Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Hrast  (Posjeta: 38115 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Hrast
« : 23-01-2007, 09:37:58 »
Jedno početničko pitanje.
Koliko je Hrast osjetljiv i da li neko ima iskustva sa njime? Baš sam zapeo za Hrast ,ali sam negdje usput pročitao da je vrlo osjetljiv, a kako ne želim biti ubojica drveća ;D zanimaju me vaša iskustva.
Javore i Bukve uspješno održavam živima, da li je hrast puno osjetljiviji?

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Hrast
« Odgovori #1 : 23-01-2007, 14:41:11 »
Sinjor Don Kihot, ::)

Koliko vidim da si iz Zagreba, i pretpostavljam da misliš na naš domaći koji raste okolo Zagreba, nikad ne znam jel kitnjak ili lužnjak.
Ja sam ih nekoliko pokušao na gruntu, 30Km od Zagreba u Vukomeričkim goricama, i nisam bio zadovoljan postignutim, pa sam ih pustio da rastu slobodno.
Nema neke veće filozofije, bitno je da je stariji od 5 godina, da ima razgranato korjenje i da mu se slobodno može odrezati centralni korijen. Međutoa, problem je sa listovima i rezanjem. Listovi su toliko tvrdoglavi da se jako teško daju smanjiti, skoro neprimjetno, a preko ljeta pobijele od pepelnice. Uzalud sam prskao fungicidima, svaki novi listić pobijeli prije nego pozeleni. Čak sam ih nosio u ZGB, na balkon, reko, u blizini nema drveta zaraženog pepelnicom, ali sve jedno. A koliko sam skužio i ne podnosi povratni rez, grana se jednostavno posuši.
Opet međutoa, zato postoji Quercus Ilex, Česvina ili Česmina ne znam točno, koji je autohtoni u Primorju i Dalmaciji, i koji je otporan ko, neznam što, zimzelen a kad malko ostari listići mu se genetski smanje tako da liči maslini, odnosno vrbi. Ja sam ih nekoliko nabavio na jedno sajmu cvijeća kao mladice koje su prodavali šumari iz Crikvenice, a i nekoliko malaca sam iskopao prilikom godišnjeg na moru. Sve je to još mlado, ali imam ja vremena.
Tako da to preporučam Quercus Ilex svima koji bi htjeli HRAST.

P.S.
Imaš pozdrave  od Sančo de Panse.

Offline Marija

Odg: Hrast
« Odgovori #2 : 23-01-2007, 14:51:53 »
ali sam negdje usput pročitao da je vrlo osjetljiv, a kako ne želim biti ubojica drveća

Ajme  >:( .... ja imam totalno loša iskustva s njim. Vadila sam dosta stare primjerke hrasta lužnjaka (Q. robur) sa korom, i fino bi se primili, rasli i listali nekoliko mjeseci a onda bi se posušile neke grane iz strukture tako da bi postao neupotrebljiv za bonsai ....

Lužnjak mi je jako drag i stvarno bih voljela imati bonsai, ali sam nekako odustala od njega. Imam u prirodi zapikirano par odličnih primjeraka, ali kao što si rekao "ne želim biti ubojica biljaka", tako da ih držim stand by dok se ne prosvjetlim po tom pitanju ....  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Hrast
« Odgovori #3 : 23-01-2007, 15:19:19 »
pretpostavljam da misliš na naš domaći koji raste okolo Zagreba, nikad ne znam jel kitnjak ili lužnjak.

   :o
Sančo, moramo pod hitno organizirat terensku nastavu ....  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Hrast
« Odgovori #4 : 23-01-2007, 15:23:56 »
Jedno početničko pitanje.
Koliko je Hrast osjetljiv i da li neko ima iskustva sa njime? Baš sam zapeo za Hrast ,ali sam negdje usput pročitao da je vrlo osjetljiv, a kako ne želim biti ubojica drveća ;D zanimaju me vaša iskustva.
Javore i Bukve uspješno održavam živima, da li je hrast puno osjetljiviji?

Dobro si čuo. Osobno posjedujem nekoliko komada izvađenih iz prirode i isprobali smo različite tehnike i uvijete rasta. Nakon  5 godina uočeno je da sa mlađim komadima od 5 godina ne bi trbao imati problema. Dok kod vađenja starijih komada postoji postupak vađenja i obrade u trajanju do skoro deset godina kako bi drvo u potpunosti bilo zdravo i prilagođeno za bonsai obradu. Javi se pa ću ti dati kratke naputke.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline DonQuijote

Odg: Hrast
« Odgovori #5 : 23-01-2007, 15:51:01 »
Sinjor Don Kihot, ::)

Koliko vidim da si iz Zagreba, i pretpostavljam da misliš na naš domaći koji raste okolo Zagreba, nikad ne znam jel kitnjak ili lužnjak.


Hvala na odgovoru. Evo da se probam revanširati. Lužnjak- Kitnjak- Najlakše ih je skužiti zimi, jer Kitnjak zadržava suho lišće sve do proljeća i ima okrugli žir a ne izduženi kao lužnjak.
Nek me neko ispravi ako griješim.

P.S: A što se tiće DQ nicka...ovdje je malo neprimjeren, ali mi je sa nekih foruma toliko prirastao srcu da mi ga se ne mijenja ;D

Offline Marija

Odg: Hrast
« Odgovori #6 : 23-01-2007, 15:59:54 »
Hvala na odgovoru. Evo da se probam revanširati. Lužnjak- Kitnjak- Najlakše ih je skužiti zimi, jer Kitnjak zadržava suho lišće sve do proljeća i ima okrugli žir a ne izduženi kao lužnjak.
Nek me neko ispravi ako griješim.

P.S: A što se tiće DQ nicka...ovdje je malo neprimjeren, ali mi je sa nekih foruma toliko prirastao srcu da mi ga se ne mijenja ;D

Kitnjak ima po rubu nagrčeni - nakićeni list, a u lužnjaka je plosnat ...

Nick je super, samo što ti ne jurišaš na vjetrenjače, nego bonsaije ....  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Hrast
« Odgovori #7 : 23-01-2007, 16:44:57 »
Sinjor Don Kihot, ::)

.
Opet međutoa, zato postoji Quercus Ilex, Česvina ili Česmina ne znam točno, koji je autohtoni u Primorju i Dalmaciji, i koji je otporan ko, neznam što, zimzelen a kad malko ostari listići mu se genetski smanje tako da liči maslini, odnosno vrbi. Ja sam ih nekoliko nabavio na jedno sajmu cvijeća kao mladice koje su prodavali šumari iz Crikvenice, a i nekoliko malaca sam iskopao prilikom godišnjeg na moru. Sve je to još mlado, ali imam ja vremena.
Tako da to preporučam Quercus Ilex svima koji bi htjeli HRAST.




To se zove Hrast Crnika a sorta je autohtona na citavoj obali,u Italiji itd.
Sta se Hrasta tice preporucam samo Yamadorije najmanje 100 godina starosti.Osom Crnike isto se moze naci Quercus Pubescens.Ovaj zadnji je osjetljiv na bolesti poput raznih vrsta usi.

Cheers M

Offline DonQuijote

Odg: Hrast
« Odgovori #8 : 23-01-2007, 16:51:28 »


Sta se Hrasta tice preporucam samo Yamadorije najmanje 100 godina starosti.

Cheers M

Ajooooj :) do nedavno sam bio pješak, sada si želim kupiti fićeka, a Ti mi preporučuješ Ferari.
Hvala na dobrim namjerama ali nisam čak siguran da ću položiti testove u autoškoli  ;D

Offline marinko beg

Odg: Hrast
« Odgovori #9 : 23-01-2007, 16:55:51 »
pretpostavljam da misliš na naš domaći koji raste okolo Zagreba, nikad ne znam jel kitnjak ili lužnjak.

   :o
Sančo, moramo pod hitno organizirat terensku nastavu ....  ;)

Cekajte kad poraste broj korisnika.Bit ce tu i svadje... ;D 8) ;)

Offline Marija

Odg: Hrast
« Odgovori #10 : 23-01-2007, 17:02:56 »
Cekajte kad poraste broj korisnika.Bit ce tu i svadje... ;D 8) ;)

dabogda nam porastao broj korisnika  :D
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Hrast
« Odgovori #11 : 23-01-2007, 21:13:06 »
nikad ne znam jel kitnjak ili lužnjak.

Dok ne organiziramo terensku nastavu  ;), evo par fotki da ne budeš u zabludi ...
odavno namjeravam napraviti sajt - herbarij, pregled svih vrsta drveća iz Dalmacije ... tako da imam gomilu fotki ...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Hrast
« Odgovori #12 : 24-01-2007, 00:19:58 »


Sta se Hrasta tice preporucam samo Yamadorije najmanje 100 godina starosti.

Cheers M

Ajooooj :) do nedavno sam bio pješak, sada si želim kupiti fićeka, a Ti mi preporučuješ Ferari.
Hvala na dobrim namjerama ali nisam čak siguran da ću položiti testove u autoškoli  ;D
Trazi,trazi pa ces naci...Kad sam ja koji dojdem na tjedan dana u Hrvatsku u stanju nac Yamadori Crniku u roku od 3 sata(oko 150 godina staru),znaci da su Ferrariji serijske proizvodnje u ovoj zemlji. :jap: :jap: :jap:

Offline marinko beg

Odg: Hrast
« Odgovori #13 : 24-01-2007, 00:55:10 »
Evo primjera jednog postenog bonsaia od yamadori materijala.Ovo je"drvce"od Stefana Frisonija"vrhunskog bonsai umjetnika iz Italije.
Naravno radi se o Crniki.I opet je primjenjen klasicni japanski stil.A zasto;radi gradje debla,naravno.Netko bi rekao"treba kopirati prirodu".Naravno da treba,samo nemojte zaboraviti,i to opet ponavljam da YAMADORI NE IZGLEDA KAO OSTALA DRVA KOJA RASTU U SUMI,LIVADI,NA PROPLANKU ILI STA JA ZNAM...
Cheers M

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Hrast
« Odgovori #14 : 24-01-2007, 00:58:02 »
Evo primjera jednog postenog bonsaia od yamadori materijala.Ovo je"drvce"od Stefana Frisonija"vrhunskog bonsai umjetnika iz Italije.
Naravno radi se o Crniki.
Cheers M


A tvoje, gdje su? Imaš slike?