Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: bonsai ligustrum  (Posjeta: 3444 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nuna

bonsai ligustrum
« : 21-03-2009, 15:36:06 »
dobila sam bonsai liguster (ligustrum) prije 3-4 mjeseca, kako su tada temperature bile ispod nule, drzala sam ga u kuci, na hladnijem mjestu - citala sam na forumu(ima) da ih ne bi trebalo staviti van ako nisu proveli jesen na otvorenom (sto sumnjam)
negdje u tom periodu mu se pocelo susit lisce, ali samo na jednoj strani drveta..takodjer su mu pocele nicat i nove grancice (znaci ne umire mi:))

prije kojih mjesec dana sam ga iznijela na otvoreno i jos uvijek mu je ta strana bez listova...da li je to onda definitivo osuseno i sta treba napravit s tim granama?
i nove grancice mu rastu poprilicno okomito, da li ih smijem lagano privezat koncem da dobiju vodoravniji rast?

Offline helleborus

Odg: bonsai ligustrum
« Odgovori #1 : 23-03-2009, 08:32:33 »
Dobro da si ga stavila van, tamo mu je mjesto. sad je vrijeme presađivanja i svakako bi mu trebala staviti novi supstrat (pogledaj temu o zemlji na pokušaj nabaviti nešto od onog o čemu tamo govorimo). Nije čudno da grančice nemaju lišće, ono će tek potjerati. Ukoliko je grančica suha lako će puknuti kod savijanja pa tako možeš provjeriti. Ako je suha svakako je odreži. Za sad pusti grane da rastu na sve strane, a kad se drvo nakon opresađivanja malu ustabili bit će vremena za usmjeravanje grana. Ligustrumi su jako zahvalna vrsta, jedna od onih za koju kažu da ih ne možeš ubiti... sretno