Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Specijalne tehnike  (Posjeta: 28040 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #30 : 18-06-2009, 07:29:23 »
...specijalna tehnika?!  :tup: ...acer _nešto (campestre valjda) tjera (zasad) ko lud...
...fala svima na dobrim željama! Moram samo pojasniti da je ovaj zahvat rezultat situacije nakon iskopa. Kad sam doma probao raščešljat balu zemlja je otpala, korjena nigdje. Preostalo je da probam ovo, svjestan sam da su šanse minimalne,zato je i zakopan u vrt (naravno u pumice).  PS/ ...ali nekako imam dobar filing!

Offline Goran Cajko

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #31 : 18-06-2009, 16:05:16 »
I ja sam prije dvije godina doslovno isčekičao jedan kampestre. Bilo je malo korijena, a opet raste ko ludo...

Iako malo čudno i ja osjećam da se tvoj uspio primit!

Mislim, uspoređivat ih s glogovima... :tup: :hi:

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #32 : 29-06-2009, 12:04:12 »
...evo još jedne "specijalne" tehnike koja pali kod borova, a (začudo) izglada vrlo prirodno...

Offline Goran Cajko

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #33 : 29-06-2009, 12:35:42 »
Jesi li zarezao škarama ili samo rad ruku? Imam neke borove na kojima je priroda primjenila istu tehniku. Budem slikao...

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #34 : 29-06-2009, 13:48:09 »
Jesi li zarezao škarama ili samo rad ruku? Imam neke borove na kojima je priroda primjenila istu tehniku. Budem slikao...
...samo ruke, točno se odvoje vlakna koja idu u granu...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #35 : 29-06-2009, 13:50:51 »
Jesi li zarezao škarama ili samo rad ruku? Imam neke borove na kojima je priroda primjenila istu tehniku. Budem slikao...
...samo ruke, točno se odvoje vlakna koja idu u granu...

...znao sam da je sirova snaga u igri  :sumo:

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #36 : 29-06-2009, 14:25:41 »
...znao sam da je sirova snaga u igri  :sumo:
...može i ovako: pigaš deblo, a grana se sama odvoji od debla, pa ju onda samo začehneš!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #37 : 24-07-2009, 08:46:34 »
Za sve dijelove koje želimo zadržati u prvobitnom pokretu, dok pigamo nastavak. treba napraviti udlagu... >izvor
Nisam još vidio ovakav primjer, a može biti vrlo koristan u nekim situacijama  :great:

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #38 : 24-07-2009, 09:45:42 »
A što ćeš sa rezom?Treba li ga sakriti ili nešto drugo?

to je bor, i nešto ožiljkasto tu ne može narušiti kompoziciju, sve će se to s vremenom osušiti zasmoliti i samo sebi napraviti najbolje, naravno ako preživi  :quiet:
...neki dan sam gledao i nisam vjerovao vlastitim očima  :wow: (ak se sjetim poslikal bum) - ovaj dole rez na slici (stara slika) je za logično očekivati da će se taj komad batrljka osušiti i za par godina otpasti, ali ne! Mjesto reza je ispod smole koju je puštao u potpunosti kalusiralo. I sad to nebi bilo niš neobično da u toj grani do nedavno nisu tekli sokovi u suprotnom smjeru i da na tom sad batrljku nema uopće zelenila koje bi te sokove tjeralo na kolanje! I sad ti budi pametan!

Offline jurica

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #39 : 24-07-2009, 17:44:47 »
Tehnika dodavanja grane na djelu debla gdje je nemoguće dobiti povratne pupove ili cijepiti (navrtati).
...2005 zarezao sam deblo, oštetio koru grančice savinuo je prema dolje i spojio sa deblom omotao folijom i voskom za cjepljenje, nakon 4 godine prekinuo sam granu i eto.... nova grana živi!
Molim te mozeš li mi reći u kojem mjesecu si radio ovaj zahvat ?
I kolko je prošlo od vađenja bora do tog zahvata?
Po tvom mišljenju dali je godinu dana od vađenja prekratak rok za tako nešto?
Pitam jer bih na svojoj Nigri pokušao isto to napraviti.

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #40 : 27-07-2009, 07:23:29 »
Molim te mozeš li mi reći u kojem mjesecu si radio ovaj zahvat ?
I kolko je prošlo od vađenja bora do tog zahvata?
Po tvom mišljenju dali je godinu dana od vađenja prekratak rok za tako nešto?
Pitam jer bih na svojoj Nigri pokušao isto to napraviti.
...mislim da sam to radio na proljeće neposredno prije kretanja pupova (3-4 mj.), a zahvat mošeš raditi ako si siguran da je nigra preživjela. Dobro bi bilo upotrijebiti granu koju ne trebaš drastično pigati (da ju ne izgubiš) i paziti da na mjestu aplikacije ne prekineš dotok sokova do neke bitne grane...

Offline jurica

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #41 : 27-07-2009, 18:46:00 »
Molim te mozeš li mi reći u kojem mjesecu si radio ovaj zahvat ?
I kolko je prošlo od vađenja bora do tog zahvata?
Po tvom mišljenju dali je godinu dana od vađenja prekratak rok za tako nešto?
Pitam jer bih na svojoj Nigri pokušao isto to napraviti.
... Dobro bi bilo upotrijebiti granu koju ne trebaš drastično pigati (da ju ne izgubiš) i paziti da na mjestu aplikacije ne prekineš dotok sokova do neke bitne grane...
Grana koju mislim docijepiti mi je najniza na drvu, ali je strašno duga (špageti grana), netrebam je strašno pigat. Samo neznam dali je problem što bi ona opet ostala najniza na drvu (sve ostale grane bi bile opet iznad nje) , radi dotoka sokova kao što pišeš?

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #42 : 28-07-2009, 07:53:18 »
Samo neznam dali je problem što bi ona opet ostala najniza na drvu (sve ostale grane bi bile opet iznad nje) , radi dotoka sokova kao što pišeš?
...nacijepi je lijevo ili desno na deblu gledajući granu koja se eventualno nalazi negdje iznad mjesta cjepljenja (da ne prekineš žile koje hrane tu granu iznad jer moraš zarezati koru na deblu gdje cijepiš...)

Offline gal

Odg: Specijalne tehnike
« Odgovori #43 : 21-08-2009, 09:00:24 »
...premda nije potjeral, kora je zelena i puna soka skroz do mjesta reza, pa sam to iskoristio za nacjepjivanje niže potjerane grane. Interesantno je da je drijen čak počeo kalusirati mjesto reza premda nema ni jedne grančice, na grabu bi se deblo bez grana već odavno osušilo. Interesira me baš hoće li iz ovog djela na proljeće potjerati pupove ili će se osušiti.