Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Crni bor - izvadio iz prirode  (Posjeta: 63274 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline taxodium

Crni bor - izvadio iz prirode
« : 25-03-2007, 11:29:41 »
Pozdrav! Prije svega, pocetnik sam i ovo mi je prvi potez pa molim razumijevanje. Prije 20 dana sam izvadio dalmatinski Crni bor (Pinus nigra var. dalmatica) i presadio u plasticnu posudu i evo do sada nema znakova umiranja i mislim da ce se primiti. Jedan dio korijena se bio ostetio, ali veci dio je u redu i sa sitnim dlacicama neostecenim. Evo par slika pa molim komentar da li je prikladan i kako da ga orezem posto je dosta razgranat. koje da grane ostavim, a koje ne? Da li mogu rezati vrsne izbojke na grani ili samo postrane?  Ugl. pitanje ja kako da ga orezem/formiram, a da ne ugine?

p.s. na slici uz bor je baterija AA 1.5V  :-)
Hvala


Offline keli

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #1 : 25-03-2007, 11:36:36 »
savjete za obrezivanje prepustit ću stručnjacima... ja bi ti savjetovao još malo zemlje u posudi...

Offline Marija

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #2 : 25-03-2007, 11:39:11 »
Dobrodošao na forum!

To je bilobor kojega ima svugdje u Dalmaciji, a ne dalmatinski crni bor - koji je posebna podvrsta crnog bora a raste samo na Vidovoj gori na Braču, na nekim mjestima na Hvaru i Pelješcu i sl.

Inače borovi sporo reagiraju i treba proći barem nekoliko mjeseci da vidiš da li se primio, tako da ti preostaje sada samo čekanje. Obavezno ga smjesti i hlad i svakih nekoliko dana orošavaj krošnju. Isto tako neka mu zemlja bude mokra, ali ne pretjerano. Ne znam u kakvu zemlju si ga posadio. Dobro je ako ima barem 50% pijeska u njoj, jer je borovima potrebna dobro drenirana zemlja.

Što se orezivanje tiče, o tome ne trebaš razmišljati barem do dogodine.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline taxodium

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #3 : 25-03-2007, 11:55:44 »
hvala na savjetima?  bilobor? latinski naziv? Ako mislis da je alepski (pinus halepensis) ili bijeli/srebrni (pinus sylvestris), onda ti sa sigurnoscu mogu reci da nije ni jedan od ta dva! Crnog bora ima i izvan prirodnog areala gdje je umjetno saden, a nakon toga se razmnozio na okolne povrsine! po svim dendroloskim karakteristikama, ja bi rekao da je to crni bor (napiljenost iglica, rukavac, puci, boja iglica, boja kore i sl.) Ne znam! No, svejedno.. glavno da se primi.

Ja sam iz slavonije, pa ga drzim sad u kuci, prehladno mu je vani preko zime!

hvala jos jednom

Offline Marija

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #4 : 25-03-2007, 12:19:08 »
Mislim da je alepski bor (kojeg ovdje zovu i bijeli bor) upravo zbog iglica i radi toga kakvav mu je raspored grana. Crni bor ima dosta mesnatije i kraće iglice. Grane s iglicama mu izgledaju kao nekakve četke - dok kod alepskog bora su iglice neurednije...

P.n. dalmatice ima još kraće iglice od običnog crnog bora. Crnog bora ima po Dalmaciji, ali P.N. dalmatice samo na tih par mjesta koja sam ti ranije spomenula. To je endemska vrsta.

Evo par slika.
Na prvoj slici je alepski bor lijevo, a desno crni bor.
Na drugoj slici je Pinus nigra dalmatica - pogledaj veličinu iglica u odnosu na moj prst.


Snimi krupni kadar iglica sa rukom, onda ću ti moći točno reći.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline veljko

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #5 : 25-03-2007, 13:13:52 »
Bez obzira na vrstu bora, ako ti u ovoj sezoni rasta baci pupove, sviječice, znat ćeš dali se je primio ili ne. Znači, ako izbaci pupove, ove godine u Kolovozu poreži grane (skrati ih na željenu dužinu), s tim da na grani uvijek mora ostati iglica.(ako je grana još uvijek prepuna iglica, orežeš sve iglice, a ostavljaš samo one na vrhu odrezane grane) (4-5 pari)) Na taj način omogučit ćeš istom da se pripremi za zimu, a do slijedećeg proljeća na njemu će se razviti mnogo malih vršnih pupova, ali sa mogučnošću da se pojave i spavajući, dublje na granama. Vršne pupove ( one duže) potpuno odstrani, a ostavi (max. tri) samo one najkraće. Kad ti drugo proljeće izbiju sviječice, kad omekšaju, svaku prikrati za dvije trečine (ne reži ih, nego otkidaj prstima). U Kolovozu kad su iglice već očvrsnule, orezuješ stare iglice, a ostavljaš samo one od ove godine. Na taj način ostavljaš prostor za kvalitetnije osunčavanje grana, a samim tim i veliku mogučnost pojave novih povratnih pupova.
P.S. Kad orezuješ iglice pazi da ne orežeš i koji mali povratni pup.

Offline veljko

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #6 : 25-03-2007, 13:48:36 »
Bez obzira na vrstu bora, ako ti u ovoj sezoni rasta baci pupove, sviječice, znat ćeš dali se je primio ili ne. Znači, ako izbaci pupove, ove godine u Kolovozu poreži grane (skrati ih na željenu dužinu), s tim da na grani uvijek mora ostati iglica.(ako je grana još uvijek prepuna iglica, orežeš sve iglice, a ostavljaš samo one na vrhu odrezane grane) (4-5 pari)) Na taj način omogučit ćeš istom da se pripremi za zimu, a do slijedećeg proljeća na njemu će se razviti mnogo malih vršnih pupova, ali sa mogučnošću da se pojave i spavajući, dublje na granama. Vršne pupove ( one duže) potpuno odstrani, a ostavi (max. tri) samo one najkraće. Kad ti drugo proljeće izbiju sviječice, kad omekšaju, svaku prikrati za dvije trečine (ne reži ih, nego otkidaj prstima). U Kolovozu kad su iglice već očvrsnule, orezuješ stare iglice, a ostavljaš samo one od ove godine. Na taj način ostavljaš prostor za kvalitetnije osunčavanje grana, a samim tim i veliku mogučnost pojave novih povratnih pupova.
P.S. Kad orezuješ iglice pazi da ne orežeš i koji mali povratni pup.

Ako želiš da opstane, iznesi gavan, na mjesto gdje nema puno vjetra. U protivnom, ne vjerujem da će ti se primiti.

Offline marinko beg

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #7 : 25-03-2007, 16:40:14 »
Evo par slika pa molim komentar da li je prikladan i kako da ga orezem posto je dosta razgranat.p.s. na slici uz bor je baterija AA 1.5V  :-)
Hvala


Ciao Taxodium,Nazalost,mislim da je neprikladan,pogotovu ako je halepensis.On se tebi cini razgranat,ali u odnosu na upotrebljivo deblo,(vidi sliku)grane su strahovito duge.
Pri vadjenju borova,posto se dio korjenja osteti i ostane pod zemljom,treba odstranjivanjem dijela grana napraviti balans.(Naravno,gleda se da se odstrane grane koje su za buduce formiranje neupotrebljive)Dakle,grane se odstrane vec za vrijeme vadjenja.
Na slici se vidi opotrebljivi dio debla,tako da bi drugi put kad ides trazit borove u prirodi trebao voditi racuna na odnos duljine i debljine grana i debla.

Pozdravi
Marinko


Offline veljko

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #8 : 25-03-2007, 17:39:10 »
Evo par slika pa molim komentar da li je prikladan i kako da ga orezem posto je dosta razgranat.p.s. na slici uz bor je baterija AA 1.5V  :-)
Hvala


Ciao Taxodium,Nazalost,mislim da je neprikladan,pogotovu ako je halepensis.On se tebi cini razgranat,ali u odnosu na upotrebljivo deblo,(vidi sliku)grane su strahovito duge.
Pri vadjenju borova,posto se dio korjenja osteti i ostane pod zemljom,treba odstranjivanjem dijela grana napraviti balans.(Naravno,gleda se da se odstrane grane koje su za buduce formiranje neupotrebljive)Dakle,grane se odstrane vec za vrijeme vadjenja.
Na slici se vidi opotrebljivi dio debla,tako da bi drugi put kad ides trazit borove u prirodi trebao voditi racuna na odnos duljine i debljine grana i debla.

Pozdravi
Marinko



Da, ovo je istina, sorry, nisam obračao pažnju na količinu iglica na granama, ali ubuduče, ono što sam gore napisao stoji.

Offline Marija

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #9 : 25-03-2007, 19:01:17 »
Nazalost,mislim da je neprikladan,pogotovu ako je halepensis.

Slažem se s Marinkom.
Uvijek je problem kod alepskog što su mu iglice na granama daleko od debla ...
Osim toga u usporedbi sa crnim borom uvijek djeluje nekako mlitavo, dok su prema mom mišljenju crni borovi dosta ljepši baš zbog debljih i kraćih iglica i cjelokupnog karaktera stabla - koje djeluje dosta pravilnije i ima usmjerene iglice prema gore, a ne kao kod alepskog da se grane prevješaju do poda pod težinom i strše na sve strane.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #10 : 23-11-2007, 12:26:10 »
...ovaj mali crni bor sam izvadio ovog ljeta (8 mj) koji eto pokazuje svu volju za životom. Posađen je u liapor sa 20% humusa, i nakon što je odbacio jednu grančicu na većoj grani (druga od debla)  ostatak zelenila izgleda vrlo vitalno. Prilikom iskopa ništa nije orezivano, a sam iskop je bio lagan i gotov za cca 10 min (rastao je u "lokvi zemlje" na stijeni. Visok je 20 cm, promjer debla je 8-9 cm, a veća grana je dugačka cca 40 cm. Sad pitanje za Vas: koju granu ukloniti?... odnosno dal ići na kaskadu ili na mali shohin?
(ovo drugo mi je nekako draže...)

Offline Marija

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #11 : 23-11-2007, 13:13:10 »
Fini shohin s korom.  :mdr:

Koliko je moguće savijati ovu dužu granu?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #12 : 23-11-2007, 13:24:40 »
Shohin uvijek stigneš napraviti, mislim da se vrijedi poigrati sa savijanjem ove dugačke grane kako bi dobio kaskadu vrijednu pažnje. Usporedo možeš od gornje grane oblikovati krošnju za shohin. Vjerujem da će jednakomjerno razvijati željenu ti gornju krošnju i da mu kaskada neče smetati u razvoju.

Offline Andrija Zokić

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #13 : 23-11-2007, 20:01:12 »
Meni isto shohin izgleda kao bolja ideja. Sam si bio spominjao da se crni bor teže oblikuje nego neke druge vrste .... tako da ako tu granu ne možeš učiniti savijanjem jako zanimljivom, otkinuo bih je i napravio od ostatka zanimljivi shohin.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline MARKO

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #14 : 23-11-2007, 22:57:47 »
Dobrodošao na forum!

To je bilobor kojega ima svugdje u Dalmaciji, a ne dalmatinski crni bor - koji je posebna podvrsta crnog bora a raste samo na Vidovoj gori na Braču, na nekim mjestima na Hvaru i Pelješcu i sl.

Zar te podvrste crnog bora stvarno nema nigdije nego u dalmaciji?? Usput.. bio sam u potrazi za yamadorijima na peljescu i pronasao podrucje odnosno dio brda koji skoro pa nema zemlje nego je sastav vecinom sljunak i ima poprilicno mnogo zanimljivih crnih borica.. sljedeci tjedan ako ne zapuse bura idem u lov..  Zamisli gusta, od pribora za vađenje su ti potrebne ruke prskalica i vrecica i to je to..doslovno ga uberes i ides dalje..
Napravo sam drvene posude za presađivanje po prvi put i neke mi daske nisu skroz legle jedna uz drugu.. ima li ko izkustva da mi kaze cime da pokrpam rupe odnosno procjepe da mi zemlja ne izcuri, dali silikonom ili..
Pozdrav.