Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?  (Posjeta: 24578 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« : 21-03-2007, 09:11:50 »
Do sada su se u hrvatskoj odrzavale izlozbe ali ne i radionice sa majstorima. Za pravi napredak potrebno je dovoditi majstore iz inozemstva i sa njima raditi na radionicama. Bilo bi dobro za pocetak kada bi svaki od nasa tri kluba uspio organizirati po jednu takvu radionicu godisnje. Mi nismo na nivou Belgije, Italije, Njemacke … gdje jedan klub ima po dvadesetak clanova dobro organiziranih i sa dobrom financijskom strukturom. Medjutim, kada bi se svaki nas klub prihvatio oko jedne takve radionice to je vec mozda i moguce. Mislim da je svima jasno o kakvom se poslu radi. Potrebno je platiti majstorov rad i ostale mu troskove, osigurati kvalitetan materijal na kojem ce se raditi, osigurati prostor za rad + ostale mnogobrojne sitnice. Mislim da je sve to moguce odraditi uz dobru organizaciju.
Vidimo da Bonsai Klub Zagreb organizira radionice, sto je pohvalno. Ali te radionice po mom misljenju sluze da kod neupucenih rasplamsa zelju oko bavljenja bonsaima, a ostalima uglavnom da utvrde gradivo. Isto tako vidim da Bonsai klub "Rijeka" trenutno organizira izlozbu u Opatiji, sto je dobro, ali svi znamo da se kroz to ne napreduje u znanju i iskustvu.
Posebno me zanima sto na ovu temu imaju za reci predsjednici nasih klubova, jer su oni ti koji bi trebali povuci jace od drugih da ovako nesto uspije.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline veljko

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #1 : 21-03-2007, 09:51:54 »
Jednim dijelom bi se složio sa Andrjom, da, definitivno fali radionica, ali fali i kvalitetnih izložba. Zašto? Dalmatinski bonsai klub je bio u zatvaranju, a zaživio je iz razloga dolaska Palla. Trenutno po mom saznanju ima 5 članova. BK Rijeka trenutno ima 15 članova, od kojih je aktivno cca 5-6 članova. Za BK Zagreb vjerujem da imaju papirnato najviše članova (ne znam točan broj) , ali aktivnih je sveukupno možda 10. Sveukupan broj je cca 20 bonsai entuzijasta. Da bi se podigla kvaliteta bonsaia, potrebno je imati i kvantitetu, tj veči broj zaljubljenika, pa radionice tipa zagrebačke i tekako trebaju, jer na taj način ljudi dobivaju početna znanja o uzgoju bonsaia. Izložbe između nas Hrvatskih zaljubljenika pridonose međusobnom druženju (kao i ovaj forum, samo bez tenzija- miroljubivo), ali i upoznavanju sa bonsaiem kod šireg auditorija.( nakon izložbe u Vodnjanu zainteresiranost za bonsai je porasla, a isto se događa koliko znam i u Zagrebu). Istovremeno mi koji izlažemo svoje bonsaie (ili kako da ih nazovem, ne znam ni sam) međusobno komentiramo "konkurentna" drva i na taj način učimo jedan od drugoga.
Zaklučno, potrebne su i "Zagrebačke radionice" i " Dalmatinski Pall" i "Riječke izložbe", a da bi unutar klubova sve skupa funkcioniralo, potrebno je ponajprije zainteresirati veliki broj ljudi za ovaj hobi, puno više ljudi u klubovima,(više ljudi=više članarina, više poznanstava, više sponzorstava...), jer bez članova, nema potrebe ni za klubovima.

P.S. Vjerujte, za organizaciju izložbe, kakva će se dogoditi u Opatiji (ako bog da, biti će to međunarodna izložba, unutar koje se planiraju i dvije radionice), potrebno je isto tako odraditi puno posla, vjerujem istu količinu, kao i kod dovođenja majstora.

Offline Marija

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #2 : 21-03-2007, 10:12:43 »
Jednim dijelom bi se složio sa Andrjom, da, definitivno fali radionica, ali fali i kvalitetnih izložba. Zašto? Dalmatinski bonsai klub je bio u zatvaranju, a zaživio je iz razloga dolaska Palla. Trenutno po mom saznanju ima 5 članova.

DBK ima 5 aktivnih članova. Ostale je nepotrebno spominjati jer u kontekstu djelovanja kluba ne rade ama baš ništa, pa se na njih ne možemo osloniti pri organizaciji. Zamislili smo ga kao nešto kroz što ćemo povremeno ostvariti konkretne akcije, a ostalo vrijeme je u hibernaciji. Kada Onagus dođe kod nas i buljimo u bonsaije cijelo popodne onda to nije sastanak DBK-a, već naše druženje, ali opet ne radi kluba, nego zato što nam je ugodno :smile:

Bilo kakva organizacija iziskuje debele živce, novce i volonterski angažman na koji nisu svi spremni. Ali ovo nije priča o tome. Postavlja se pitanje što je najbolje za nas, što nam treba za napredak i želimo li ga mi uopće? Smatram da smo u fazi učenja i da bi veći naglasak trebao biti na učenju od ljudi koji su stručnjaci i imaju što pokazati. Izložbe bi u ovoj fazi ipak trebale biti u drugom planu, a u prvom planu dizanje kvalitete stabalaca.

Nemojte me krivo shvatiti ne bunim se ja protiv izložbi, samo mislim da ih se generalno ne treba forsirati.

Andrijina ideja za radionicama sa majstorima izvani nije ništa novo, tako se uči i u drugim klubovima širom svijeta, pa zašto to ne bi prihvatili i mi. Neka Pall otvori sezonu dolazaka majstora ... :smile:

 
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #3 : 21-03-2007, 10:30:50 »
Postavlja se pitanje što je najbolje za nas, što nam treba za napredak i želimo li ga mi uopće? Smatram da smo u fazi učenja i da bi veći naglasak trebao biti na učenju od ljudi koji su stručnjaci i imaju što pokazati. Izložbe bi u ovoj fazi ipak trebale biti u drugom planu, a u prvom planu dizanje kvalitete stabalaca.

 

Ovo bi trebali svi da shvate,sto na prvu ruku izgleda tako jednostavno ali neki ipak ne razumiju.Uciti,uciti i samo uciti!

M

Offline Kre

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #4 : 21-03-2007, 10:38:14 »
A zašto uopće jedno ili drugo? Što fali jednom i drugom zajedno?  ;)

Bonsai je ionako individualan, zna li itko, bez gledanja na internet, nabrojat tri najjača japanska bonsai kluba?  :jap:

Druženje bilo kakvog tipa, pa čak i ova forumska pisanja uvijek su bolja od toga da sam sjediš u vrtu i diviš se vlastitoj muci, oni "trikovi" i cake koje spominjemo na radionicama, sve smo saznali u neobaveznim razgovorima, takorekuć uz kavu, ili u Boninijevom slučaju, uz pizzu  :smile:
Bogu hvala, dolazi nam Pall, doći će i Bonini, radionice tu i tamo, izložbe tu i tamo, pa kaj je tu loše?
Budite strpljivi, Božja kola se polako voze.  :jap:

Offline DonQuijote

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #5 : 21-03-2007, 10:40:41 »
Neka Pall otvori sezonu dolazaka majstora ... :smile:


Iz Tvojih usta u božje uši :great:

Offline veljko

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #6 : 21-03-2007, 10:44:39 »
Jednim dijelom bi se složio sa Andrjom, da, definitivno fali radionica, ali fali i kvalitetnih izložba. Zašto? Dalmatinski bonsai klub je bio u zatvaranju, a zaživio je iz razloga dolaska Palla. Trenutno po mom saznanju ima 5 članova.

DBK ima 5 aktivnih članova. Ostale je nepotrebno spominjati jer u kontekstu djelovanja kluba ne rade ama baš ništa, pa se na njih ne možemo osloniti pri organizaciji. Zamislili smo ga kao nešto kroz što ćemo povremeno ostvariti konkretne akcije, a ostalo vrijeme je u hibernaciji. Kada Onagus dođe kod nas i buljimo u bonsaije cijelo popodne onda to nije sastanak DBK-a, već naše druženje, ali opet ne radi kluba, nego zato što nam je ugodno :smile:

Bilo kakva organizacija iziskuje debele živce, novce i volonterski angažman na koji nisu svi spremni. Ali ovo nije priča o tome. Postavlja se pitanje što je najbolje za nas, što nam treba za napredak i želimo li ga mi uopće? Smatram da smo u fazi učenja i da bi veći naglasak trebao biti na učenju od ljudi koji su stručnjaci i imaju što pokazati. Izložbe bi u ovoj fazi ipak trebale biti u drugom planu, a u prvom planu dizanje kvalitete stabalaca.

Nemojte me krivo shvatiti ne bunim se ja protiv izložbi, samo mislim da ih se generalno ne treba forsirati.

Andrijina ideja za radionicama sa majstorima izvani nije ništa novo, tako se uči i u drugim klubovima širom svijeta, pa zašto to ne bi prihvatili i mi. Neka Pall otvori sezonu dolazaka majstora ... :smile:

 


Kao što sam napisao, slažem se sa dovođenjem majstora izvana, zato i dolazim na Palla :mdr:, ali realno, kome je od nas on trenutno potreban?, nama koji smo 10-ak godina u tom hobiju, a ima nas 20-ak.
Bonsai radionice, one početničke, trebaju, da ljudi dođu do osnovnog znanja o uzgoju bonsaia.(tu bi trebo jedan Vrgoč, ili netko njemu sličan, koji bi trebao sve te "novake" najprije naučit osnovama botanike, jer čovijek može imat umjetničkog dara, ali badave mu znanje, ako mu drva propadaju iz čistog neznanja).
Da bi dobili potencijalne ljude koji će pristupat na početnim radionicama, isti moraju vidjet bonsai, da bi dobili poriv da se s tim hobijem "uhvate u koštac", te da upoznaju ljude, koji im u tome mogu pomoči. (ja sebe, koliko to god možda izgledalo prepotentno, smatram sposobnim da ljude naučim osnovama uzgoja bonsaia, ali ne samo ja, rekao sam, ima nas takvih dvadesetak u Hrvatskoj)
Slažem se da prikupljanjem znanja od stranih majstora, brže napredujemo, ali ponavljam, nas kojima je takav majstor potreban, ima nas tek malena brojka.
Još jednom, treba nam sve, čim više događaja. :yes:

P.S. Imali ste "lude" sreće da dovedete Palla i hvala vam na tome :great:, i mi pokušavamo dovesti Boninnija, u kontaktu smo s njim (hotelska soba ga već čeka), samo kako trenutno stvari stoje, čovjek je prebukiran, pa postoji velika vjerovatnost da mu naš termin neće odgovarati. Čovjeka treba zvati i do godinu dana unaprijed. No ako ne dođe sad, možda se uspijemo dogovoriti za na jesen.  :jap:

Offline marinko beg

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #7 : 21-03-2007, 10:49:23 »
Tko je taj Boninni,od svih talijana nikad cuo za njega?
M

Offline veljko

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #8 : 21-03-2007, 10:56:49 »
Raspitj se u Slovenskom bonsaj klubu

Offline DonQuijote

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #9 : 21-03-2007, 10:58:35 »


Kao što sam napisao, slažem se sa dovođenjem majstora izvana, zato i dolazim na Palla :mdr:, ali realno, kome je od nas on trenutno potreban?, nama koji smo 10-ak godina u tom hobiju, a ima nas 20-ak.
Bonsai radionice, one početničke, trebaju, da ljudi dođu do osnovnog znanja o uzgoju bonsaia.(tu bi trebo jedan Vrgoč, ili netko njemu sličan, koji bi trebao sve te "novake" najprije naučit osnovama botanike, jer čovijek može imat umjetničkog dara, ali badave mu znanje, ako mu drva propadaju iz čistog neznanja).
Da bi dobili potencijalne ljude koji će pristupat na početnim radionicama, isti moraju vidjet bonsai, da bi dobili poriv da se s tim hobijem "uhvate u koštac", te da upoznaju ljude, koji im u tome mogu pomoči. (ja sebe, koliko to god možda izgledalo prepotentno, smatram sposobnim da ljude naučim osnovama uzgoja bonsaia, ali ne samo ja, rekao sam, ima nas takvih dvadesetak u Hrvatskoj)
Slažem se da prikupljanjem znanja od stranih majstora, brže napredujemo, ali ponavljam, nas kojima je takav majstor potreban, ima nas tek malena brojka.
Još jednom, treba nam sve, čim više događaja. :yes:

P.S. Imali ste "lude" sreće da dovedete Palla i hvala vam na tome :great:, i mi pokušavamo dovesti Boninnija, u kontaktu smo s njim (hotelska soba ga već čeka), samo kako trenutno stvari stoje, čovjek je prebukiran, pa postoji velika vjerovatnost da mu naš termin neće odgovarati. Čovjeka treba zvati i do godinu dana unaprijed. No ako ne dođe sad, možda se uspijemo dogovoriti za na jesen.  :jap:
Slažem se :great:

Odlučili smo igrati nogomet.  Dovesti Ćiru Blaževića je svakako vrlo poučno i motivirajuće za nekoliko dobrih igrača pred kojima je prvoligaška budučnost. Motivirajuće je i za sve ostale, ali vrlo su važni učitelji tjelesnog u osnovnim školama koji stvaraju bazu i mogu za nogomet zainteresirati sve klince iz susjedstva. Dakle što više klinaca koji igraju to će na plodnije tlo padati Ćirini stručni savjeti.

Offline Kre

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #10 : 21-03-2007, 11:00:55 »
... ali realno, kome je od nas on trenutno potreban?...

Meni  :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #11 : 21-03-2007, 11:02:05 »
Tko je taj Boninni,od svih talijana nikad cuo za njega?
M

http://www.bonsajklub.si/
Gledao sam fotke njegovih radionica, čovjek je čarobnjak.

Offline gal

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #12 : 21-03-2007, 11:03:59 »

P.S. Imali ste "lude" sreće da dovedete Palla i hvala vam na tome :great:, i mi pokušavamo dovesti Boninnija, u kontaktu smo s njim (hotelska soba ga već čeka), samo kako trenutno stvari stoje, čovjek je prebukiran, pa postoji velika vjerovatnost da mu naš termin neće odgovarati. Čovjeka treba zvati i do godinu dana unaprijed. No ako ne dođe sad, možda se uspijemo dogovoriti za na jesen.  :jap:


Možda će moja primjedba biti neumjesna, a i unaprijed se ispričavam (zbog prozivanja) čovjeku kojeg ne poznajem, a toliko je puta spomenut na ovom forumu - P. Vrgoč, dakle zašto njega ne bi pokušali dovesti za početak, a u susjedstvu vam je?! Ili ste već pokušali?

Offline Marija

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #13 : 21-03-2007, 11:05:27 »
Možda će moja primjedba biti neumjesna, a i unaprijed se ispričavam (zbog prozivanja) čovjeku kojeg ne poznajem, a toliko je puta spomenut na ovom forumu - P. Vrgoč, dakle zašto njega ne bi pokušali dovesti za početak, a u susjedstvu vam je?! Ili ste već pokušali?
Sebastijan je to objasnio u postu o Vrgoču.

Ja sam ga zvala na Palla, ali nema vremena i afiniteta za bonsai druženja i to treba poštovati!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Izložbe ili radionice, pitanje je sad!?
« Odgovori #14 : 21-03-2007, 11:07:11 »
Kao što sam napisao, slažem se sa dovođenjem majstora izvana, zato i dolazim na Palla :mdr:, ali realno, kome je od nas on trenutno potreban?
Ako misliš tako zašto onda dolaziš i sudjeluješ na radionici? Možda najbolje da mjesto oslobodiš za nekoga zagrijanoga!

Još jednom, treba nam sve, čim više događaja. :yes:

Smatram da je kvaliteta bitna a ne broj i statistika.
Kao da se zaboravlja da za uzgojit pristojan bonsai treba minimalno 5 godina. Svi moji i Andrijini bonsai su nedovršeni, posebno što im  se veličina kreće od 60 cm - 90 cm. Treba vremena da se krošnja zgusne i razgrani. Zašto bih ih izlagala poludovršene? Što bi me moglo natjerati na to osim želje za pokazivanjem? A nju nemam. Kad budem zadovoljna njima za 3-4 godine vidjet ćete ih.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai