Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai maslina  (Posjeta: 73531 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marinko beg

Bonsai maslina
« : 22-01-2007, 16:58:07 »
Ima i kod nas vrhunskih divljih maslina,samo treba znat gdje da ih e trazi.Vidim ja na video clipu gdje predsjednik bonsai kluba Rijeka odgovara;"vrlo je tesko pronac zakrzljalu maslinu".Moj odgovor njemu je;ima ih koliko oces samo za to treba imat oko".Ja sam ih iskapao na Rabu,a siguran sam da ih ima i na drugim otocima.Te se masline na Spanjolskoj zovu"Olea Ulastre".Formula za tu maslinu u prirodi je jednostavna(Raste u krsu,tuce je bura i u proljece je brstu ovce ili koze)Zanimljivo je da u hrvatskoj traze iskljucivo Bijeli Grab i Austrijski crni bor a ima jos toliko ostalih sorta poput Hrasta crnike(quercus Ilex),pa onda ostale sorte...Cipresus Sempervirens,Ilex,Juniperus Comunnis,Juniperus Oxicedrus,Pinus silvestris...Yamadori,yamadori...yammi,yammi...Jos jednom kazem,treba imat istrenirano oko,a tako nesto se ne postize od danas do sutra!!!

Cheers M

Offline Marija

Bonsai maslina
« Odgovori #1 : 22-01-2007, 17:52:23 »
Ima i kod nas vrhunskih divljih maslina,samo treba znat gdje da ih e trazi.Vidim ja na video clipu gdje predsjednik bonsai kluba Rijeka odgovara;"vrlo je tesko pronac zakrzljalu maslinu".Moj odgovor njemu je;ima ih koliko oces samo za to treba imat oko".Ja sam ih iskapao na Rabu,a siguran sam da ih ima i na drugim otocima.Te se masline na Spanjolskoj zovu"Olea Ulastre".Formula za tu maslinu u prirodi je jednostavna(Raste u krsu,tuce je bura i u proljece je brstu ovce ili koze)Zanimljivo je da u hrvatskoj traze iskljucivo Bijeli Grab i Austrijski crni bor a ima jos toliko ostalih sorta poput Hrasta crnike(quercus Ilex),pa onda ostale sorte...Cipresus Sempervirens,Ilex,Juniperus Comunnis,Juniperus Oxicedrus,Pinus silvestris...Yamadori,yamadori...yammi,yammi...Jos jednom kazem,treba imat istrenirano oko,a tako nesto se ne postize od danas do sutra!!!

Cheers M

To Veljko nije uspio pronaći maslinu, zasada ....  ;) a naravno da ih ima... posebno u kršu ...

One su moja najdraža vrsta za bonsai. Evo fotke kako jedna maslina izgleda sada (tek je lani izvađena) i fotomontaža krošnje - budući izgled ...
Ne volim pokazivat slike bonsaija koji su u pripremi, ali moram obraniti čast ....  :D ;) ... imamo mi oko za bonsaije...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Bonsai maslina
« Odgovori #2 : 23-01-2007, 00:00:21 »
Ne volis da pokazujes slike drva u pripremi???Samo tako moze da se uci!!!Gotov bonsai pokazat je lijepo,ali od toga se tesko uci.Ova maslina je do sada najljepse sto sam do sada vidio od svih hrvatskih klubova. Mozda si primjetila da ja sva drva u pocetnoj fazi ili u fazi treninga ne zovem Bonsai.Drvo u pocetnoj fazi mi na zapadu zovemo "materjal",u fazi treninga"pre-bonsai"i tek pred kraj treninga "bonsai".Kod nas na belgijskom forumu imamo poseban term za lose drvo ili tzv.masovno proizvoden "bonsai"koji se moze kupiti u cvijecarni;mi te stvari zovemo"Malsai".To su drva koja nikada nece postati bonsai.
Sta se vase masline tice,ovo je otprilike moja vizija...

Offline Marija

Bonsai maslina
« Odgovori #3 : 23-01-2007, 08:22:51 »
Hvala na prijedlogu, ali maslinu tako neću oblikovati.
Volim bonsaije oblikovati na način da liče na stablo te vrste u prirodi, i radi toga će ono imati baš za maslinu specifičnu okruglastu krošnju kako je prikazano na mojoj fotomontaži!  :)

To kako mi ti predlažeš je tipičan izgled bora a ne masline.  ;)

Ne sviđa mi se kada se krošnje različitih vrsta oblikuju na isti način .... tako dobivamo bonsaije koji liče jedan drugome kao jaje jajetu, a bonsai mora nalikovati stablu iz prirode ....

To je sve pitanje ukusa i izbora uzgajivača ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Bonsai maslina
« Odgovori #4 : 23-01-2007, 16:13:21 »
Nije to izgled bora nego klasicni MOYOGI stil.Sve zavisi od pokreta debla,a u ovom slucaju maslina je idealna za klasicni stil.Pogledaj slike Angela Motte i odmah je jasno da se stil prilagodjuje prema"Trunk movement-u".On je 97-me pobijedio na Gingko bonsai cupu u "Big Size"kategoriji sa svojom maslinom u Moyogi stilu.Ja bih ako moze "posudio" ovu maslinu da vidimo na Belgijskom forumu kako ce ga drugi "uredit".Poslije ti ga vracam u"novome ruhu".Moze?
PS/Ni u kom slucaju nemojte da s krosnjom prikrivate ovakvo deblo.Ono ja prelijepo da bi se prikrivalo.Uostalom yamadori masline rastu drukcije od odraslih,pitomih maslina.
Cheers M

Offline Marija

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #5 : 23-01-2007, 20:32:49 »
Nije to izgled bora nego klasicni MOYOGI stil.Sve zavisi od pokreta debla,a u ovom slucaju maslina je idealna za klasicni stil.Pogledaj slike Angela Motte i odmah je jasno da se stil prilagodjuje prema"Trunk movement-u".On je 97-me pobijedio na Gingko bonsai cupu u "Big Size"kategoriji sa svojom maslinom u Moyogi stilu.Ja bih ako moze "posudio" ovu maslinu da vidimo na Belgijskom forumu kako ce ga drugi "uredit".Poslije ti ga vracam u"novome ruhu".Moze?
PS/Ni u kom slucaju nemojte da s krosnjom prikrivate ovakvo deblo.Ono ja prelijepo da bi se prikrivalo.Uostalom yamadori masline rastu drukcije od odraslih,pitomih maslina.
Cheers M

Kao što sam rekla to je pitanje ukusa ....

Iako ne mogu da ne primjetim .... prema ovome što si ti napisao ispada da je moyogi -  moyogi i da nije bitno koje stablo nosi taj stil. ... isto se oblikuje fikus i maslina .... to ne prihvaćam :no:
Naravno da se može raditi i tako ... ali nije bonsai sam sebi svrha, on je živo stabalce, pa zato smatram da treba "kopirati" izgled te vrste stabla iz prirode... a ne se držati strogo klasičnih japanskih stilova ... o tome i o "prirodnim stilovima" uvijek govori Walter Pall i radi stabla u tome duhu ... to je i jedan od osnovnih razloga zašto smo baš njega pozvali ...

Poštujem klasične stilove i godine tradicije koje stoje iza njih!  :yes:
 Ali oblikovanje bonsaija nije samo hortikulturna tehnika - koja je univerzalna za sve, već i umjetnost ... koja podrazumjeva kreativnost i slobodu!

Evo par mojih fotki maslina ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #6 : 24-01-2007, 00:01:07 »
]

Kao što sam rekla to je pitanje ukusa ....

Iako ne mogu da ne primjetim .... prema ovome što si ti napisao ispada da je moyogi -  moyogi i da nije bitno koje stablo nosi taj stil. ... isto se oblikuje fikus i maslina .... to ne prihvaćam :no:

Ne radi se o tome da se fikus isto oblikuje...da ta maslina ima drukcije deblo vjerojetno bi se primjenio"BUNJIN"tzv;slobodni stil.Onda se moze "slobodno oblikovat".Samo ocu de kazem da se iz pocetnog materijala treba maksimalno "izvuc",a na zalost se cesto grijesi.Kao prvo pravi Yamadori gotovo nikad ne izgleda kao njegova "braca" koja rastu u sumi i po brezuljcima.Zato i jest Yamadori.Ne moze se sve iz prirode zvat Yamadori.Zato se na Engleskom prijevodu doslovno kaze"Taken from Mountains".
Cheers M

Offline marinko beg

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #7 : 29-01-2007, 01:24:54 »
Marijo i Andrijo,
Evo ja sam posudio vasu maslinu,i otisli nas dvoje malo u dijasporu da se prosetamo po poznatim bonsai centrima.I tako ja upoznah vasu maslinu kod jednih finih ljudi,koji su sta se tice bonsaia autoritet u cijeloj europi.Napravili nas dvojica malo reklame za Hrvatsku(ne za turizam nego za bonsai.)Evo vam je nazad u novome ruhu!!!Ovo je djelo Stefana Frisonija i Karla Thira.Cestitam,izgleda svjetski. :great: :great: :great:Neka svi dobro vide kakav je bonsai u stanju ovo drvo da postane. :glasses: :yipi:Ako me oci ne varaju,ipak je neka vrsta moyogija.
PS/Ova posuda je ili od Dan Bartona ili od Gordona Duffeta.
Cheers M

Offline Andrija Zokić

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #8 : 29-01-2007, 17:44:45 »
Moram priznati da nisam ostao hladan kada sam vidio ovu montažu. Ono što smo mi napravili nije definitivno finalna verzija, i ovo će nam svakako pomoć. Puno hvala na trudu tebi i njima!
Radi ovakvih stvari raste samopouzdanje i želja za nalaženjem još boljih yamadorija. :jap:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #9 : 30-01-2007, 20:39:27 »
Marijo i Andrijo,
Evo ja sam posudio vasu maslinu,i otisli nas dvoje malo u dijasporu da se prosetamo po poznatim bonsai centrima.I tako ja upoznah vasu maslinu kod jednih finih ljudi,koji su sta se tice bonsaia autoritet u cijeloj europi.Napravili nas dvojica malo reklame za Hrvatsku(ne za turizam nego za bonsai.)Evo vam je nazad u novome ruhu!!!Ovo je djelo Stefana Frisonija i Karla Thira.Cestitam,izgleda svjetski. :great: :great: :great:Neka svi dobro vide kakav je bonsai u stanju ovo drvo da postane. :glasses: :yipi:Ako me oci ne varaju,ipak je neka vrsta moyogija.
PS/Ova posuda je ili od Dan Bartona ili od Gordona Duffeta.
Cheers M
Puno hvala, Frisoni je lijepo skockao ...  :yes:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #10 : 30-01-2007, 23:34:50 »
Nema na cemu.I drugi put!
M

Offline istefano

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #11 : 26-02-2007, 13:00:09 »
Marija , moj stari ima jednu maslinu i 3-4 listica je po rubovima pocrnilo i kako prepoznajes zrave grane od mrtvih...
ja recimo vidim da su neke grane smezurane na kojima i nema novih pupova , jer i njegova maslina je vec pocela bacati pupove

Offline Aleksa

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #12 : 26-02-2007, 13:31:18 »
Ova maslina je fenomenalna... Da li je ovo prirodan shari?

Offline marinko beg

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #13 : 26-02-2007, 15:08:48 »
Ova maslina je fenomenalna... Da li je ovo prirodan shari?
Ako mislis na ovu od Marije i Andrije,da,prirodan je.

M

Offline Aleksa

Odg: Bonsai maslina
« Odgovori #14 : 26-02-2007, 21:01:25 »
Nevjerovatno! Blago tebi, ti si imao priliku da je vidis... Nema veze sto si bio vezan za smokvu! ;) :lol: