Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka  (Posjeta: 49719 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #75 : 28-07-2009, 12:23:26 »
Ukoliko korijen i prestaje s rastom, ne znači da će počet trulit. On jednostavno prestaje s rastom, ali njegova funkcija itekako je u funkciji. Udio treseta nema veze s potencijalnim truljenjem.

Probaj se ne kladiti na ovo!!!

....razlika je u funkciji i razvoju ...
...a udio treseta utjeće na prozračnost i zadržavanje vlage na dijelovima gdi se nalazi, dok tamo gdje ga nema, substrat će se brže isušiti...

Hlad je u špici ljeta uvijek dobro došao, pa čak i za vrste koje su željne sunca.

Kompletna situacija i nije jednostavna kak sam je ja napisao u kratkim crtama, postoji još puno detalja s kojima mi se ne zamara, no bitno je da za zdrav život naših drva, treba hlad u najtoplijim djelovima dana/godine. Pa kako god to mi objašnjavali svaki na svoj način, dolazimo do istog zaključka  :turpija:

Kim

  • Gost
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #76 : 28-07-2009, 12:49:10 »
Citat: Goran Cajko
njegova funkcija itekako je u funkciji

Uf, ovo zvuči kao iz nekog Wittgensteina.  :lauhhing: :histerical: :rofl:

Offline Marija

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #77 : 28-07-2009, 13:14:36 »
Korjen prestane s razvojem na visokim temperaturama (mislim iznad +25) jer kad mu postane prevruće, onda svu snagu troši na zaštitu od vručine, a ne na razvoj.

To nije temperatura od 25 nego negdje oko 35, čini mi se. Pall je o tome govorio na prvoj konvenciji u Vitturiju .... biljka upadne u nekakvi vrstu hibernacije i mislim da se to ne odnosi samo na korijen, nego da se zaustavlja i rast... ne sjećam se točno treba pogledati na DVD-u.

Citat: Goran Cajko
njegova funkcija itekako je u funkciji

Uf, ovo zvuči kao iz nekog Wittgensteina.  :lauhhing: :histerical: :rofl:

Kim, kako bi bilo da ti kažeš nešto korisno, a ne da se u svim svojim postovima izruguješ drugima koji ovdje nesebično i javno dijele svoje znanje!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #78 : 28-07-2009, 13:21:52 »
.... biljka upadne u nekakvi vrstu hibernacije i mislim da se to ne odnosi samo na korijen, nego da se zaustavlja i rast... ne sjećam se točno treba pogledati na DVD-u.

Upravo zbog takve situacije sam i pisao post... ako možemo, zašto biljci ne omogučiti razvoj...

Offline Marija

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #79 : 28-07-2009, 13:26:29 »
Upravo zbog takve situacije sam i pisao post... ako možemo, zašto biljci ne omogučiti razvoj...

Da. Nakon što smo ovaj vikend vidjeli uživo tvoj "Paviljon za borove" i mi planiramo zasjeniti jedan dodatni dio vrta!  :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #80 : 28-07-2009, 13:34:45 »
Upravo zbog takve situacije sam i pisao post... ako možemo, zašto biljci ne omogučiti razvoj...

Da. Nakon što smo ovaj vikend vidjeli uživo tvoj "Paviljon za borove" i mi planiramo zasjeniti jedan dodatni dio vrta!  :great:

...joooooj kak sam si sad ponosan na sebe....  :ashamed:  da mi je neugodno ...
Odličan osjećaj je pozitivno djelovati na prijatelje  :turpija:

Kim

  • Gost
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #81 : 28-07-2009, 14:15:57 »
Kim, kako bi bilo da ti kažeš nešto korisno, a ne da se u svim svojim postovima izruguješ drugima koji ovdje nesebično i javno dijele svoje znanje!

:halt: Ma ne izrugujem se. Samo mi se "funkcionalna fraza" čini smiješnom.  :ljub:

A kad je moje znanje u pitanju ne mogu ga dijelit jer nije moje. Skoro sve što znam o drveću tuđe je znanje. A kad je to u pitanju mogu reći da je metoda sa ledenim naslagama korisna i zaista pomaže kod izbjegavanja štete zbog (pre)niskih temperatura. Drugo: korijenje raste i zimi (kad drvo nema listova) samo da je temperatura iznad nule (možda i samo po danu). To je fakat. Svaki botaničar to zna. :dunno:

Offline Goran Cajko

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #82 : 28-07-2009, 14:50:55 »
Kako god bilo, mislim da stagniranje rasta korijena u tom periodu previsokih temperatura nikako ne može dovesti to truljenja korijena, pogotovo ako je rast prije tog perioda bio dobar.

Offline Marija

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #83 : 28-07-2009, 15:16:36 »
Kako god bilo, mislim da stagniranje rasta korijena u tom periodu previsokih temperatura nikako ne može dovesti to truljenja korijena, pogotovo ako je rast prije tog perioda bio dobar.

to je logično .... isto kao i zimi  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #84 : 28-07-2009, 15:25:28 »
Kako god bilo, mislim da stagniranje rasta korijena u tom periodu previsokih temperatura nikako ne može dovesti to truljenja korijena, pogotovo ako je rast prije tog perioda bio dobar.

to je logično .... isto kao i zimi  :smile:

Teško je čitati sve što piše, pa ponavljam "...eventualno potaknulo truljenje korijena koji miruje...." Meni eventualno u ovom slučaju znaći, može i ne mora. Zašto može?!?!? Zato jer je yamadori oslabljen nakon kolektinga, zato jer postoji mogučnost da samo iz jednog dijela očuvanog korijena započne razvoj, dok drugi dio korjena, može pokrenuti svoj razvoj, ako ima idealne uvjete ili odumrjeti ako te uvjete nema... Možda sam opet nejasan, no nije bitno, ja se kužim  :idiot:

Offline DonQuijote

Odg: Djelovanje temperature na rast (preživljavanje) biljaka
« Odgovori #85 : 28-07-2009, 16:14:28 »
Možda sam opet nejasan, no nije bitno, ja se kužim  :idiot:
No, to je najvažnije :jupi: