Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka  (Posjeta: 49818 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #60 : 26-02-2009, 08:31:16 »
Ljudi, ispada slijedeće...da je problem niskih temperatura više u isušivanju nego u smrzavanju. U svakom slučaju, mislim da precjenjujemo smrzavanje a podcjenjujemo isušivanje.

To je bilo jasno (nekima), več na prvoj stranici ovog posta i ne kužim, koja je potreba bila pisati sve ovo što nikad nitko neče primjeniti.  :nono:

Eh dragi moj, to samo znači da ti ljubica imaš veći problem od mene. Ja imam minuse a ti imaš vjetar!!!  :na:  :na:  :na:
 :hvalaaa:

Problem?!?!?
Men nepoznat pojam!
No ako to tebe može utješiti, ja se slažem sa tvojom izjavom, i ne sekiram se ni malo  :verycool:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #61 : 26-02-2009, 08:35:34 »
Ljudi, ispada slijedeće...da je problem niskih temperatura više u isušivanju nego u smrzavanju. U svakom slučaju, mislim da precjenjujemo smrzavanje a podcjenjujemo isušivanje.

To je bilo jasno (nekima), več na prvoj stranici ovog posta i ne kužim, koja je potreba bila pisati sve ovo što nikad nitko neče primjeniti.  :nono:

Eh dragi moj, to samo znači da ti ljubica imaš veći problem od mene. Ja imam minuse a ti imaš vjetar!!!  :na:  :na:  :na:
 :hvalaaa:

Problem?!?!?
Men nepoznat pojam!
No ako to tebe može utješiti, ja se slažem sa tvojom izjavom, i ne sekiram se ni malo  :verycool:
:bravoPrika:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #62 : 26-02-2009, 08:41:37 »
Ljudi, ispada slijedeće...da je problem niskih temperatura više u isušivanju nego u smrzavanju. U svakom slučaju, mislim da precjenjujemo smrzavanje a podcjenjujemo isušivanje.

To je bilo jasno (nekima), več na prvoj stranici ovog posta i ne kužim, koja je potreba bila pisati sve ovo što nikad nitko neče primjeniti.  :nono:

Eh dragi moj, to samo znači da ti ljubica imaš veći problem od mene. Ja imam minuse a ti imaš vjetar!!!  :na:  :na:  :na:
 :hvalaaa:

Problem?!?!?
Men nepoznat pojam!
No ako to tebe može utješiti, ja se slažem sa tvojom izjavom, i ne sekiram se ni malo  :verycool:
:bravoPrika:

 :bravoPrika:
Današnjim danom, ova tema postaje OFFtopic, ubrzo čemo vidjeti kaj je preživjelo, proljeće je na vratima, naravno sad tek sljedi prava akcija i lovovi, tome se trebamo posvetiti. Evo samobanirat ću se da ne laprdam više, dosta teorije, idemo u praksu  :love:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #63 : 26-02-2009, 09:47:11 »
Upravo naletjeh na ... >WP link na ledena drva


Offline helleborus

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #65 : 17-03-2009, 12:23:09 »
Za zimskog mirovanja, inače, najintenzivnije raste korijen što će se kasnije, kad započne vegetacija, povoljno odraziti na razvoj nadzemnih organa.

Ova rečenica, iz ovih tekstova, mi se učinila posebno zanimljivom!! BAš me zanima ima li veze s istinom.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #66 : 17-03-2009, 12:32:18 »
Za zimskog mirovanja, inače, najintenzivnije raste korijen što će se kasnije, kad započne vegetacija, povoljno odraziti na razvoj nadzemnih organa.

Ova rečenica, iz ovih tekstova, mi se učinila posebno zanimljivom!! BAš me zanima ima li veze s istinom.

S nekom istinom sigurno ima veze, no sa onom drugom, sigurno nema. Pitanje je sad, koja je istina istinitija  :idiot:
To sam govorio več u nekoliko navrata i natezanja oko mirovanja i ne mirovanja ili usporenog djelovanja i tak u tom smjeru.
No sad mi se čini da o tome nema potrebe iznositi mišljenja i argumente  :chinaman:
 :ljub:

Offline helleborus

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #67 : 17-03-2009, 12:41:50 »
Za zimskog mirovanja, inače, najintenzivnije raste korijen što će se kasnije, kad započne vegetacija, povoljno odraziti na razvoj nadzemnih organa.

Ova rečenica, iz ovih tekstova, mi se učinila posebno zanimljivom!! BAš me zanima ima li veze s istinom.

S nekom istinom sigurno ima veze, no sa onom drugom, sigurno nema. Pitanje je sad, koja je istina istinitija  :idiot:
To sam govorio več u nekoliko navrata i natezanja oko mirovanja i ne mirovanja ili usporenog djelovanja i tak u tom smjeru.
No sad mi se čini da o tome nema potrebe iznositi mišljenja i argumente  :chinaman:
 :ljub:

Ma ja ću prekopati da vidim jel to baš tak. Naime, ono kaj sam si mislila.... nekak smo dosta olako izbacili jesensko vađenje (sigurna sam da ima cijeli dio na forumu gdje smo o tome raspravljali... kako je onda biljka cijele zime izložena nametnicima, smrzavanju, a zapravo nema izbojnu snagu jer je u mirovanju i tako dalje i tako dalje)... Sad se pitam jer stvarno proljetno bolje od jesenskog, ako je ovo istina. Jer ako je... onda  je možda za razmisliti o tome jel bolje u proljeće ili jesen. Možda biljka izvađena u jesen, a zbog rasta korija preko zime, bolje i sigurnije potjera u proljeće. Ne znam, još uvijek mi je to sumnjivo, no svakako treba provjeriti.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #68 : 17-03-2009, 12:55:20 »
... Ne znam, još uvijek mi je to sumnjivo, no svakako treba provjeriti.

Sumnjanje je uvjek dobro, ako je aktivno, u čovjeku potiče djelatnost!

Puno je studija o toplini koja potiče razvoj korijena i to je točno, no večina toga je na osnovi sjemena, koje treba topli gornji sloj tla u kojeg ga polažemo. Korijen razvijene biljke je nešto sasvim drugo, toplina tla se zimi, gubi samo u površinskom djelu, dok, što dublje odemo, to je tlo toplije. Ali sve to ima jako malo veze sa onim što Zemlja i čitav Kozmos, čine biljkama. Tu prestaju istine i počinju istine, subjektivna je ona istina koju si uzmemo, a ona prava je teško dohvatljiva današnjim mišljenjima i pretpostavkama današnje znanosti, koja sve više gubi tlo pod nogama.
Koliko god ti u nju vjerovala, ona je sposobna objasniti samo mali dio istine, onak prosto rečeno, kao da pokušaš objasniti Čovjeka na temelju jednog odrezanog nokta  :dipl:

Offline Marija

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #69 : 17-03-2009, 19:48:58 »
Za zimskog mirovanja, inače, najintenzivnije raste korijen što će se kasnije, kad započne vegetacija, povoljno odraziti na razvoj nadzemnih organa.

Ova rečenica, iz ovih tekstova, mi se učinila posebno zanimljivom!! BAš me zanima ima li veze s istinom.

mislim da je to točno ..... posebno za biljke u umjerenijim klimama. Planika mi cijelu zimu od 11 mjeseca baca izboje iz KORIJENA na površinu zemlje ... sada ih već ima 5-6!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #70 : 18-03-2009, 09:37:22 »
Za zimskog mirovanja, inače, najintenzivnije raste korijen što će se kasnije, kad započne vegetacija, povoljno odraziti na razvoj nadzemnih organa.

Ova rečenica, iz ovih tekstova, mi se učinila posebno zanimljivom!! BAš me zanima ima li veze s istinom.

To je sigurno istina, ali mislim da je primjenjivo samo kod zimzelenih biljaka smještenih u teperiranu prostoriju (naravno iznad nule).

Offline helleborus

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #71 : 18-03-2009, 14:03:18 »
Za zimskog mirovanja, inače, najintenzivnije raste korijen što će se kasnije, kad započne vegetacija, povoljno odraziti na razvoj nadzemnih organa.

Ova rečenica, iz ovih tekstova, mi se učinila posebno zanimljivom!! BAš me zanima ima li veze s istinom.

To je sigurno istina, ali mislim da je primjenjivo samo kod zimzelenih biljaka smještenih u teperiranu prostoriju (naravno iznad nule).

Ja bi onak zdravo seljački rekla da je nemoguće da korijen raste kad je tlo zaleđeno, u zimi. Tu prvenstveno mislim na korijenje koje je plitko, ono na dubini 50cm i više vjerojatno nema zapreke za rast, bar ne temperaturne zapreke. Zato mi je ipak dosta nelogično da bi se zbog toga vadile biljke u jesen, jer dolaskom zime one su u posudi u kojoj je potpuno 'skamenjena' zemlja, supstrat. Mislim da u takvim uvjetima nema baš puno šanse da nekaj raste. Mislim da to vrijedi i za crnogoricu i bjelogoricu. Vjerujem da biljke koje su u prirodi i imaju dobro razvijen korijen... on raste i kad mi mislimo da nema šanseda raste (preko zime).
Isto tako vjerujem da kod M&A biljke mogu širiti korijen preko zime jer tlo nije smrznuto.

Još uvijek mi više leži ona da se biljke vade bolje u proljeće, pred samo otvaranje pupova. I mislim da je to najbolja šansa za preživljavanje. (ovjde izuzimam mugo i smreke za koje smo naučili da imaju još jedan druk rasta na kraju ljeta).

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #72 : 18-03-2009, 14:14:51 »
Još uvijek mi više leži ona da se biljke vade bolje u proljeće, pred samo otvaranje pupova. I mislim da je to najbolja šansa za preživljavanje. (ovjde izuzimam mugo i smreke za koje smo naučili da imaju još jedan druk rasta na kraju ljeta).

I ja vjerujem da oko toga više ne treba voditi rasprave. Najbolje vrijeme za vađenje je sigurno, prije kretanja vegetacije, pa čak i za mugo i smreku, ako uvjeti u njihovim staništima dopuštaju vađenje i ako je temperaturna razlika staništa i naših dvorišta, vrlo mala, i takva če ostati idučih 2-4 tj. Prema trenutnim prognozama, ako sada na lokaciji nema snjega, mislim da je idealno sakupljati mugo.
To je ono što je vjerojatno najbolje, no prikupljati se može tjekom cijele godine, samo treba više brige za prikupljena drva.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #73 : 28-07-2009, 10:33:19 »
Napričali smo se o zaljevanju i mistanju i prozračnim substratima i truljenju korijena koji odumire za razliku onog koji se bori za život i ne trune... Čitajući razne izvore, i malo povezujući...
Korjen prestane s razvojem na visokim temperaturama (mislim iznad +25) jer kad mu postane prevruće, onda svu snagu troši na zaštitu od vručine, a ne na razvoj. To je povezano sa onom činjenicom, da u ljetu postoji jedan period kad borovi stanu, pa opet krenu pred jesen. Ono iskreno, ne brinem se za drva koja su u čistoj pomici ili sličnom, no drva koja imaju neki postotak treseta u substratu, možda bi za njih bilo zdravije, staviti ih u lagani hlad, kako se ne bi zaustavljao rad korijena i time eventualno potaknulo truljenje korijena koji miruje. Za dug i zdrav život naših drva, mislim si da bi u najvručijem dijelu ljeta i dana, trebala biti u hladu. Što ih više uspijemo ohladiti, to će se i nadzemni dio drveta, bolje razviti, a ne stagnirati u periodu koji nam dolazi...

Offline Goran Cajko

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #74 : 28-07-2009, 12:11:31 »
Ukoliko korijen i prestaje s rastom, ne znači da će počet trulit. On jednostavno prestaje s rastom, ali njegova funkcija itekako je u funkciji. Udio treseta nema veze s potencijalnim truljenjem.


Hlad je u špici ljeta uvijek dobro došao, pa čak i za vrste koje su željne sunca.