Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: upomoc  (Posjeta: 39342 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #15 : 12-05-2009, 21:54:39 »
Nije normalno...za zemlju je bitno da je prozračna da korjenje ima zraka i da se ne zadržava nepotrebna vlaga predugo. Ako je suho to ne može biti dobro.... Možeš mistati, ja bi jedamput na dan, ali ne znam koliko bi pomoglo, pošto kora stabla upija jako malo za razliku od lišća, kojeg ono nema. Bolje stavi širok tanjurić ispod drfceta u kojeg metni kamenčiće, neki šljunak i naspi vodu unttra ali tako da tegla nije u vodi. To će stvoriti vlažniju mikroklimu oko fikusa, bližu njegovoj prirodnoj.
 Triput hura za brzinsko presađivanje   :great:
Sad možeš samo čekati da vidiš ima li kakve reakcije. Nemoj ga prihranjivati, to će ga zasigurno dokrajčiti. Ako se ne javi životom za cca. mjesec dana... Ak bude šutio  :cry:

Offline Sarah

Odg: upomoc
« Odgovori #16 : 12-05-2009, 22:00:50 »
 :hvalaaa:na odgovoru jos jedno pitanje posto su jos uvjek noci hladne i nemogu ga ostavljati nocu napolju da li se mu smetati da ga iznosim ujutru a unosim uvece jer imam terasu koja je citav dan u hladu posto mislim da ne valja da ga direktno grije sunce ili :dunno:

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #17 : 12-05-2009, 22:39:15 »
Iako se može često naći na informaciju da je dobro pomalo iznosti fikuse van, prvo po 15min pa na dulje...ali ja osobno nemam dobrih iskustava s tim. Em ih imam sad već previše za to, em sam primjetila da ih više muči promjena mjesta nego što im to koristi. Bolje pričekaj da nekoliko dana zaredom bude noćna temperatura najmanje 15 stupnjeva pa onda ga iznesi na pogodno mjesto ( pazi da ne bude na direktnom suncu, barem ne u najtoplijem dijelu dana). Unesi ga u kuću krajem ljeta, odnosno čim se tem. spusti na 14 stupnjeva. Tada bi trebao baciti dosta lišća zbog stresa kojeg prouzroči  zatvorena prostorija i manje sunčeva svjetla. Inače, najveći problem tzv. ''sobnih bonsaia'' je neujednačenost dnevne i noćne temperature. Naime, čak i u tropskim predjelima postoji velika temperaturna razlika između dnevne i noćne temperature (za one koji nisu znali :smile: )

Offline DonQuijote

Odg: upomoc
« Odgovori #18 : 12-05-2009, 22:57:25 »
Ana ti je sve rekla. Ja bih samo dodao da to nije ginseng

Offline Kiki

Odg: upomoc
« Odgovori #19 : 12-05-2009, 23:00:50 »
Ja imam fikus benjamin...

Imo sam 3 mala i prek zime su mi se osušila :(

Neču obeshrabrivati, al mislim da je ovaj prešo spat ...

Nemoj ga previše premještat, moj benjamin je vani na balkonu i na manje od 15 stupnjeva niš mu nije.

Stavi ga van u sjenu. Nemoj ga držat pre vlažnim to ih ubije...

Ja svojega zaljevam svaki drugi dan obilno, al tegla nije duboka, ak ti je tegla duboka rjeđe zaljevaj, jedamput u 4 dana...

Ak je nedavno bacil lišče ima mu još nade :D

Sve u svemu, dobar potez sa presađivanjem, gledaj za nove pupove svaki dan i nabaci izvješče tu i tam :D nemoj previše zaljevat i drži ga u polu sjeni. ( Može i na suncu al bu mu lišče potamnilo )


Mislim da bu sve OK s biljčicom SRETNO



Da dok sam piso novi poust...

Samo ti njega rokni van i nek bu u polu sjeni. SUNCE KORISTI BILJKAMA, a ne da ima šteti, TO IM JE JEDNINI IZVOR ENERGIJE bez njega nemreju :D

Samo s njim van i pazi na tuču i jak vjetar da ga ne najdeš pri susedu
Najte kaj zamerit :)

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #20 : 12-05-2009, 23:04:10 »
Citat:
Autor: DonQuijote  
Umetanje Citata
Ana ti je sve rekla. Ja bih samo dodao da to nije ginseng
:chinaman:
A jesam napredovala odkad sam još ove godine tražila savjet za svoj drugi fikus :yupi:

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #21 : 12-05-2009, 23:10:41 »
Citat:
Samo ti njega rokni van i nek bu u polu sjeni. SUNCE KORISTI BILJKAMA, a ne da ima šteti, TO IM JE JEDNINI IZVOR ENERGIJE bez njega nemreju :D
Slijedi loše vrijeme...ako je bolesna mogao bi joj biti dodatan šok niska temperatura. To su subtropske biljke i stoga treba biti oprezan, naša klima nije niti slična toj. Ali se slažem sa tvrdnjom da nemogu bez sunca, neke supstance ne prolaze kroz staklo i biljka ne može baš sve dobiti što joj treba :chinaman:.

Offline DonQuijote

Odg: upomoc
« Odgovori #22 : 13-05-2009, 08:54:44 »
Citat:
Autor: DonQuijote  
Umetanje Citata
Ana ti je sve rekla. Ja bih samo dodao da to nije ginseng
:chinaman:
A jesam napredovala odkad sam još ove godine tražila savjet za svoj drugi fikus :yupi:
Aha samo gledam i čudim se :jupije:

Offline Sarah

Odg: upomoc
« Odgovori #23 : 13-05-2009, 09:13:02 »
Mjerila sam temperaturu par noci oko 12 stepeni je da li je to dovoljno da ga ostavim i preko noci vani  :zbunjen:a sto se tice vrste tako je pisalo na etiketi FICUS MICROCARPA GINSENG pogledacu dali imam sliku dok je bio dobar

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #24 : 13-05-2009, 11:25:44 »
Citat:
Aha samo gledam i čudim se 
Pa da, kad sam poblesavila za bonsaima...sad samo zvjeram gdje mogu naći iduće drvca, ko neki predator :idiot:
Ovo je prekrasan hobi, ponekad imam osjećaj da je kombinacija meditacije i strasti- kontakt s prirodom te smiruje u meditativnom smislu a strast đođe sama po sebi (odnosi se na nenormalno zvjeranje) :lol:
Vidjet ćeš, Sarah, ako ti se onako jako uvuče pod kožu ovo drvce nema ti spasa, navukla si se na ovaj hobi :whoot:

Offline Ivan B

Odg: upomoc
« Odgovori #25 : 13-05-2009, 11:43:31 »
Nisi ti takve sreće ko ja...ćim vidim nekakvo drvo u prirodi odmah razmišljam o bonsaijima-popustio sam u školi(ali sad sam se malo snašao)...samo o tome razmišljam...taj hobi mi se uvukao pod kožu i nema lijeka :nails: :ludilo: :haaaahaaaaa:

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #26 : 13-05-2009, 11:53:33 »
Što se tiče stupnjeva i fikusa da jednom za svagda rješimo nedoumice. Da li je netko vidio ogromna fikus stabla u prirodnom staništu? Ja jesam- na krajnjem jugu Španjolske uspjevaju kao blesavi. Tamo sam se valjda i zaljubila u njih, Korjenje je takvo da se može planinariti po njima, a stabla :wow:
Znači, ta subtropska klima im odgovara i tamo se razvijaju oblike koji podsjećaju na tajvance i njihove bonsai fikuse ( u ogromnom formatu ). To je i ono čemu i mi trebamo težiti. Dakle, pratite temperaturu, primjerice španj. Malage. Tamo znam da postoji hrpa prastarih fikusa. BBC ima stranice na kojima se može provjeriti temperatura za pojedine gradove u Španj. pa se zatim to oponašati. Tamo se zimi, po noći, tem. ne spušta ispod 0 stupnjeva, a često zna biti po danu zimi 22- 23. stupnja. Dakle, fikus može biti na nižoj temperaturi od 15. Ali treba zapamtiti da je to zimi. Negdje sam pročitala (nažalost ne mogu se sjetiti gdje) da fikusu usporavaju sokovi ili da počnu svojevrsno mirovanje ako je temp. niža od 15 ili tako nešto. Što je logično da barem se pripremi za fazu manjeg rasta.
Ako netko misli drugačije neka kaže, barem ćemo imat raspravu.
Ja bi savjetovala da otvaraš balkon po cijeli dan, a po noći da je pritvoren kako bi imala temperaturnu razliku između dana i noći, ali ne manju od 15 stupnjeva...za svaki slučaj jer je biljka bolesna i sada je treba tetošiti. A kad se oporavi onda možeš malo manje brinuti. Onda može i do 10 stupnjeva. Tak bi ja to :smile:

Offline Angel

Odg: upomoc
« Odgovori #27 : 13-05-2009, 12:37:39 »
Ja sam u Brazilu vidio drva fikusa u prirodnom stanistu koja su bila visine oko 6 metara sa jos vecim promjerom krosnje. Napominjem da se radilo o pojedinacnim stablima promjera i vise od metra. Nesto predivno, podsjecali su pomalo na nase prastare bukve. :worthy:
No s obzirom na tamosnje uvjete (temperaturu, vlaznost, vjerojatno i kvalitetu zemlje) to nije ni cudno.

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #28 : 13-05-2009, 12:49:01 »
Da, vlažnost zraka i dostopnost hranjiva u tlu je navodno odgovorna za takove pregenijalne kreacije gospođe Prirode :worthy:  :worthy:
Baš mi je žao što nemam fotografije... Sjećam se jednog ludog fikusa koji je imao nebari 3-4 metra po tlu (il bi to bio onda bio bankon  :dunno: ...mislim da se kaže bankon). Morala sam skakati s korjena na korjen da bi ga mogla okružiti  :love:

Offline Sarah

Odg: upomoc
« Odgovori #29 : 13-05-2009, 14:07:11 »
Sto vise citam i gledam sve vise mislim da ovom ficusu nema spasa :cry:i evo vec razmisljam da kupim novi.Zivim u Parizu i iskreno da kazem nema tu puno izbora nego kupiti neki bonsai :nono:bila sam ovdje na dosta foruma i to sto me zbunjuje sto ovdje svi kazu da je ficus bonsai kao i obicni sobni ficus i da ga tako treba i tretirati i da podnosi od 0 stepeni do 45 stepeni.Isto tako ovdje su temperature puno blaze nego kod nas zimi nema minusa