Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Specijalne tehnike  (Posjeta: 28088 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Specijalne tehnike
« : 22-05-2009, 08:47:43 »
Tehnika dodavanja grane na djelu debla gdje je nemoguće dobiti povratne pupove ili cijepiti (navrtati).
...2005 zarezao sam deblo, oštetio koru grančice savinuo je prema dolje i spojio sa deblom omotao folijom i voskom za cjepljenje, nakon 4 godine prekinuo sam granu i eto.... nova grana živi!

Offline Marija

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #1 : 22-05-2009, 08:55:43 »
... valjda se dobro uhvatila  8)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #2 : 22-05-2009, 09:16:21 »
.... nova grana živi!

... pratim ....  :svetac:

Offline alan

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #3 : 22-05-2009, 13:51:18 »
A što ćeš sa rezom?Treba li ga sakriti ili nešto drugo?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #4 : 22-05-2009, 13:54:16 »
A što ćeš sa rezom?Treba li ga sakriti ili nešto drugo?

to je bor, i nešto ožiljkasto tu ne može narušiti kompoziciju, sve će se to s vremenom osušiti zasmoliti i samo sebi napraviti najbolje, naravno ako preživi  :quiet:

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #5 : 22-05-2009, 13:59:05 »
naravno ako preživi  :quiet:
...prije više od mjesec dana odrezano, i iglice i dalje rastu - znaći protok sokova postoji.... Naravno uvjek može poći po zlu.  :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #6 : 22-05-2009, 14:02:59 »
naravno ako preživi  :quiet:
...prije više od mjesec dana odrezano, i iglice i dalje rastu - znaći protok sokova postoji.... Naravno uvjek može poći po zlu.  :dunno:

To je onda viša sila  :molitva:
...a baš bi bilo fora da preživi i ova manja grančica/desna ona izlazi "kao" direktno iz debla, pa bi u konačnici izgledalo još bolje, bar si tak predmijevam....  :verycool:

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #7 : 22-05-2009, 14:43:57 »
To je onda viša sila  :molitva:
...a baš bi bilo fora da preživi i ova manja grančica/desna ona izlazi "kao" direktno iz debla, pa bi u konačnici izgledalo još bolje, bar si tak predmijevam....  :verycool:
...za nju sam bio siguran da ju gubim, ali ona (izboji na njoj) raste protiv svih logika  :loco: jedino je objašnjenje kaj sam matičnu granu svakih nekoliko mjeseci oštećivao dok je nisam skroz cviknul, pa su se valjda uspostavili tokovi sokova prema deblu?!  :dunno:

Offline Marija

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #8 : 22-05-2009, 17:11:56 »
...za nju sam bio siguran da ju gubim, ali ona (izboji na njoj) raste protiv svih logika  :loco:

... donedavno sam mislila da je to moguće samo u Mariovom vrtu ....   :zabezeknut:  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Anna

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #9 : 23-05-2009, 15:25:35 »

znao sam to vidjavat  u prirodi pogotovo na grabovima , ima jos  tehnika ako zelis da ti grana izlazi bas iz drvete ali mora biti mlada  i tanka jednostavno izbusis rupu  (malu) kroz cijelo drvo i provučes granu tam di ti treba  :hihihi:
Može podrobnije objašnjenje ove specijalne tehnike? Neki link možda.... treba izranjavat grančicu na nekoliko mjesta? Napudrat nečim?

Offline Anna

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #10 : 23-05-2009, 15:46:00 »
I koliko djeluje u postotcima? Jel netko probao? Ako ne uspije onda ima lijepa rupa usred stabla....
Ima tko fotografiju takvog eksperimenta za priložiti?

Offline gal


Offline Anna

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #12 : 25-05-2009, 09:27:33 »
To!   :worthy:
 :hvalaaa:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #13 : 25-05-2009, 11:29:39 »

znao sam to vidjavat  u prirodi pogotovo na grabovima , ima jos  tehnika ako zelis da ti grana izlazi bas iz drvete ali mora biti mlada  i tanka jednostavno izbusis rupu  (malu) kroz cijelo drvo i provučes granu tam di ti treba  :hihihi:
Može podrobnije objašnjenje ove specijalne tehnike? Neki link možda.... treba izranjavat grančicu na nekoliko mjesta? Napudrat nečim?

Ako nije pretjerano za predložiti.... prvo treba savladati sve tehnike održavanja drveta na životu, pogotovo ako je "vrijedno" a tek onda u specijalce  :chinaman:

Offline Anna

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #14 : 25-05-2009, 11:45:50 »
Bez brige, nema takvih zahvata u planu na nečem kavaletetnon ( ko da ja imam takvo nešto  :girl: ). Zato postoje 'pokusnjaci' ...  Osim toga, treba svašta znat i imati u vidu.