Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje  (Posjeta: 24522 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario_B

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #15 : 31-03-2009, 19:52:26 »
a zo...  da nestašan sam  ja i volim sve što vole mladi.  :takoTreba: Znači tu je riječ o ovim zimselenim igračima i oni su off limit, primljeno na znanje.  :smile:

Nadam se da nije bad  što trpam sva svoja pitanja ovdje u temu i od nje radim trakavicu, pratim ja i druge podforume, no ovdje se nekako osječam sigurniji, a i sve je na jednom mjestu pa si mislim em je sve fino na jednom mjestu em možda nekom drugom zelembaću isto tako dobro dodje.

Dakle opet mali osvrt na grab, čituckam okolo o iskopavanju zasađivanju u zarobljeništvu. Mislim da sam manje više iskop i stavio u perspektivu (i zgrozio se kad sam shvatio kolko ču toga trebat teglit kroz prostranstva, i vratit se još teži..) no kopka me to prvo zasađivanje. Još nisam stavio na papir koncept zemlje i  sve mješavine što ide uz nju, malo sam preletio i čini mi se dovoljno logičnim, al prije no što se učitam u to imam drugu dilemu:

Vidim da neki poslije iskopa parkiraju drvo u vrt na jednu sezonu, da se oporavi tj. kako mu mom drugom hobiju vele izaklimatizira.  Ja sam ga mislio smjestit u pozamašnu posudu i isto tako ostavit no vidim da su o tome mišljenja podijeljena. Malo drvo u velikoj posudi, konkretno tema "Veličina posude za yamadorije" u kojoj je Andrija citirao vašeg mentora na temu overpottinga. Dali bi se nekom iskusnijem dalo izelaborirati u par crta koliku posudu da upotrijebim (u ondosu na korijen, ili koji već faktori imaju uticaj) i zašto.

thx. :)


Offline Anna

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #16 : 01-04-2009, 10:54:58 »
Meni je baš super što si ti tak uporan, sva ćeš početnička pitanja pitati za mene...pa je meni lakše :lol:
I ja sam čitala tu temu i malo googlala ali nigdje ne piše kolika bi prva posuda trebala biti u odnosu na korijeni da li to ovisi i o vrsti drveta?

Mario_B, garant smo i ja i ti dosadni! :histerical:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #17 : 01-04-2009, 11:16:02 »
...Vidim da neki poslije iskopa parkiraju drvo u vrt na jednu sezonu, da se oporavi tj. kako mu mom drugom hobiju vele izaklimatizira.  Ja sam ga mislio smjestit u pozamašnu posudu i isto tako ostavit no vidim da su o tome mišljenja podijeljena. Malo drvo u velikoj posudi, konkretno tema "Veličina posude za yamadorije" u kojoj je Andrija citirao vašeg mentora na temu overpottinga. Dali bi se nekom iskusnijem dalo izelaborirati u par crta koliku posudu da upotrijebim (u ondosu na korijen, ili koji već faktori imaju uticaj) i zašto.

thx. :)

Yamadori se sadi u namanju posudu u koju stane, tako da mu se sačuva maksimalno sitnog korijena. Čelave, debele i dugačke žile, nema smisla ostavljati. Osim kao dio koji će bit vidljiv nad substratom (nebari)
Sadnju u vrt, odmah sada zaboravi !

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #18 : 01-04-2009, 11:19:46 »
...(i zgrozio se kad sam shvatio kolko ču toga trebat teglit kroz prostranstva, i vratit se još teži..)

...možeš i na dva puta  :verycool:
 :idiot:


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #19 : 01-04-2009, 11:36:15 »
Evo nekoliko primjera za omjere posude i drveta. Ovo su sve friški yamadori.

Offline Anna

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #20 : 01-04-2009, 11:54:07 »
Kakve su to posude?
Odustao od drvenih kutijica :tlab:

U biti princip je koliko korijena, tolika posuda + okolo potrebna mješavina zemlje?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #21 : 01-04-2009, 12:05:17 »
Kakve su to posude?

Posude su handmadehomemade ... CelBet posude

Odustao od drvenih kutijica :tlab:

Nisam odustao, sad kad sam potrošio CelBet, opet klepam drvene, odlične su one, samo mi je CelBet ljepši.

U biti princip je koliko korijena, tolika posuda + okolo potrebna mješavina zemlje?

Da, oko 2 prsta veće od bale korijena.





Offline Anna

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #22 : 01-04-2009, 12:11:21 »
Vau, odlično izgledaju, kad sam počela pregledavati tu temu nisam mislila da će tako dobro izgledati :worthy:
Ja sam kontala baš keramiku raditi, naravno kad do toga dođje... Imam profesora kipara i iz primijenjene umjetnosti koji će mi pomoći. Barem ja tako vjerujem :hi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #23 : 01-04-2009, 12:20:27 »
Vau, odlično izgledaju, kad sam počela pregledavati tu temu nisam mislila da će tako dobro izgledati :worthy:
Ja sam kontala baš keramiku raditi, naravno kad do toga dođje... Imam profesora kipara i iz primijenjene umjetnosti koji će mi pomoći. Barem ja tako vjerujem :hi:

Hvala  :hvalaaa:

Ajde kad kreneš s keramikom, uvrsti nešto dimenzija poput 50x60x15 ... i u tom smijeru  :idiot:

Offline Anna

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #24 : 01-04-2009, 12:24:22 »
 :smile: Može. Plan mi je iduća godina- zato što sam još tad na fakultetu pa mogu daviti profesore  :haaaahaaaaa:

Offline DonQuijote

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #25 : 01-04-2009, 20:04:24 »

Vidim da neki poslije iskopa parkiraju drvo u vrt na jednu sezonu, da se oporavi tj. kako mu mom drugom hobiju vele izaklimatizira.  Ja sam ga mislio smjestit u pozamašnu posudu i isto tako ostavit no vidim da su o tome mišljenja podijeljena. Malo drvo u velikoj posudi, konkretno tema "Veličina posude za yamadorije" u kojoj je Andrija citirao vašeg mentora na temu overpottinga. Dali bi se nekom iskusnijem dalo izelaborirati u par crta koliku posudu da upotrijebim (u ondosu na korijen, ili koji već faktori imaju uticaj) i zašto.

thx. :)

 To sa sadnjom u zemlju da se kao oporavi se pokazalo kao čisto gubljenje vremena. Baš kada je o grabovima riječ. Jedan mi je dvije godine bio u zemlji, da je kao prilagodi i bolje potjera grane, a drugi je samo godinu dana bio u tenisitu sa  20 % zemlje za cvijeće, pogodi koji je bolje napredovao što se korijenja tiče? 
 Dakle po mom iskustvu, apsolutno treba izbjegavati bilo kakvu zemlju jer je jednostavno pretvrda a korijen u tenisitu ili pumici uživa i nesmetano se razvija te u godini dana napreduje više nego u dvije godine u vrtu.
 Što se veličine posude tiče, bitno je da stane sav korijen koji si uspio sačuvati, ne treba biti veća  ali i ne smeta ako je veča.

Offline DonQuijote

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #26 : 01-04-2009, 20:15:30 »
Meni je baš super što si ti tak uporan, sva ćeš početnička pitanja pitati za mene...pa je meni lakše :lol:
I ja sam čitala tu temu i malo googlala ali nigdje ne piše kolika bi prva posuda trebala biti u odnosu na korijeni da li to ovisi i o vrsti drveta?

Mario_B, garant smo i ja i ti dosadni! :histerical:

 Niste, postavljate prava pitanja i svako će vam rado odgovoriti kojliko god zna.
Dosadni su tipovi koji kažu - kupio sam drvo kod Peveca, objasnite mi kako ga uzgajati?... i onda se više nikad ane pojave, ko zna da li ikada i pročitaju savjet ili im drvo prije toga rikne.

Offline Mario_B

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #27 : 02-04-2009, 01:07:57 »
Okej, fino se temica rashuktala, htio sam komentirati još danas s posla, al me gazda snimao tako da se nikako nisam mogao opustiti i pisuckati kako htjedoh pa rekoh strpit ću se dok dodjem doma. Lijepo da si se Ana uključila sad ih možemo, stereo,  s dva fronta daviti, a i vidiš čim je i cura s pitanjima u igri dečki  počnu i slikicama visualizirati odgovore, tak da je to sve za pet. :great:

zezam se, ne zamjeri imenjače, thx na slikama, da, da to je inspirirajuće. Tako sam si ja odprilike zamišljao drvo. I drago mi čuti da ga ne moramo aklimatizirati, (bar taj grabar ne) to što don kaže pod gubljenjem vremena sam si i ja nekako mislio no nisam htio izletavat s  glupostima. U svakom slučaju po fotkama vidim da je drvce po vađenju u kašeti, ili kanturini, pa po presađivanju ide u manju a bi na kraju poslije par godina osvanulo o onom plitkom tanjuru, to mi je još enigma no zasad se neću zamarati time. One thing at the time.

Citat:
...možeš i na dva puta 

aha! tako sam si i ja odprilike to  i zamislio, nema šanse da lipsam s krampom, lopatom, štemerom, pilom, i čim sve ne par kilometara, pa opet nazad još uz to sve i s ko zna kolko kila bonusa.. Tako da ću ja lijepo s noge na nogu prema vinogradu u izvidnicu i kad nađem nešt primamljivo vratim se s biciklom na kom ću gurat alat.

Citat:
Da, oko 2 prsta veće od bale korijena.

primljeno na znanje  :smile:

Citat:
drvo kod Peveca, objasnite mi kako ga uzgajati?...

joj da, to mi nije akcija, nebih želio zvučat odbojno il arogantno prema nekom ko je dobio baby bonsai na dar i iz ugla čita ovaj post, no ti "ready  to use"  fikusi i ostala egzotična ekipa me ne zanimaju. Ja bih baš htio minijaturno vizualno staro drvo naše klime. Jasno mi je da ga nažalost nemogu držat na stolu u dnevnom boravku, no ak on mora bit vani, bit će, samo nek on s vremenom proprimi izgled prastarog mini "lord of the rings" mačo drveta. Baš me i ti listopadni nekako više golicaju no zimzeleni, o kojima je bilo riječi u par odgovora prije.. Kužim ja da je neka vrst prestiža imat tak neki neznam recimo bor sav isskarificiran raznim jin, sharimiki i sabamiki tehnikama i to je prekrasno al znam da otom nemogu ni pričat, a kamoli pokušavat napravit tako nešt. Mada kopka me to što kad odem recimo na stranice Marca Invernizzia i slinim po galeriji na one silne fotke oguljenih borova, sa vizualno radikalno bijelim dijelovima suhog dijela debla koje kasnije kompariram s oguljenom crnogoricom naših hobista sa hrvatskog weba vidim da ta ljepota  kontasa suhog dijela stabla i živog nije ni približna. O čemu je tu točno riječ? Dali je čovjek jednostavno master? Dali je riječ o istočnjačkoj crnogorici koja ima bolji kontrast tih boja? jel fotošop u igri? Il sam ja jednostavno zelen pa nisam vidio najlijepše bonsaie balkanskih gurua?.. Nemojte zamjerit ovo pitanje,, nije da omalovažavam skill naših hobista, jednostavno me zanima u čemu je kvaka?









Offline Marija

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #28 : 02-04-2009, 09:02:26 »
MarioB kada citiraš nečiji post onda to treba kvotati a ne boldirati. Tamo gdje ti je tipka za boldiranje u sljedećem redu predzadnja je tipka sa žutim oblačićem - "umetanje citata" pa kada citiraš nečije riječi označi ih s tim. Ispravila sam to u tvojim postovima, a ti ubuduće radi tako!  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: pozdrav ekipi od novog člana i outsidersko pitanje
« Odgovori #29 : 02-04-2009, 09:08:56 »
Mada kopka me to što kad odem recimo na stranice Marca Invernizzia i slinim po galeriji na one silne fotke oguljenih borova, sa vizualno radikalno bijelim dijelovima suhog dijela debla koje kasnije kompariram s oguljenom crnogoricom naših hobista sa hrvatskog weba vidim da ta ljepota  kontasa suhog dijela stabla i živog nije ni približna. O čemu je tu točno riječ? Dali je čovjek jednostavno master? Dali je riječ o istočnjačkoj crnogorici koja ima bolji kontrast tih boja? jel fotošop u igri? Il sam ja jednostavno zelen pa nisam vidio najlijepše bonsaie balkanskih gurua?.. Nemojte zamjerit ovo pitanje,, nije da omalovažavam skill naših hobista, jednostavno me zanima u čemu je kvaka?

Postoji tekućina kojom se to boja. To je opet pitanje ukusa, svatko na svome stablu radi kako mu se sviđa. Meni se osobno ne sviđa prebjelo izgleda kao da je umjetno.

U Hrvatskoj se ozbiljnije crnogorica počela vaditi tek lani i još uvijek su ti primjerci u sirovoj fazi (neoblikovani), a počet će se oblikovati tek kroz koju godinu (ne može se ranije kod ove vrste treba prvo biti suguran da je stablo primljeno, dobro ukorijenjeno i zdravo). Marcova stabla su godinama oblikovana. Dakle ne može se uspoređivati to što on radi i to što bonsaisti ovdje pokazuju jer je na različitim nivoima oblikovanja....






Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai