Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ispravljanje grane  (Posjeta: 15689 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zlatko

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #15 : 21-03-2007, 20:26:58 »
Na ovim se fotografijama vidi kako sam skratio stablo i obradio mjesto reza.

Rez je počeo zarastati, a nadam se da će udubljenje u stablu biti dovoljno da uspješno zaraste. Na fotografiji "Grab-III" se vidi ( ispod tanke grane u prednjem planu ) kako je prilikom uspravljanja vrha pukla kora jer je grana zaokrenuta za 90o. Vjerovao sam da to neće smetati, a pokazalo se da ipak nisu bile prekinute kapilare koje opskrbljuju vršnu granu.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline istefano

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #16 : 21-03-2007, 22:08:52 »
cini mi se da si ga previse izdubio ili pisem gluposti

Offline marinko beg

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #17 : 21-03-2007, 22:15:26 »
Grab je počeo obilno listati.

Vrh je još uvijek visok, a biti će i viši, jer grana treba zadebljati i donekle izjednačiti debljinu stabla. Nakon 2 - 3 godine vršnu granu ću skratiti i od jedne bočne grane ponovno formirati vrh.
Nije ni potrebno 2-3 g,nego 1-2 godine onda odsjeces iznad novih izbojaka pa isto ponovis sa jednim od nih.I tako sve dok grana ne zadeblja,a za to vrijeme si dobio i na strukturi krosnje.Drvo u svakom slucaju bolje izgleda(nemoj da zaboravis da formiras grane u zeljenom pravcu).
M

Offline Zlatko

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #18 : 21-03-2007, 23:39:59 »
cini mi se da si ga previse izdubio ili pisem gluposti

Mislim da stablo nisam previše izdubio. Imao sam ranije neke zahvate u tom smislu i rezovi su dosta dobro zarasli. Ipak, svako je stablo specifično i teško se može generalno govoriti da je to upravo prava mjera.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.