Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mugo "prvi"  (Posjeta: 9881 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Mugo "prvi"
« : 08-03-2009, 12:44:59 »
Danas sam presadio svoj mugo iz tegle u privremenu posudu (koju molim zanemarite jer nemam ništa prikladnije).
Nazvao sam ga "prvi" jer mi je to prvo drvo na kojem sam počeo raditi i učiti a samnom je puno toga propatilo i dosad izdržalo svakakve moje gluposti (što se može vidjeti po dosta ožiljaka).
Da nebi više bilo nepotrebnih gluposti što vi predlažete ?
Koje grane odstranit jer je pregust?
Gdje bi ga vi rijedili jer opet pregust a ktome prepun povratnih pupova?
Visok je 40 cm a u dnu debla debel 7 cm.
Znam da nije neki obećavajući materijal ali mi je drag jer mi je prvi (imam ga 6 god.)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #1 : 09-03-2009, 09:57:52 »
Teško je ikaj raspoznati po fotkama, uopće ne kužim kud se deblo usmjerava. Ako si kod presadnje, oštetio korijen, možda je bolje za sad ništa ne dirati, sve do 8mj. Ako misliš da imaš pregustu krošnju i da bi neke grane uklonio, ja pretpostavljam da ostaviti treba samo jednu granu. Tada bi donji dio drvete, s obzirom na debljinu, dobio i proporcionalnu krošnju. Probaj razmaknuti grane i pofotkati deblo.

Offline helleborus

Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #2 : 09-03-2009, 10:17:20 »
Lijepo drvo doneseš za mjesec dana na Palla i iz prve ruke od pravog majstora dobiješ odgovor. Ko kaže da drvo nije 'bog zna kaj', i od maleckih drvaca može se napraviti odličan bonsai, samo treba znati kako, gdje krenuti, što odrezati, kako svinuti. Donesi ga u Bistru u travnju. To ti je moj prijedlog.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #3 : 09-03-2009, 12:36:56 »
Lijepo drvo doneseš za mjesec dana na Palla i iz prve ruke od pravog majstora dobiješ odgovor. Ko kaže da drvo nije 'bog zna kaj', i od maleckih drvaca može se napraviti odličan bonsai, samo treba znati kako, gdje krenuti, što odrezati, kako svinuti. Donesi ga u Bistru u travnju. To ti je moj prijedlog.

Najbolje tak. Ne mora se na njemu ništa raditi, samo nek Jurica čuje kritiku, savjet!

Offline jurica

Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #4 : 09-03-2009, 13:21:37 »
Lijepo drvo doneseš za mjesec dana na Palla i iz prve ruke od pravog majstora dobiješ odgovor. Ko kaže da drvo nije 'bog zna kaj', i od maleckih drvaca može se napraviti odličan bonsai, samo treba znati kako, gdje krenuti, što odrezati, kako svinuti. Donesi ga u Bistru u travnju. To ti je moj prijedlog.
U potpunosti imaš pravo neka majstor vidi pa kaže vrijedi li i što dalje.
P.S.
Evo ovim putem prijavljujem ovo drvo  (nebi na njemu ništa radio jer sam mu morao odstraniti nešto žila jer je i to bilo pregusto).

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #5 : 09-03-2009, 13:32:26 »
...putem prijavljujem ovo drvo .

Upisan si, za treecritic  :great:

Offline jurica

Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #6 : 09-03-2009, 13:33:54 »
...putem prijavljujem ovo drvo .

Upisan si, za treecritic  :great:
O.K. :chinaman:

Offline jurica

Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #7 : 27-04-2009, 12:27:52 »
Juče je ovaj mugo uz veliku pomoć majstora Boninija i moju malu pomoć doživio svoj prvi preobražaj.
Pa prosudite sami kakav je prvi rezultat.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #8 : 27-04-2009, 12:55:00 »
....a eto, ko i moja špageti nigra.... igraju se majstori, a od toga nikad ništ  ;)
Morao sam, naj zameriti  :tlab:

Offline Goran Cajko

Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #9 : 27-04-2009, 13:13:20 »
Ma, nema kaj. Odrezane nepotrebne grane, drvo vraćeno u balans i generalno usmjereno u pravom smjeru... za godinu dvije će to sjest na mjesto. :great:

Mislim da trebaš ovo pustit nesmetano da raste da se popuni rupa. Jedino mi nije jasan ovaj busen ispred. Kužim da tu treba biti nekaj da popuni paj prostor, al jel nužno da bude toliko zgusnuto i sve u istom smjeru... :question:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #10 : 27-04-2009, 13:21:11 »
Ma, nema kaj. Odrezane nepotrebne grane, drvo vraćeno u balans i generalno usmjereno u pravom smjeru... za godinu dvije će to sjest na mjesto. :great:

Mislim da trebaš ovo pustit nesmetano da raste da se popuni rupa. Jedino mi nije jasan ovaj busen ispred. Kužim da tu treba biti nekaj da popuni paj prostor, al jel nužno da bude toliko zgusnuto i sve u istom smjeru... :question:

Nesmetan rast, da popuni rupe u krošnji koja je već sad preogromna u odnosu na debljinu i veličinu drveta.... a i same iglice su u najmanjem izdanju, prevelike za ovo drvo.... igračka  :verycool:
....kojih i ja imam nekolicinu u vrtu  :idiot:

Offline DonQuijote

Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #11 : 27-04-2009, 13:21:34 »
Juče je ovaj mugo uz veliku pomoć majstora Boninija i moju malu pomoć doživio svoj prvi preobražaj.
Pa prosudite sami kakav je prvi rezultat.

Ta će ti radionica sigurno biti od velike koristi ubuduće. Skužio si što se od drva očekuje i otprilike kako bi trebalo izgledati i u kojem smjeru ćeš ga uzgajati.  Manje preinake i usmjeravanja ćeš sada i sam dalje lako odrađivati. Bitno da si probio led

Offline jurica

Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #12 : 27-04-2009, 13:43:36 »
....a eto, ko i moja špageti nigra.... igraju se majstori, a od toga nikad ništ  ;)
Citat:
Morao sam, naj zameriti
  :tlab:
Nemam uopće što zamjerat , ja sam u potpunosti svjestan da to nije neki vrhunski materijal (to sam već na početku napisao).
Ali ono što je Don napiso treba na nečemu probat i radit da bi skupio neki savjet, nešto naučio i radeći a ne samo gledao.
Moje je mišljenje da od samog gledanja nema prevelike koristi ako to ne probaš (uz savjete sa strane) sam napraviti.

Offline gal

Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #13 : 27-04-2009, 13:45:12 »
...rekao bih: ...principi su isti, sve ostalo su nijanse. WP je na jednom boru rekao za vrh kako mora biti nagnut prema glavnoj grani, ako nejde najbolje ga odrezat i uzet najbližu granu za novi vrh... Bonini, odnosno ti, učinio je potpuno istu stvar. Nekih stvari se drže svi podjednako i to treba naučiti, a nadalje su ukusi (o kojima nije uvjek primjereno raspravljati)... Sve u svemu kako je Čajko rekao,... dobro odrađen posao... ili kako je WP pilio Sebu, a i ostale: drvo bilo kakvo bilo, ali moraš na svakom dati sve od sebe...neeeeema izgovora!  Ukratko, ako iz nekvalitetnog materijala ne znaš izvući.. ono barem simpa drvce, nikad iz mastermaterijala neće nastati masterbonsai...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Mugo "prvi"
« Odgovori #14 : 27-04-2009, 13:50:37 »
Ali ono što je Don napiso treba na nečemu probat i radit da bi skupio neki savjet, nešto naučio i radeći a ne samo gledao.
Moje je mišljenje da od samog gledanja nema prevelike koristi ako to ne probaš (uz savjete sa strane) sam napraviti.

Da, igračka, kao što rekoh  :idiot:
Naravno da treba na nečemu raditi i ovo je odlično za treniranje. Naviknuo si me da možeš uočiti odličan materjal i prikupiti ga. Jedva čekam da ti krenu i za obradfu postanu spremni tvoji yamadori  :great:
... a do tad se obojica možemo igrati  :takoTreba: