Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pozdravljam!  (Posjeta: 9833 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Pozdravljam!
« : 22-03-2007, 10:37:19 »
Mnogi postovi i teme na ovom forumu počeli su u dobroj namjeri, a završili u nepotrebno ružnom tonu. Politikantske tenzije nemaju mjesta u zenbudističkom načinu bonsai življenja i razmišljanja. Bonsai jest, ili bi bar trebao biti, način života koji nadilazi svakodnevne površne i ovosvjetske sitnoduševne slabosti, te kontemplativno nosi pojedincu svojstveno poseban mir, staloženost, općeprihvaćanje ljudi i ideja i, definitivno, jednu natprosjećnu širinu duha. Bonsai nije za ljude koji nemaju "čaja u sebi".
Bonsai živim već petnaest godina. Dao mi je beskrajno puno, a i ja sam sebe dao sasvim i bez ostatka. Naučio sam nemjerljivo, uživao još i više, i namjeravam u tom cijelom transcendentalnom međudjelovanju ostati i uživati cijeli zemaljski život. Lijepo mi je. Sretan sam.
Nije prvi put da sam, želeći razgovarati o bonsaiju, naučiti tuđa iskustva i prenijeti svoja, više s ljudima raspravljao o bezveznim malograđanskim stvarima prepucavajući se u beskonačnost, da bi na kraju shvatio da je s tim prepucavanjima nestao i moj dugo građeni i, izmeđuostalog, bonsaijem izgrađen duševni mir. Time sve to gubi svrhu. Ja bonsai radim za sebe. Za svoju dušu, za svoje srce. Učim za sebe. Nemam potrebe nužno nikome to znanje i iskustvo prenositi. Ne treba mi to da bi bio sretan. A, priznat ćete, sve se uostalom i vrti oko sreće, zar ne? Ili barem oko nekoliko puteva kako izbjeći ili živjeti s patnjom, u najboljoj i najizvornijoj budističkoj tradiciji.!?
Teško sam i nevoljko počeo sudjelovati na ovom forumu. Publicitet mi ne treba. Majstor nisam. Učenike nemam. Niti ih trebam, mišljenja sam, bar za sada. Možda će moj sin ili netko od bliskih ljudi nastaviti brinuti o biljkama koje evo, već gotovo pola svog skromnog i bezveznog života brinem i volim. A možda i neće, pa će sve na kraju crknuti i neće biti šteta. Jer, i tako sve ostaje unutar istog kozmičkog kruga i nešta neće pobjeći svoj našoj iskonskoj "istosti" kakva već i jest.
Nevjerojatno mi je da sam se u par dana boravka na ovom forumu, već više puta osjetio bedasto, čak i povrijeđeno, zbog čega žalim i čudim se sam sebi i svojoj prostodušnosti. Ali, doista, nitko nije toliko u sve ove godine obezvrijedio moj rad, rad drugih ljudi i mojih prijatelja koje volim, znanje koje smo čistim entuzijazmom strpljivo skupljali mnoge godine na težak i polagan način, kao u ovih nekoliko dana rasprava o tome ima li u Hrvatskoj ijedan "pošteni " bonsai, svi smo mi neznalice, priče o kvazimajstorstvima i televizijskim prilozima, ušminkanim voditeljima koji barataju poluinformacijama, soljenju pameti  gdje i kako bukve rastu i na kojoj nadmorskoj visini, sjevernjačko-južnjačkim tenzijama, i tako dalje i tako dalje... Fantastično mi je to da se stvarno počinjem osjećati kao glupan. I umara me. I očito sam dovoljno limitiran da sve ove godine nisam uspio napraviti ništa, niti shvatiti iole više, pa čak ni kako i gdje bukve rastu, iako sam čitav život proveo u šumi, uz drveće.
Zbog svega toga, da ne duljim ovaj zamorni pozdravni tekst, sretan sam da me se ostavi u mojem neznanju zajedno s mojim zabludama, u anonimnost i prosjećnosti. Naime, neki se rode za mediokritet, što ne znači da nisu sretni s time. Ostavljam "mudrost" i "virtuoznost" "bonsai majstorima" koji to kuže bolje od mene i mnogih nas istih jadnika, i koji se takvima osjećaju, domaćim, a pogotovo onim gastarbajterskim, koji misle da, ako izvade par Pinusa s planine i vide par kvalitetnih primjeraka u bonsai centru, su pozvani soliti pamet svima oko sebe. Ne znam jesu li u svome životu pročitali sveukupno  bilo kakvih knjiga, kakve bilo tematike, koliko sam ih ja žvakao, i bonsaističkih i zenbudističkih i japanoloških. Evidentno je da mi nije pomoglo. Ostao sam glupan.  Oni su budućnost i valjda, oni će postavljati nova mjerila i nositi nove vrijednosti. Divim Vam se. Blago bonsaiju uz mnoge takve prevelike umove. Nadrasti druge nije toliko opasno, ali nadrasti sebe... Skromnosti, ljudi, skromnosti. Ne postoji znanje a koje bi bilo tko od nas mogao prenijeti. Samo sitnice, detalji... Poštujmo sebe a na taj način i druge pored nas. Na taj način pokazat ćemo stvarnu veličinu, ukoliko tako nešto i postoji. Skromnosti! Znate li onu jednu staru dobru Lao Tseovu: "...onaj koji ne zna, a ne zna da ne zna, opasan je, izbjegavajte ga..."
Ovo je ujedno i moj posljednji post na hrvatski bonsai forum, a mislim i na bilo koji forum uopće. Vraćam se anonimnosti, svojim biljkama, lopatama, šumi, prijateljima i življenju bonsaija. Svojoj sreći.
Pozdrav društvu! Sretno.
 

Offline Zlatko

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #1 : 22-03-2007, 12:06:05 »
Kao početnik kojeg zanima bonsai mogu izraziti samo žaljenje zbog tvoje namjere da više ne sudjeluješ na ovom forumu.

Mislim da je to neprocjenjiva šteta, jer unatoč tome što sam na samim počecima, vjerujem kako sam došao do ispravnog zaključka da si jedan od ponajboljih bonsaista u Hrvatskoj.

Ja sam također došao do zaključka da komunikacija na forumu nije uvijek na očekivanoj razini, a osobito za ljude koji pretendiraju na to da se druže, a moguće je i postanu prijatelji.

U prilog tvom stavu prenosim tekst koji sam na forumu objevio 11. 03. 2007.

Forum je izvrsno startao i potreba za njim je neupitna.

Samo, već sam na početku ukazao da bi bilo važno zadržati i dobru klimu foruma. Znanje i iskustvo su dobrodošli, kritika i sugestije također, ali na žalost, nije posve beznačajna niti forma u kojoj se sve to priopćava.

Vjerujem da se na ovom forumu može postići zadovoljavajući nivo tolerancije, a velike bi znalce zamolio samo za malo strpljenja. Njihovo neupitno znanje će tako i tako doći do izražaja, kroz nešto kraće ili duže vrijeme i nije baš nužno svoje znanje isticati arogancijom prema bilo kome.

Uvijek je bilo i uvijek će biti početnika, te nije nužno da eksperti svoje kapacitete troše na prizemne odgovore, već na ta pitanja mogu odgovoriti i malo stariji početnici, a kada "majstori" sudjeluju u raspravi onda bi bilo dobro da uvažavaju i tuđe godine bavljenja uzgojem.

Već se i u proteklih dva mjeseca pokazalo da svatko može pogriješiti i da svatko ima još ponešto za nučiti. Tako će to biti uvijek i to bi bilo dobro imati na umu.


Nadam se da nisi rekao definitivno "ne" i kada se poneki članovi foruma malo "ispušu", a međusobno uvažavanje dođe na potrebnu razinu, da možemo očekivati tvoje sudjelovanje u radu ovog foruma.
Tragedija je u tome što tvoje iskustvo i poznavanje naših prilika u uzgoju nije potrebno "znalcima", već upravo nama početnicima, koji ako žele nešto naučiti moraju svašta otrpjeti.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline DonQuijote

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #2 : 22-03-2007, 12:13:10 »
Strašno mi je žao i jako mi je teško ovo čitati.
Neću te nagovarati da promjeniš mišljenje, jer to sasvim sigurno nema smisla ali eto, želim reći da sam tužan zbog svega toga. Ne poznajemo se baš dobro ali o Tebi sam čuo sve najbolje i mislim da bi Tvoja iskustva itekako pomogla i ovdje i u razvoju Hrvatske Bonsai scene, ali ako je cijena za to tvoj mir, onda je cijena previsoka.
Lijepi pozdrav
Krešo

P.S. Ja ću te još ponekad udaviti bezveznim pitanjima :mdr:

Offline gal

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #3 : 22-03-2007, 12:17:00 »
Moje poštovanje!

Offline veljko

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #4 : 22-03-2007, 12:30:24 »
Ja bi samo nadodao, da ovakav potez služi na "čast" svima nama na ovom forumu, a nije jedini koji je iz sličnih razloga prestao pisat na istom. Žao mi je radi Sebe što se je odlučio na ovako radikalan rez, ali poštujem njegov stav. Mislim da je kranje vrijeme da se svi skupa smirimo, stanemo na "loptu", da nebi izgubili još ponekog člana. Forum bi trebao služit za spajanje ljudi i sklapanje novih poznanstava i prijateljstava unutar samog hobija, a ne nas razdvajat i međusobno svadit.

Pozdrav svima, a ponajviše Sebastijanu!

Offline Marija

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #5 : 22-03-2007, 12:41:33 »
Mislim da sam pogriješila (kao administrator) i da sam davno prije trebala neke gluposti koje su se pojavljivale na forumu sasjeći u momentu stvaranja tih tenzija ... ubuduće će definitivno biti tako kako sam i najavila jučer u postu o novim pravilima.

Inače, smatram da su rasprave kako bukve rastu, što je majstor a što ne i druge stvari  ... dobre i poželjne, na koncu forumi služe zato da svatko napiše što misli, ali moraju biti u nekim okvirima u kojima nema vrijeđanja.... Bože ponavljam se ko papagaj...

Zaista nisam od onih koji mogu premučati na tuđa foliranja potpisana kao majstorstvo - kad netko napiše očitu glupost a ja znam da je drukčije, uvijek ću to napisati iukazati da nije tako, jer zašto da kriva informacija živi na forumu, a da oni koji nešto znaju o toj temu muče da se ne bi kome zamjerili u ime neke lažne "nekonfliktnosti"?! Sorry, ali ne treba nam ni takav forum u kojem je sve u rukavicama.

Čudan je ovaj forum, mislim da to nema na niti jednom drugom forumu. Dosta članova se lako vrijeđa na tuđe postove, protestira, krivo tumači neke riječi, zove me se usred noći radi nečijih drugih postova, tužaka se, žali mi se na tuđe postupke, traži izbacivanje s foruma .... da sam psihijatar, Carla Del Ponte, socijalni radnik - sve u jednom, ne bih to uspjela riješiti ...

Sebastijan to je tvoja odluka i kao takvu je poštujem, ali u neku ruku najlakše je reći adijo... i bacit problem u smeće. U mom slučaju trebala bih samo izbrisati forum. Kad smo već kod ispovjedi - evo i ja ću reći da bi jedan dio mene to napravio trenutno, jer sam (pretežno) introvertirana osoba koja bi najradije išla živjeti u pećinu i posvetiti se duhovnosti Ali ipak ima jedna druga krajnost u meni, pa bih unatoč tome željela komunikaciju, razmjenu iskustva, zezanciju i kolektivni napredak na polju bonsaija .... Teško mi je to dvoje nekada pomiriti unutar sebe....

Ipak ovaj forum nije moj ili nekog drugog člana .... nego svih nas zajedno. Moj je prijedlog sljedeći - kažite što mislite, otvoreno. Treba li nam ovo? Hoćemo ga ukinuti ili ne? Koja pravila postaviti? Što želimo s njime potići?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #6 : 22-03-2007, 13:21:48 »
Jeste,malo me je utuklo ovo pismo...dirnulo me u srce i stvarno mi je zao sto odlazis.Znam...ako smo te icemu uvrijedili jeste ono o "majstorima",iako nisi nikome duzan.Ti sigurno ne.Vidim nacitan si i o japanologiji i o budizmu i zenu.O tim stvarima ja sigurno prema tebi nista ne znam.
Tuzan sam radi tvog odlaska,prvenstveno sto po intervjuima i sve najboljim pohvalama od Marije i Andrije znam da se radi o osobi koja je mozda jedina skupa sa Vrgocem u Hrvatskoj u ovom hobiju pronasla unutarnji mir.I ja sam na ovom forumu mozda mogao da budem manje otvoren i spontan,sa vise pedagoskog pristupa prema nekima.Ovo me je potaklo da malo drukcije razmisljam o ovom hobiju,iako sam na ovaj forum dosao sa najboljim namjerama.Ne da postanem poznat i nekakva faca,nego cisto za promidzbu kvalitete bonsaia u Hrvatskoj.Stvarno si me rastuzio iako te uopce ne poznajem.
Ako mogu ista da ispravim i odrecem od ove odluke znas moju e-mail adresu pa slobodno napisi ono sta ti srce kaze.
Postovanje

Marinko

Offline Andrija Zokić

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #7 : 22-03-2007, 13:37:19 »
Sretan put!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline marinko beg

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #8 : 22-03-2007, 13:46:46 »
Zaista nisam od onih koji mogu premučati na tuđa foliranja potpisana kao majstorstvo - kad netko napiše očitu glupost a ja znam da je drukčije, uvijek ću to napisati iukazati da nije tako, jer zašto da kriva informacija živi na forumu, a da oni koji nešto znaju o toj temu muče da se ne bi kome zamjerili u ime neke lažne "nekonfliktnosti"?! Sorry, ali ne treba nam ni takav forum u kojem je sve u rukavicama.

Čudan je ovaj forum, mislim da to nema na niti jednom drugom forumu. Dosta članova se lako vrijeđa na tuđe postove, protestira, krivo tumači neke riječi, zove me se usred noći radi nečijih drugih postova, tužaka se, žali mi se na tuđe postupke, traži izbacivanje s foruma .... da sam psihijatar, Carla Del Ponte, socijalni radnik - sve u jednom, ne bih to uspjela riješiti ...

Sta se onoga prvoga dijela tice,to i jese razlog zasto sam ja dolazio u konflikte.


Sta se onog drugog dijela tice,ti telefoni usred noci su najvjerojatnije radi mene,zato sto ja uvijek kasno legnem i cesto postiram i posle pola noci.

Mozda umjesto zatvaranja foruma,je bolje da svi glasaju tko je za a tko protiv da me se izbaci iz  foruma.
Nije mi ni na kraj pameti da forum propadne radi jednog jebivjetra poput mene.Radije cu se ja zrtvovat.

M

Offline istefano

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #9 : 22-03-2007, 17:03:43 »
Ma dajte molim vas idemo odmah zaprt onda forum , marinko ti se okreni pedagoskom obracanju ljudima , jer ocito na ovako priprost nacin znas povrijediti ljude...
A ti Seba nemoj norit i nemoj se ponasat kao dijete , jer meni si potreban ,a tako i ostalima da nam preneses svoje znanje i strucnost,
vjerujem da ce se sve promijenit na forumu ,pa i marija i andrija su se odlucili i prije ovog tvog posta na policijsku dezurnost kao sto su nas i obavijestili. Evo udarat cu i nisko ako treba da se svi odrzimo zajedno , pa nema nas niti 50 u hrvatskoj koji se zelimo baviti bonsai-ima i taman posla da se sad jedan strucnjak(majstor) nakon par udaraca odustaje , pa kaj bi reko karate kid na ovo ...
ono kaj nas ne ubije to nas samo ojaca... ma ziher sam da toga ima i u zen budizmu

ajde ajde , mir mir mir niko nije kriv , ava ava ava n(N)iko nije krava  :mdr:

Offline marinko beg

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #10 : 22-03-2007, 17:32:34 »
Ja bonsai radim za sebe. Za svoju dušu, za svoje srce. Učim za sebe. Nemam potrebe nužno nikome to znanje i iskustvo prenositi. Ne treba mi to da bi bio sretan.Ostavljam "mudrost" i "virtuoznost" "bonsai majstorima" koji to kuže bolje od mene, i koji se takvima osjećaju domaćim, a pogotovo onim gastarbajterskim, koji misle da, ako izvade par Pinusa s planine i vide par kvalitetnih primjeraka u bonsai centru, su pozvani soliti pamet svima oko sebe. Ne znam jesu li u svome životu pročitali sveukupno  bilo kakvih knjiga, kakve bilo tematike, koliko sam ih ja žvakao, i bonsaističkih i zenbudističkih i japanoloških. 
A sta ces Istefano,nismo svi isti.Moras to postivat.
Ova zadnja recenica me je malo pogodila,ali necu ja zvat Mariju radi toga.


M

Offline istefano

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #11 : 22-03-2007, 18:35:35 »
postujem ja svacije odluke , ali pokusavam spasiti kaj se spasit da...
ne zelim dalje se vracati kaj bilo i kako je trebalo biti , ali znas onu oko za oko zub za zub i ti bi tako kao i svi mi
ma najbolje je ako osjecas potrebu , nabavi njegov mail pa to rijesite

i za kraj jedan vic(da nebude sve tako crno)...
kako bi madjari preveli Ivo Lola Ribar
.
.
.
.
.
.
.
Ištvan Bećar Pecaroš :mdr:

Offline marinko beg

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #12 : 22-03-2007, 21:07:03 »
postujem ja svacije odluke , ali pokusavam spasiti kaj se spasit da...
ne zelim dalje se vracati kaj bilo i kako je trebalo biti , ali znas onu oko za oko zub za zub i ti bi tako kao i svi mi
ma najbolje je ako osjecas potrebu , nabavi njegov mail pa to rijesite

i za kraj jedan vic(da nebude sve tako crno)...
kako bi madjari preveli Ivo Lola Ribar
.
.
.
.
.
.
.
Ištvan Bećar Pecaroš :mdr:
Svaka cast na vicu!!!
Sta se tice Sebastijana,Ne osjecam ja nikakvu potrebu za nekakve okrsaje,niti ih nas dvoje imamo.Naprotiv,ja njega odlicno razumijem.
Radi se o vrlo skromnom covjeku koga prvenstveno zanima ucenje i znanje a ne nekakva slava ,funkcije i pripisivanje majstorstva.

M

Offline istefano

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #13 : 22-03-2007, 21:15:32 »
pa nisam niti ja mislio da se ides svadit s njim  :no:,vec naprotiv da rijesite nesporazume ako ih ima , zato sam i napisao ako osjecas potrebu

Offline marinko beg

Odg: Pozdravljam!
« Odgovori #14 : 22-03-2007, 21:22:03 »
pa nisam niti ja mislio da se ides svadit s njim  :no:,vec naprotiv da rijesite nesporazume ako ih ima , zato sam i napisao ako osjecas potrebu
Hvala na atenciji ali mi nemamo nesporazume,niti smo ih ikad imali.Jedino me ono  o gastarbajterima malo zabolilo,ali nisam ja zlopamtilo.
Vjerujem da on nije tako mislio.

M