Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Crni bor - izvadio iz prirode  (Posjeta: 63232 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #30 : 26-11-2007, 14:39:54 »
Napravit ću virtual svoje vizije kada uhvatim vremena. Volim vaditi yamadorije sa što zanimljivijim deblom, i kasnije ga krošnjom još naglasiti. Znači ne uzeti deblo i na njega nasaditi krošnju u nekom klasičnom stilu, nego krošnju maximalno prilagoditi ostatku, pa neka i izlazi iz svih okvira klasičnog oblikovanja.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #31 : 26-11-2007, 14:47:16 »
Imate li koju fotku izvađenih primjeraka da ih vidimo.. ajde pohvalite se. :smile:

Evo, pogledaj post na blogu:
http://my-bonsai.com/2007/11/26/380

Svidjaju mi se primjerci....  :yes: Meni se cini najbolji onaj prvi jer izgleda da ima jako dobro stablo i nebari mada se ne vidi skroz dobro na slikama...

Kelijev bor mi se isto cini dobar i zakrzljao...


Nadam se da ce se primiti!

Offline MARKO

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #32 : 26-11-2007, 16:41:24 »
Citat:
Evo, pogledaj post na blogu:
http://my-bonsai.com/2007/11/26/380

 Lijepi su primjerci... super.. svaka cast.

Offline Andrija Zokić

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #33 : 26-11-2007, 16:47:24 »
sljedeci tjedan ako ne zapuse bura idem u lov..  Zamisli gusta, od pribora za vađenje su ti potrebne ruke prskalica i vrecica i to je to..doslovno ga uberes i ides dalje..

Stavi fotografije na forum nakon lova. ;)
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline MARKO

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #34 : 26-11-2007, 16:53:16 »
Citat:
Stavi fotografije na forum nakon lova. ;)

Hocu..
Ja svoje borove stavljam u mjesavinu 40-50% pijeska i 50-60% i zemlje za dpobre za zakotjenjivanje "sondermischen", a vi svoje u mješavinu od 1/4 treseta i 3/4 liapora. Kazi mi sto ti je liapor.. nikad cuo??


Offline Marija

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #35 : 26-11-2007, 16:59:13 »
Kazi mi sto ti je liapor.. nikad cuo??

Već smo govorili o njemu na forumu, to je ekspandrirana glina koja se inače koristi kao podloga ispod laminata i sl.
Lagana je i propusna idealna zamjena za šljunak.

u ovoj temi se govorilo o tenisitu i liaporu http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=166.0

i još na nekim mjestima, pa pretraži forum...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MARKO

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #36 : 26-11-2007, 17:05:12 »
a bas sam mislio sutra u vađenje a sad necu dok ne nabavim to.. mada mi borovi dobro uspjevaju i u ovom mom sastavu zemlje.. al ako je ovo kvalitetnije isto cu pricekat dok ga ne kupim...

Offline Marija

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #37 : 02-12-2007, 22:04:56 »
Još jedna stvar vezano za prvi bor iz  posta na blogu, o kojem se ranije govorilo.

Zanimljivo je da smo 1.boru u 4. mjesecu dok je još bio u prirodi skratili vrh - time smo mu skinuli više od pola lisne mase. Nakon toga je išla sezona rasta kada je bacio nove iglice koje su znatno veće od onih starih koje je u trenutku skraćivanja imao. U trenutku vađenja je na dosta grana oko starih iglica imao nove pupove.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MARKO

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #38 : 08-12-2007, 11:44:16 »
Pozdrav.
Pronasao sam yamadori bora ali donje grane su mu suhe i krosnju ima samo pri vrhu stabla. Nemam ideju kako bi ga mogao oblikovat i moze li se ista ucinit od njega..
Dajte ptijedlog moguceb izgleda bonsaia.
Pozdrav.

Offline MARKO

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #39 : 08-12-2007, 11:45:10 »
Evo fotki za prijedlog..

Offline Marija

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #40 : 08-12-2007, 14:13:38 »
Odličan!!  :mdr:

Ništa ne reži s njega, nego ga samo izvadi. Te suhe grančice sačuvaj za jinove. A grane se lako mogu dijelom usmjeriti prema dole. Za oblikovanje ćeš lako .... neka se primi, to ti je najbitnije. Prvu godinu, dvije nakon vađenja na boru se ništa ne radi.

Svakako mu nemoj do kraja rastresti korijenje pri vađenju - neka ostane dio zemlje u kojoj je rastao radi mikorize.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #41 : 08-12-2007, 14:32:54 »
Bor mi izgleda odlično. Mislim da u najboljem slučaju ga možeš početi oblikovati nakon dvije sezone rasta. Do tada ništa nemoj dirati. Kakav mu je nebari? Deblo se odlično sužava i kora mu je odlična. Izgleda da ima dobar raspored grana. Sretno sa vađenjem! :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline MARKO

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #42 : 08-12-2007, 15:36:12 »
Povrsinski nebari nema a nisam razgrtao zemlju pa neznam.. ali mislim da ga nema jer je tlo sljuncano.. mislim da ima dugi debeli glavni korjen. jer pored njega su dva osusena slicnih dimenzija i izgleda i imaju korjen kakav sam naveo. Ako bude tako i ako ce imat malo korjencica ostetit cu korjen stavit zemkju pa se vratit za koju god.. Sva sreca nemam konkurencije ovdje pa je koliko toliko siguran, a i na nepristupacnom je mjestu. :mdr:

Evo borica kojeg sam jucer izvadio.. cudno je rastao, svo kotjenje mu je bilo na npr desnoj strani stabla a ispod debla je tek malo sitnih korjencica zato sam ga morao ovako staviti i u kasetu a trenutno nisam imao vecu :dunno:. Izvadio sam ga sa dosta sitnih korjencica i glavnih korjena i korjenovom balom u kompletu jer je na srecu rastao na kamenoj ploci pa sam ga "odljepio" s nje i spasio par glavnih dugih korjena sto je pusao okolo. Trebao bi se primit.. :nails:

Offline MARKO

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #43 : 08-12-2007, 15:37:09 »
Evo i fotka kore izbliza..

Offline Aleksa

Odg: Crni bor - izvadio iz prirode
« Odgovori #44 : 08-12-2007, 17:43:39 »
Pozdrav.
Pronasao sam yamadori bora ali donje grane su mu suhe i krosnju ima samo pri vrhu stabla. Nemam ideju kako bi ga mogao oblikovat i moze li se ista ucinit od njega..
Dajte ptijedlog moguceb izgleda bonsaia.
Pozdrav.

Ovaj mi se svidja. Budi pazljiv pri vadjenju... Nadam se da ce se primiti...