Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Proljeće je stiglo  (Posjeta: 11717 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Zlatko

Proljeće je stiglo
« : 21-03-2007, 20:39:07 »
Evo nekoliko slika biljaka koje su već dobro olistale.

Jedan mladi Acer palmatum ( star 7 godina ) i jedna Betula izvađena u kamenolomu na Papuku.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline istefano

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #1 : 21-03-2007, 22:52:49 »
pa gdje ih drzis da su vec toliko prolistali

Offline DonQuijote

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #2 : 21-03-2007, 23:01:47 »
Tako su meni dvije bukve prolistale ali druge dvije tek pupaju, a grabu koji je trebao biti prvi, se jedva nazire da je živ. Uopće ne kužim koji je to vrag

Offline Marija

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #3 : 21-03-2007, 23:08:19 »
Meni još ništa nije razlistalo, osim što su neki grabovi počeli otvarati pupove, kao i glog.
Masline imaju nove izboje, a ostale listopadne biljke ne mrdaju.

Jutros me dočekao grozan prizor, toliko je krupe (grada) napadalo preko noći da su bonsai bili skroz zatrpani  :neutral:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #4 : 21-03-2007, 23:22:07 »
Steta sto se na aceru ne vidi struktura grana,a sto se breze tice,vrlo zanimljivo drvo.Cini mi se da ima 4 debla,mozes koristit 2 ili tri.Ono najdeblje ti je glavno.Treba to malo postucat i ozicit.Napravi osnovnu formu.Takodjer,treba da napravis selekciju novih grana za vrhove.

M

Offline Zlatko

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #5 : 21-03-2007, 23:53:29 »
pa gdje ih drzis da su vec toliko prolistali

Biljke sam držao u zimovniku, koji je trebao biti "hladni zimovnik", ali se zbog ove zime pretvorio u tropski vrt. Prilagođavanje biljaka vanjskim uvjetima biti će otežano, ali imam mogućnost otvaranja zimovnika i postupnog izjednačavanja vanjske i unutarnje temperature kada se sunce ponovno pojavi.

Steta sto se na aceru ne vidi struktura grana,a sto se breze tice,vrlo zanimljivo drvo.Cini mi se da ima 4 debla,mozes koristit 2 ili tri.Ono najdeblje ti je glavno.Treba to malo postucat i ozicit.Napravi osnovnu formu.Takodjer,treba da napravis selekciju novih grana za vrhove.

M

Da, postoje 4 grane, a na 3 su se pojavili novi izboji, tako da je logično ukloniti 4-tu granu na kojoj nema izboja. Svakako, najdeblja grana je najvažnija, a i već sliči na brezu.
Mislim da bi iznad te glavne grane krošnja trebala biti relativno najviša, a onda se iznad preostale dvije grane trebaju pojaviti novi vrhovi u padajućem nizu. To mi se čini boljim rješenjem negoli da u sredinu skupine bude "rupa" u profilu krošnje.

Ako mislite nešto drugačije molim da mi to sugerirate.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline marinko beg

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #6 : 22-03-2007, 00:28:42 »
Znas li kako se grane kod bonsai breze oblikuju?

Offline gal

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #7 : 22-03-2007, 07:41:43 »
Kod mene sve još miruje. Grabovi su tek počeli otvarati pupove.. sve držim na sjeveroistočnoj strani u debeloj hladovini!

Offline Aleksa

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #8 : 22-03-2007, 21:42:01 »
Znas li kako se grane kod bonsai breze oblikuju?

Znam da ima nesto zanimljivo u tome... Ljudi obicno ostavljaju donje pupoljke kako bi im grane "padale", ali to je pogresno, ostavljaju se gornji, pa se ozicavanjem poslije grana savije ka dolje i dobija se taj lijepi "talasasti" izgled kod weeping branch stila (valjda se tako kaze?)!  :sarcastic:

Offline marinko beg

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #9 : 22-03-2007, 21:52:46 »
Znas li kako se grane kod bonsai breze oblikuju?

Znam da ima nesto zanimljivo u tome... Ljudi obicno ostavljaju donje pupoljke kako bi im grane "padale", ali to je pogresno, ostavljaju se gornji, pa se ozicavanjem poslije grana savije ka dolje i dobija se taj lijepi "talasasti" izgled kod weeping branch stila (valjda se tako kaze?)!  :sarcastic:
Bravo,ne znam gdja si tu informaciju izvukao,ali u svakom slucaju je tocna.

Offline Zlatko

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #10 : 22-03-2007, 22:00:32 »

Znas li kako se grane kod bonsai breze oblikuju?

Znam da ima nesto zanimljivo u tome... Ljudi obicno ostavljaju donje pupoljke kako bi im grane "padale", ali to je pogresno, ostavljaju se gornji, pa se ozicavanjem poslije grana savije ka dolje i dobija se taj lijepi "talasasti" izgled kod weeping branch stila (valjda se tako kaze?)!  :sarcastic:
Bravo,ne znam gdja si tu informaciju izvukao,ali u svako slucaju je tocna.

Marinko,
hvala na trudu da izradiš virtual. Načelno znam kako breza izgleda, jer sam ih imao posađene neposredno uz kuću. Osim toga, oko 25 godina se bavim slikanjem, a ponajviše sam radio crteže. Breza je u grafici vrlo zahvalan motiv.

Ipak, ovako jasni primjeri koje si dao mogu samo još više pomoći da se ide u pravom smjeru.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline marinko beg

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #11 : 22-03-2007, 22:03:38 »

oko 25 godina se bavim slikanjem, a ponajviše sam radio crteže. Breza je u grafici vrlo zahvalan motiv.

Smatram da se bonsai breza najbolje moze pridociti u naivnom slikarstvu.

M

Offline Aleksa

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #12 : 22-03-2007, 22:06:16 »
Znas li kako se grane kod bonsai breze oblikuju?

Znam da ima nesto zanimljivo u tome... Ljudi obicno ostavljaju donje pupoljke kako bi im grane "padale", ali to je pogresno, ostavljaju se gornji, pa se ozicavanjem poslije grana savije ka dolje i dobija se taj lijepi "talasasti" izgled kod weeping branch stila (valjda se tako kaze?)!  :sarcastic:
Bravo,ne znam gdja si tu informaciju izvukao,ali u svako slucaju je tocna.

Naka cini cuda!  :lol:

Offline Zlatko

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #13 : 22-03-2007, 22:15:51 »
Naka cini cuda!  :lol:

Svaka čast Aleksa. Nadam se da ću uskoro i ja nabaviti knjige - i to jednu i drugu. :whistle:
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline hknezovi

Odg: Proljeće je stiglo
« Odgovori #14 : 23-03-2007, 09:08:20 »
Nažalost sljedeće izadnje knjiga je u 10 mj.,  :warn: ali ih već sad možeš naručiti.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub