Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje  (Posjeta: 24441 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #30 : 02-04-2009, 09:28:47 »
U Hrvatskoj se ozbiljnije crnogorica počela vaditi tek lani i još uvijek su ti primjerci u sirovoj fazi (neoblikovani),

...a vlasnici, presretni, jer su se primjerci probudili  :jupije:  :yupi:  :worthy:

... a počet će se oblikovati tek kroz koju godinu (ne može se ranije kod ove vrste treba prvo biti suguran da je stablo primljeno, dobro ukorijenjeno i zdravo).

... definitivno kroz koju godinu!
Bolje je pričekati sa njima pa odraditi na oporavljenom i snažnom drvu  :great:

Offline Anna

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #31 : 02-04-2009, 09:40:10 »
 :mdr:baš sam pisala da je to moje skromno mišljenje, vrijeme :smile:
Mario_B, pogledaj pod fotografijama još jednom...Po mom (još jednom skromnom) mišljenju ima sjajinih kandidata

Citat:
joj da, to mi nije akcija, nebih želio zvučat odbojno il arogantno prema nekom ko je dobio baby bonsai na dar i iz ugla čita ovaj post, no ti "ready  to use"  fikusi i ostala egzotična ekipa me ne zanimaju. Ja bih baš htio minijaturno vizualno staro drvo naše klime

Ja imam 2 "baby fikusa" i serrisu.. I ponosna sam na njih. A posebni ponos mi je što serrisa nije umrla niti izgubila lišće.  :hi: I baš je dobro što su samnom u sobi...računam da bi pred kraj mog života mogle biti dobre i da neću nikad reći da sam ubila onaj svoj prvi fikus mrkvu koliko god bio sad ružan. Bilo je blizu al sam se educirala :girl:
A kad smo već kod toga laganini prevodim i knjigu o fikus bonsima sa španjolskog...pa kad prevedem (što znači najmanje još 4 mj :gigle:) javim ako još netko gaji nepodobnu ljubav prema fikusima :idiot:

DonQuijote, nemaš pojima koji osjećaj ponosa se javlja smo pri izjavi da postavljamo prava pitanja. Valjda i to treba znati, jel da Mario_B :jupije: :lol:
Anyway, moje novo pitanje: koliko dobro idu dalmatinske vrste u kopnenom dijelu Hrvatske? Da li im je smrtnost veća i kolike su šanse da s povratkom sa ljetovanja u 8 mj. se vratim sa juniperusom? Naravno, kad dođem u treći razred :smile:...
Čisto da znam, da mi se prestanu rojiti takve kombinacije u glavi po cijeli dan  :mdr:

Offline Mario_B

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #32 : 02-04-2009, 15:29:58 »
Citat:
treba kvotati a ne boldirati

okej, no problemo. I thx za taj kvalitetan info o crnogorici. Sad mi je slika tog dijela priče puno potpunija.   :smile:

Kolko vidim kroz postove pišete i o tome kako crnogorici odgovara dost kiseliji substrat, dok za listopadno ide ph na drugu, lužinastu stranu, jel? Trenutno se znojim na mamutskoj temi "sve o zemlji/ mješavini" i pokušavam naučiti što treba do vikenda i gledam kroz prozor kako kruška u dvorištu pupa na debelo, sve je to nekak naknap. Dakle substat i tema o mješavini zemlje.. Temica se razvlači preko dvije godine, tak da kad ideš čitati od prve str. nadalje (ja sam trenutno negdje na sredini
 :zamisljen: ) vidi se da se tog dost ispromjenilo, organizira se nabava tenisita preko kluba, pa ga poslije ima za nabavit, pa liapor, pumice, itd. Da budem direktan,  po vašoj preporuci što da uzmem, tj. što od tog sveg se da nabaviti u MBMu u Lučkom, dok idem doma s posla  za tak jednostavniju biljku tipa grab, da se  odvezem  sutra poslije posla do njih i strpam potrebito u gepek da budem ok za vikend. Nažalost u subotu ujutro već idem na selo tako da nemam vremena za dublji research i zujanje po gradu, na žitnjak i mjesta o kojima se prije pisalo da ima ovog i onog.. thx.

još jedno pitanje na brzinu je oko prihrane,, piše okolo da se za početak (naročito ako početnik ima prste u teglici) ne treba dodavati nikaki fertiliser jer se drvo ionako mora hraniti.. neki komentar na tu temu bi bio s oduševljenjem prihvaćen. te isto dali se koristi kakav "eliksir" tipa root stimulator što koriste u hidroponijskim kultivacijama na klonovima i pelcerima da bi se ubrzalo puštanje korijenja i rast..

možda ova pitanja zvuče lame jer je dost o tom ispisano tu na forumu, i ja definitivno želim to sve s vremenom za sebe sam polovit i stavit u znanje, no sad bih rado konkretan savijet za prvu silu i experimentalni setup za vikend. :idiot:





Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #33 : 02-04-2009, 15:44:37 »
Citat:
treba kvotati a ne boldirati

okej, no problemo. I thx za taj kvalitetan info o crnogorici. Sad mi je slika tog dijela priče puno potpunija.   :smile:

Kolko vidim kroz postove pišete i o tome kako crnogorici odgovara dost kiseliji substrat, dok za listopadno ide ph na drugu, lužinastu stranu, jel? Trenutno se znojim na mamutskoj temi "sve o zemlji/ mješavini" i pokušavam naučiti što treba do vikenda i gledam kroz prozor kako kruška u dvorištu pupa na debelo, sve je to nekak naknap. Dakle substat i tema o mješavini zemlje.. Temica se razvlači preko dvije godine, tak da kad ideš čitati od prve str. nadalje (ja sam trenutno negdje na sredini
 :zamisljen: ) vidi se da se tog dost ispromjenilo, organizira se nabava tenisita preko kluba, pa ga poslije ima za nabavit, pa liapor, pumice, itd. Da budem direktan,  po vašoj preporuci što da uzmem, tj. što od tog sveg se da nabaviti u MBMu u Lučkom, dok idem doma s posla  za tak jednostavniju biljku tipa grab, da se  odvezem  sutra poslije posla do njih i strpam potrebito u gepek da budem ok za vikend. Nažalost u subotu ujutro već idem na selo tako da nemam vremena za dublji research i zujanje po gradu, na žitnjak i mjesta o kojima se prije pisalo da ima ovog i onog.. thx.

još jedno pitanje na brzinu je oko prihrane,, piše okolo da se za početak (naročito ako početnik ima prste u teglici) ne treba dodavati nikaki fertiliser jer se drvo ionako mora hraniti.. neki komentar na tu temu bi bio s oduševljenjem prihvaćen. te isto dali se koristi kakav "eliksir" tipa root stimulator što koriste u hidroponijskim kultivacijama na klonovima i pelcerima da bi se ubrzalo puštanje korijenja i rast..

možda ova pitanja zvuče lame jer je dost o tom ispisano tu na forumu, i ja definitivno želim to sve s vremenom za sebe sam polovit i stavit u znanje, no sad bih rado konkretan savijet za prvu silu i experimentalni setup za vikend. :idiot:






Substrat za usaditi yamadori je 100% PUMICA/POMICA. Sumnjam da ćeš to sad navratnanos nabaviti, pa... Bolji je i čisti drobljeni šljunak, granulacije oko 5mm sa 10-20 % treseta, nego neka mješavina zemlje, humusa ili čega već !!!!
Yamadori se može, prihraniti sa Plantelom Organic, jedna šaka na posudu od 30cm fi.
Uvjek su dobrodošli stimulansi/dopinzi u obliku hormona, ja ih koristim podosta....: Magic P, neki prah (ima u MBM-u, za drvenaste sadnice), neke kristale (to je slovensko), DRIN, vitamin B1..... ne sve odjednom!

Offline gal

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #34 : 03-04-2009, 07:49:32 »
...savijet za prvu silu i experimentalni setup za vikend. :idiot:
1. Liapor - MD Profil 60kn (puno lakši od šodra i duže drži vlagu)
2. Zemlja za cvjeće 20kn (po mogučnosti treset, ali nije uvjet - staviti samo 10%)
3. par plitkih vrtića-posuda (širi nego dublji) za cvijeće fi 30, 40 i 50 cm 10-20kn/kom
4. čvrsta dobro naoštrena štihaća sa ravnim vrhom (za iskapanje na zemljanim terenima)
5. hormon za zakorjenjivanje drvenastih sadnica 50kn
6. vrtne škare
7. nekakva (sklopiva) pilica
8. grab koji ima površinsko korjenje, barem je deblji od 5 cm, u prvih 30-ak cm visine ima neki pokret-muving, iznad toga otpiliš, ne mora imati ni jednu grančicu, mora imati sužavanje....
...opštihaš u krug, izvadiš sa balom, zamotaš u najlon, otegliš doma, korjenje ispereš šlaufom od zemlje, porežeš oštećeno korjenje na mjestu oštećenja, oštećena mjesta napudraš lagano hormonom, (dok je korjen gol ne smije se osušiti) staviš u pusudu i zasipaš pripremljenom mješavinom, lagano zaliješ (da baš ne ispereš sav hormon), pofotkaš i zakačiš slike ovdje....

Offline Mario_B

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #35 : 03-04-2009, 09:22:32 »
Dragec vala kaj si mi to del na listu, mislil sam si već ništ od ovog vikenda. Zazujal sam u MBMu ko pčelica, nemaju ništ. Spomenut mi je treset, da se može nabaviti po akvarističkim dućanima gdje sam ga i našao, od par proizvođaća po astronomskim cijenama,, kojih 50 ćuna za 500grama tak da sam od tog odustao. Nisam u biti nit siguran da je to bilo to što meni treba, jer ih je bilo par vrsta različite granulacije i boja.. od crnog prema smedjem.. Na kutiji piše da mu je primarna funkcija spuštat ph vrijednost vodi, uz postepeno otpuštanje raznih mineralnih tvari na benefit biljaka, bla, bla..

Isto sam si bio razmišljao o tenisitu.. Kolko sam po postovima skužio to je u biti ona mrvljena cigla, što se koristi po teniskim terenima, "leš" smo to zvali sjećam se dok sam mahao reketom ko mali.. Kolko se sjećam to su valjkovima razvlačili po terenu pa ukoliko je to ista stvar čini mi se ok ideja doć negdje na igralište s kantom i pitat domara da mi ubaci par lopati.. Vjerojatno bi me čovjek gledao ko luđaka, (ko kad odem s karnisterima na more vode natočit, a domaća ekipa snima iz birca i smije se) no ne vidim prepreku da ti neda tak nešt.. jel?

u svakom slučaju, te dileme su ovom listom riješene, thx. Asterixe. :smile:

Offline Marija

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #36 : 03-04-2009, 09:52:10 »
Spomenut mi je treset, da se može nabaviti po akvarističkim dućanima gdje sam ga i našao, od par proizvođaća po astronomskim cijenama,, kojih 50 ćuna za 500grama tak da sam od tog odustao. Nisam u biti nit siguran da je to bilo to što meni treba, jer ih je bilo par vrsta različite granulacije i boja.. od crnog prema smedjem.. Na kutiji piše da mu je primarna funkcija spuštat ph vrijednost vodi, uz postepeno otpuštanje raznih mineralnih tvari na benefit biljaka, bla, bla..
Otiđi u bilo koji vrtni centar i naći ćeš treset. Mi kupujemo Durpetin treset 250L - 90 kn.
Nemoj da struktura treseta bude sitna da je jako smrvljen.

Isto sam si bio razmišljao o tenisitu.. Kolko sam po postovima skužio to je u biti ona mrvljena cigla, što se koristi po teniskim terenima, "leš" smo to zvali sjećam se dok sam mahao reketom ko mali.. Kolko se sjećam to su valjkovima razvlačili po terenu pa ukoliko je to ista stvar čini mi se ok ideja doć negdje na igralište s kantom i pitat domara da mi ubaci par lopati.. Vjerojatno bi me čovjek gledao ko luđaka, (ko kad odem s karnisterima na more vode natočit, a domaća ekipa snima iz birca i smije se) no ne vidim prepreku da ti neda tak nešt.. jel?

od toga moraš prosijati sve sitnije od 3mm i baciti  :hihihi:
... lakše ti je kupiti Liapor.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #37 : 03-04-2009, 10:08:48 »
Dragec vala kaj si mi to del na listu, mislil sam si već ništ od ovog vikenda. Zazujal sam u MBMu ko pčelica, nemaju ništ. Spomenut mi je treset, da se može nabaviti po akvarističkim dućanima gdje sam ga i našao, od par proizvođaća po astronomskim cijenama,, kojih 50 ćuna za 500grama tak da sam od tog odustao. Nisam u biti nit siguran da je to bilo to što meni treba, jer ih je bilo par vrsta različite granulacije i boja.. od crnog prema smedjem.. Na kutiji piše da mu je primarna funkcija spuštat ph vrijednost vodi, uz postepeno otpuštanje raznih mineralnih tvari na benefit biljaka, bla, bla..

Isto sam si bio razmišljao o tenisitu.. Kolko sam po postovima skužio to je u biti ona mrvljena cigla, što se koristi po teniskim terenima, "leš" smo to zvali sjećam se dok sam mahao reketom ko mali.. Kolko se sjećam to su valjkovima razvlačili po terenu pa ukoliko je to ista stvar čini mi se ok ideja doć negdje na igralište s kantom i pitat domara da mi ubaci par lopati.. Vjerojatno bi me čovjek gledao ko luđaka, (ko kad odem s karnisterima na more vode natočit, a domaća ekipa snima iz birca i smije se) no ne vidim prepreku da ti neda tak nešt.. jel?

u svakom slučaju, te dileme su ovom listom riješene, thx. Asterixe. :smile:

Znaš kaj, dodji ti lijepo kod mene po desetak  litara mješavine, to ti bude dosta za početak i za prvo drvo, onda budeš polako nabavljao sve što ti treba.

Offline Mario_B

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #38 : 03-04-2009, 11:04:22 »
Citat:
od toga moraš prosijati sve sitnije od 3mm i baciti 
... lakše ti je kupiti Liapor.

Užas, vidim se svog zadimljenog i onak crvenog ko indijanaca od silne lešine ko dko sam bio mali, ništ od tog.. lol : )

Citat:
Znaš kaj, dodji ti lijepo kod mene po desetak  litara mješavine, to ti bude dosta za početak i za prvo drvo, onda budeš polako nabavljao sve što ti treba.

svaka čast,  :great: ovak ćemo, plz  pošalji mi broj moba na privatnu poruku, a ja ću danas (tu delam u Lučkom) u MBMu uzeti ovo čudo za korjen i malu porciju zemlje za bilje (niš mu nebu , grabu od nje) te s autom odjuriti na Žitnjak u MD profil, pa ako tamo izvisim te zvrcnem i ogrebem se kod tebe. Thx stari,  nice one  :great: