Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: fagus sylvatica, bukva, bukvetina, grdosija, mucek moj slatki....  (Posjeta: 9988 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Evo je napokon, a izgleda u pravo vrijeme. Razne vremenske prilike i neprilike, onemogučile su kolekting ovog diva, no vješta ekipa stručnjaka, kolekting je obavila vrhunski korektno, sa velikom masom korisnih korjenova i pupova  :chinaman:

Dimenzije: (ogromne)
nebari (vidljiv) - 40 cm
visina - neutvrđena
širina krošnje - hladovina za Ž ekipu

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Čuj, stvar je mrak, jedino kaj ljudi ne mogu ovak skužiti koliko je to. Kaj se nisi sjeo kraj nje u posudu pa onda poslikao...to bi bio foto koji bi dočarao razmjer  :hihihi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
...Kaj se nisi sjeo kraj nje u posudu pa onda poslikao...to bi bio foto koji bi dočarao razmjer  :hihihi:

...a kaj se ne vidim na trečoj fotki ?  :question:
 :dunno:
 :idiot:

Offline DonQuijote

Čuj, stvar je mrak, jedino kaj ljudi ne mogu ovak skužiti koliko je to. Kaj se nisi sjeo kraj nje u posudu pa onda poslikao...to bi bio foto koji bi dočarao razmjer  :hihihi:

Čini se da se komotno mogao sjesti i NA nju 8)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Čuj, stvar je mrak, jedino kaj ljudi ne mogu ovak skužiti koliko je to. Kaj se nisi sjeo kraj nje u posudu pa onda poslikao...to bi bio foto koji bi dočarao razmjer  :hihihi:

Čini se da se komotno mogao sjesti i NA nju 8)

I grane bi me izdržale da stojim na njima, a deblo pogotovo, čak me ne bi ni žuljalo  :histerical:

Offline DonQuijote

Samo nemoj više ništa rezati, bukve su problematične, šteta kaj si maknuo neke vršne pupove, da je moja ne bi je niti taknuo barem dvije godine ako ne i tri.
I znam da me ne buš poslušao, ali ne bi je ni folijarno gnojio. Budu strpljiv, stvarno bi bila vječna šteta da rikne

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Samo nemoj više ništa rezati, bukve su problematične, šteta kaj si maknuo neke vršne pupove, da je moja ne bi je niti taknuo barem dvije godine ako ne i tri.
I znam da me ne buš poslušao, ali ne bi je ni folijarno gnojio. Budu strpljiv, stvarno bi bila vječna šteta da rikne

Možda te ne razumijem u cijelosti?!?!?!  :dunno:

Ne pomišljam na rezanje ičega do druge sezone !
Ostavio sam pupove na svakoj grani (dobar broj) !
Da li folijarno ili ne, vidjet ću kad i ako listovi ojačaju !

Ovo kaj vidiš na fotki, nije cijelo drvo, grane se šire u krug od 3m !

Offline DonQuijote


Ovo kaj vidiš na fotki, nije cijelo drvo, grane se šire u krug od 3m !
Ahaaa OK vidim neke rezove pa sam mislio da je sa svih strana tak izrezano, ne vidi se da si ostavio grane. Super,, nisam trebao sumnjati

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor

Ovo kaj vidiš na fotki, nije cijelo drvo, grane se šire u krug od 3m !
Ahaaa OK vidim neke rezove pa sam mislio da je sa svih strana tak izrezano, ne vidi se da si ostavio grane. Super,, nisam trebao sumnjati

Ti rezovi su debele grane koje ne bi mogao ni transportirati. Skratio sam ih tak da sam ostavio tanju koja je bila najbliža deblu i te tanke završavaju sa "grozdovima" pupova, mislim da je taman kolko treba. A kaj se tiče korijena, ne bi vjerovao da mi je neko rekao da tak veliko drvo može imati puno korijena uz samo deblo. Stvarno ga ima puuuuno. Budemo vidjeli, nadam se uspjehu  :chinaman:
Samo ti sumnjaj, gradivo je uvjek dobro ponoviti  :takoTreba:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Sad sam se sjetio jedne Sebine antologijske vezane za ovu bukvu...

....."na bonsaiu se nastoji smanjiti listove, ti ćeš na ovoj bukvi trebati povečavati listove da lići na bonsai"....

 :tup:
 :histerical:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Na ovoj bukvi sam ostavio po "grozd" pupova na svakoj grani, kak smo to več opjevali da treba bukvama za oporavak. Nekim "normalnim" slijedom događanja, pregledavo sam, bubre li pupovi i radi li drvo, no jučer sam vidio ono što se nisam nadao niti sam mogaopretpostaviti. Bukva izbacuje spavajuće pupove po granma, iz dana u dan sve više je crvenih točkica po njoj, a neke točkice su već odebljale do veličine riže. Ne čini mi se da se spremaju otvarati, više kao neko bukvino osiguranje ili možda šok reakcija. Ima li netko sličnih iskustava?

Offline DonQuijote

Tako nešto sam vidio na grabu, kod bukve je po mom iskustvu karakteristično ubrzano listanje kada je u frci. Dakle ako ima malo korijenja ona užurbano, prije nego što je to normalno otvara listove. Ako tvoja još čeka znači da joj je dobro i da nije u frci.

Baš sam prije desetak dana  izvadio jednu mladu da mi posluži za cijepljenje, čim sam je izvadio, drugi dan se otvorila i zazelenjela, druge bukve tek sada pomalo otvaraju listove, a na mjestu s kojeg sam je izvadio njene bivše susjede još spavaju. Dakle reagirala je na stres i požurila se s listanjem.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tako nešto sam vidio na grabu, kod bukve je po mom iskustvu karakteristično ubrzano listanje kada je u frci. Dakle ako ima malo korijenja ona užurbano, prije nego što je to normalno otvara listove. Ako tvoja još čeka znači da joj je dobro i da nije u frci.

Nisam to znao, Hvala!
Iako mi se dogodilo baš to na jednoj prošlogodišnjoj davnousahloj bukvi, no nisam to skužio na ovaj način. Super informacija

Baš sam prije desetak dana  izvadio jednu mladu da mi posluži za cijepljenje, čim sam je izvadio, drugi dan se otvorila i zazelenjela, druge bukve tek sada pomalo otvaraju listove, a na mjestu s kojeg sam je izvadio njene bivše susjede još spavaju. Dakle reagirala je na stres i požurila se s listanjem.

Ja imam dvije od prošle godine, jedna je već 7 dana zelena i ima listove ko filadendron (valjda čiknšit), dok je druga krenula u subotu. Na lovnom području je sve več zeleno, sezona lova je za mene gotova.... dobro još poneki panj danas sutra  :idiot:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
sezona lova je za mene gotova....

 :histerical:
 :histerical:
 :histerical:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
...bukvetinica je prolistala, a po svim granama bacila obilje povratnih/spavajućih pupova.... koje otvara... ajde nek se kreće !