Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!  (Posjeta: 12530 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Bjelograbi koju rastu u kršu i u šibljacima često imaju veliki broj grana jako nisko na deblu, pa čak u razini sa zemljom polegnutih po tlu. Te najniže grane, ukoliko se stvori dovoljno humusa od otpalog lišća, se često zakorijene. Ne znam kako je kod drugih vrsta ali to je kod graba pravilo.

Na kraju tih zakorjenjenih grana normalno raste krošnja, dok je grana donjim dijelom gdje je u doticaju sa zemljom puna korijenčića.

Pronašli smo u prirodi neke primjerke grabova pogodnih za bonsaije, pa smo razmišljali da sve te niske grane ne uklonimo odmah kao višak, već da vidimo da li se neka od njih može na neki način potaknuti da se zakorijeni (ovdje do toga nije došlo jer nije bilo dovoljno humusa pri vrhu). S tako zakorjenjene grane se može otkinuti cijela krošnja a ostatak grane sa žilama "pretvoriti" u korijen i na taj način poboljšati nebari - jer bi ona mjesta gdje je te grane spajaju sa deblom se našle van zemlje kad stablo bude u bonsai posudi ...

Evo par slika da vidite o čemu se radi ...

Molila bi Dudu da malo priskoči u pomoć i objasni kako uopće dolazi do toga da biljka na granama pušta korijenje?

Što mislite o ovome ... ideje, sugestije ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #1 : 07-01-2009, 15:16:43 »
Stariji ljudi su prije vinovu lozu i limune i dr. razmnožavali "polijeganjem grana".
Na stablu se pusti jedna dugačka grana koja se onda savine prema tlu na način da se jedan dio nje zakopa malo zemlju a vrh grane viri iz zemlje. Naravno ta grana se ne kida sa stabla, nego tek kada na onom zakopanom dijelu krene korijenje ... i eto sadnice!

Evo skice tehnike polijeganja by Mr. Chi
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #2 : 07-01-2009, 15:50:36 »
...pa smo razmišljali da sve te niske grane ne uklonimo odmah kao višak, već da vidimo da li se neka od njih može na neki način potaknuti da se zakorijeni

Na ciljanom drvetu, ostavite donje grane, doma ih zatrpajte substratom i ostavite vrhove da vire iz substrata, sve nek nesmetano raste cijelu sezonu ili više, kod presadnje drveta, uklonite sve vrhove ukorijenjenih grana (vjerujem svih ostavljenih) i imate nebari koji će najnormalnije sa sitnim korijenjem hraniti drvo.
Po M ima gomila bukvi koje su se ukorijenile sa niskim grnanama pa su dobile novi nebari ili novu mladu bukvu kraj sebe. Dakle i sa bukvama je slučaj isti. Hrast nisam vidio ni jedan. Bazga, akacija, su sto posto idealni za to, a Don je pokušavao nešto sa brezom pa mu nije uspjelo kak je htio, no ja u prirodi nisam vidio da se breza ukorjeni na grani ili nisam posvetio pažnju tome.
Grab je sigurno favorit u tome pa i bjelograb.

Offline Marija

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #3 : 07-01-2009, 16:09:02 »
Da, tako smo mislili. Ukorijenit će se za dvije godine!  :smile:


Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #4 : 07-01-2009, 16:22:48 »
Na ciljanom drvetu, ostavite donje grane, doma ih zatrpajte substratom i ostavite vrhove da vire iz substrata, sve nek nesmetano raste cijelu sezonu ili više, kod presadnje drveta, uklonite sve vrhove ukorijenjenih grana (vjerujem svih ostavljenih) i imate nebari koji će najnormalnije sa sitnim korijenjem hraniti drvo.
Po M ima gomila bukvi koje su se ukorijenile sa niskim grnanama pa su dobile novi nebari ili novu mladu bukvu kraj sebe. Dakle i sa bukvama je slučaj isti. Hrast nisam vidio ni jedan. Bazga, akacija, su sto posto idealni za to, a Don je pokušavao nešto sa brezom pa mu nije uspjelo kak je htio, no ja u prirodi nisam vidio da se breza ukorjeni na grani ili nisam posvetio pažnju tome.
Grab je sigurno favorit u tome pa i bjelograb.

Da li ima potrebe vezati prsten od žice na grani pod zemljom kao i kod margotiranja?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #5 : 07-01-2009, 17:18:20 »
Na ciljanom drvetu, ostavite donje grane, doma ih zatrpajte substratom i ostavite vrhove da vire iz substrata, sve nek nesmetano raste cijelu sezonu ili više, kod presadnje drveta, uklonite sve vrhove ukorijenjenih grana (vjerujem svih ostavljenih) i imate nebari koji će najnormalnije sa sitnim korijenjem hraniti drvo.
Po M ima gomila bukvi koje su se ukorijenile sa niskim grnanama pa su dobile novi nebari ili novu mladu bukvu kraj sebe. Dakle i sa bukvama je slučaj isti. Hrast nisam vidio ni jedan. Bazga, akacija, su sto posto idealni za to, a Don je pokušavao nešto sa brezom pa mu nije uspjelo kak je htio, no ja u prirodi nisam vidio da se breza ukorjeni na grani ili nisam posvetio pažnju tome.
Grab je sigurno favorit u tome pa i bjelograb.

Da li ima potrebe vezati prsten od žice na grani pod zemljom kao i kod margotiranja?
Imam doma knjigu "Sve o vrtu" u kojoj je opisan takav način zakorjenjivanja. To se zove zakorjenjivanje "grebnicama" i piše slijedeće : U proljeće ili jesen izaberite mlad i elastičan izboj. Napravite na njemu rez dugačak 5-7 cm i zatim u njega stavite komadić drva. Položite dio s rezom u iskopanu rupu i napunite je mješavinom tla i treseta i nečim pričvrstite da se nebi digla iz rupe.Nakon otprilike godinu dana trebale bi biti formirane nove žile.
MIslim da je u principu  to to .

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #6 : 07-01-2009, 18:39:53 »
Na ciljanom drvetu, ostavite donje grane, doma ih zatrpajte substratom i ostavite vrhove da vire iz substrata, sve nek nesmetano raste cijelu sezonu ili više, kod presadnje drveta, uklonite sve vrhove ukorijenjenih grana (vjerujem svih ostavljenih) i imate nebari koji će najnormalnije sa sitnim korijenjem hraniti drvo.
Po M ima gomila bukvi koje su se ukorijenile sa niskim grnanama pa su dobile novi nebari ili novu mladu bukvu kraj sebe. Dakle i sa bukvama je slučaj isti. Hrast nisam vidio ni jedan. Bazga, akacija, su sto posto idealni za to, a Don je pokušavao nešto sa brezom pa mu nije uspjelo kak je htio, no ja u prirodi nisam vidio da se breza ukorjeni na grani ili nisam posvetio pažnju tome.
Grab je sigurno favorit u tome pa i bjelograb.

Da li ima potrebe vezati prsten od žice na grani pod zemljom kao i kod margotiranja?
U biti nema. Ali nekakvo "ozljeđivanje" je poželjno. Barem kod grabova. Trebalo bi oguliti koru s donje polovice grane koja gleda prema zemlji, leži na zemlji. Ili, moguće bi bilo taj dio grane nabušiti ili napikati čavlićem, narezati nožićem. Za razliku od toga, granu bršljana dovoljno je samo zakopati, štoviše, bršljan pušta korijen ako je već samo blizu zemlje.
To su klasične "povaljenice", zar ne?
Ali, moguće je napraviti i klasičan Layering (margotiranje). Samo u ovom slučaju to ne bi bio air layering nego nekakav ground layering. Možeš za žicom ali ja sam uvijek skidao prsten kore. I to ide izvrsno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #7 : 08-01-2009, 08:06:39 »
Na ciljanom drvetu, ostavite donje grane, doma ih zatrpajte substratom i ostavite vrhove da vire iz substrata, sve nek nesmetano raste cijelu sezonu ili više, kod presadnje drveta, uklonite sve vrhove ukorijenjenih grana (vjerujem svih ostavljenih) i imate nebari koji će najnormalnije sa sitnim korijenjem hraniti drvo.
Po M ima gomila bukvi koje su se ukorijenile sa niskim grnanama pa su dobile novi nebari ili novu mladu bukvu kraj sebe. Dakle i sa bukvama je slučaj isti. Hrast nisam vidio ni jedan. Bazga, akacija, su sto posto idealni za to, a Don je pokušavao nešto sa brezom pa mu nije uspjelo kak je htio, no ja u prirodi nisam vidio da se breza ukorjeni na grani ili nisam posvetio pažnju tome.
Grab je sigurno favorit u tome pa i bjelograb.

Da li ima potrebe vezati prsten od žice na grani pod zemljom kao i kod margotiranja?
U biti nema. Ali nekakvo "ozljeđivanje" je poželjno. Barem kod grabova. Trebalo bi oguliti koru s donje polovice grane koja gleda prema zemlji, leži na zemlji. Ili, moguće bi bilo taj dio grane nabušiti ili napikati čavlićem, narezati nožićem. Za razliku od toga, granu bršljana dovoljno je samo zakopati, štoviše, bršljan pušta korijen ako je već samo blizu zemlje.
To su klasične "povaljenice", zar ne?
Ali, moguće je napraviti i klasičan Layering (margotiranje). Samo u ovom slučaju to ne bi bio air layering nego nekakav ground layering. Možeš za žicom ali ja sam uvijek skidao prsten kore. I to ide izvrsno.

Nema potrebe za žicom, ako se, a mora se, ostaviti vrh ukopane grane da viri van zemlje, onda ne treba ni ozljeđivanje, no može tu i tam.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #8 : 08-01-2009, 08:08:26 »
Evo skice tehnike polijeganja by Mr. Chi

To je to, ako su grane neposlušne usidri ih nečim da leže mirno u substratu i sve više zatrpati tlom.

Offline helleborus

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #9 : 08-01-2009, 09:28:28 »

Molila bi Dudu da malo priskoči u pomoć i objasni kako uopće dolazi do toga da biljka na granama pušta korijenje?


To nije ništa neobično u prirodi. Biljke se bore za sebe najbolje što znaju. Važno je napomenuti da će biljka pustiti korijen tek ako je grana zatrpana. Zašto? Sigurna sam da ste primjetili (kao vrsni bonsaistima to vam sigurno nije promaklo) da svaka grana na sebi ima 'oka', male crtice po granama. To su otvori na kori - lenticele. Na takvim dijelovima grana biljka komunicira s vanjskom okolinom. Ukoliko granu ukopamo u tlo, biljka će na tim mjestima koji su joj služili za zrak (a sada ti otvori evidentno više tome ne služe) počet razvijat ono što se i razvija pod zemljom - korijen.
Ono što S kaže da se može oštetiti kora tako da se grana brže i bolje zakorijeni je točno jer oštećivanjem kore mi sami napravimo još više tih otvora, od živog dijela grane prema van, gdje se može poptaknuti razvitak korijena. Korijen se neće razvijati na mjestima gdje nema otvora. Na tim dijelovima ja sloj mrtvih stanica (pluta i ostalog) predebeli odnosno mrtve stanice koje grade vanjski dio kore ne trebaju niti vodu niti hranjiva (jer su mrtvi) pa nemaju niti potencijala da potaknu razvoj i rast korijena.
Naravno da se treba ta zakopana grana ostaviti lisnom masom izvan tla kako bi kolanje sokova kroz granu bilo nesmetano.
Biljni organizam je takav da raste cijeli život i 'smišlja' sve moguće načine kako da si olakša dobavu potrebnih tvari, tako će i jedna ukopana grana počet razvijak korijen jer će na taj način lakše dolaziti do vode i minerala.
Ono što sam pokušala pronaći po literaturi je slijedeće: iz kojeg razloga su neke biljke jednostavnije za ovaj način vegetativnog razmnožavanja, a neke uopće i vrlo malo reagiraju na njega. Posebnih podataka o tome nisam našla, ali sigurno je da jedan od razloga leži u anatomskog građi stabljika.

Offline Marija

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #10 : 08-01-2009, 09:40:59 »

Molila bi Dudu da malo priskoči u pomoć i objasni kako uopće dolazi do toga da biljka na granama pušta korijenje?


To nije ništa neobično u prirodi. Biljke se bore za sebe najbolje što znaju. Važno je napomenuti da će biljka pustiti korijen tek ako je grana zatrpana. Zašto? Sigurna sam da ste primjetili (kao vrsni bonsaistima to vam sigurno nije promaklo) da svaka grana na sebi ima 'oka', male crtice po granama. To su otvori na kori - lenticele. Na takvim dijelovima grana biljka komunicira s vanjskom okolinom. Ukoliko granu ukopamo u tlo, biljka će na tim mjestima koji su joj služili za zrak (a sada ti otvori evidentno više tome ne služe) počet razvijat ono što se i razvija pod zemljom - korijen.
Ono što S kaže da se može oštetiti kora tako da se grana brže i bolje zakorijeni je točno jer oštećivanjem kore mi sami napravimo još više tih otvora, od živog dijela grane prema van, gdje se može poptaknuti razvitak korijena. Korijen se neće razvijati na mjestima gdje nema otvora. Na tim dijelovima ja sloj mrtvih stanica (pluta i ostalog) predebeli odnosno mrtve stanice koje grade vanjski dio kore ne trebaju niti vodu niti hranjiva (jer su mrtvi) pa nemaju niti potencijala da potaknu razvoj i rast korijena.
Naravno da se treba ta zakopana grana ostaviti lisnom masom izvan tla kako bi kolanje sokova kroz granu bilo nesmetano.
Biljni organizam je takav da raste cijeli život i 'smišlja' sve moguće načine kako da si olakša dobavu potrebnih tvari, tako će i jedna ukopana grana počet razvijak korijen jer će na taj način lakše dolaziti do vode i minerala.
Ono što sam pokušala pronaći po literaturi je slijedeće: iz kojeg razloga su neke biljke jednostavnije za ovaj način vegetativnog razmnožavanja, a neke uopće i vrlo malo reagiraju na njega. Posebnih podataka o tome nisam našla, ali sigurno je da jedan od razloga leži u anatomskog građi stabljika.

Hvala!  :love:

Ovo se fino nadovezalo na jednu našu raniju temu o nebariju, kada smo govorili o tome gdje prestaje korijen i počinje deblo - pa sirekla da nema te "linije razgraničenja"!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #11 : 08-01-2009, 10:05:54 »
Hvala!  :love:

Ovo se fino nadovezalo na jednu našu raniju temu o nebariju, kada smo govorili o tome gdje prestaje korijen i počinje deblo - pa sirekla da nema te "linije razgraničenja"!

E pa da.

A postoje tu i oni oblici formiranja bonsaija kad se deblo položi na tlo, a grane čine glavna debla (npr. šumicu),.... nemrem se sad sjetiti kak se to veli na japanskom... Ali u svakom slučaju...gdje je tu deblo, gdje korijen, gdje grane, gdje vršni pup, nebari??!!

Offline Marija

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #12 : 08-01-2009, 10:08:47 »
A postoje tu i oni oblici formiranja bonsaija kad se deblo položi na tlo, a grane čine glavna debla (npr. šumicu),.... nemrem se sad sjetiti kak se to veli na japanskom... Ali u svakom slučaju...gdje je tu deblo, gdje korijen, gdje grane, gdje vršni pup, nebari??!!

Mislim da je to raft style
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #13 : 08-01-2009, 10:23:29 »
A postoje tu i oni oblici formiranja bonsaija kad se deblo položi na tlo, a grane čine glavna debla (npr. šumicu),.... nemrem se sad sjetiti kak se to veli na japanskom... Ali u svakom slučaju...gdje je tu deblo, gdje korijen, gdje grane, gdje vršni pup, nebari??!!

Mislim da je to raft style
ma bravo Mareeeee  :jupije:  :jupije:  :jupije:  :takoTreba:
kao prava prafcata štreberica

Offline helleborus

Odg: Korijenje / nebari od najnižih grana bjelograba?!
« Odgovori #14 : 08-01-2009, 10:34:02 »
Citat: helleborus
A postoje tu i oni oblici formiranja bonsaija kad se deblo položi na tlo, a grane čine glavna debla (npr. šumicu),.... nemrem se sad sjetiti kak se to veli na japanskom... Ali u svakom slučaju...gdje je tu deblo, gdje korijen, gdje grane, gdje vršni pup, nebari??!!

Mislim da je to raft style

Je, to je taj. Kužiš?! Tu više ne znaš što je što, odnosno što je sve preuzelo čiju ulogu. Deblo je postalo korijen, korijen je odrezan (uglavnom), grane su postale glavna debla, nebari je napravljen od debla (ak se to uopće može zvati nebari). Zanimljivo je to s biljkama.

U svakom slučaju sigurna sam da možete te niske grane koristiti kao nebari i korijen ako imate za tim potrebe. Isto kao što u nekim slučajevima režemo pojedine korijene koji izlaze relativno visoko jer nam smetaju, odnosno ispod takvih korijena nalazi se bolje korijenje koje želimo iskoristiti za nebari. U tom slučaju nam zapravo glavni stup korijena postaje donji dio debla jer smo cijelo drvo podigli prema gore. A odrezani korijen radi 'grbu' ili ranu na deblu, a ne na korijenu. To je zapravo suprotno od ovoga čemu ćete vi možda pribjeći.
Jel taj visoko izrasli korijen nekad prije bila grana ne znamo. Bilo bi zanimljivo vidjeli jer ovaj proces reverzibilan. Odnosno, jasno je da grana može postati korijen, a jel korijen može postati grana. Znamo da je npr. za bukve karakteristično da mogu iz površinskih korijena bacati izboje odnosno 'nova stabla'. Zato se možemo zeznuti pri kopanju kad vidimo neku lijepu malu bukvu... a ono... ona je samo dio jedne velike zajednice s 'mamom' bukvom. No ne znam jel to možemo računati da je korijen postao grana/deblo?!