Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: I još jedan početnik!  (Posjeta: 6955 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline johnny99

I još jedan početnik!
« : 01-07-2009, 09:45:20 »
Pozdrav svima!
Stigao još jedan početnik:)
Pročitao san ove osnovne upute, ali to mi je preopćenito...
Kupio san Ficus ginseng u rasadniku, i zanima me za početak nekoliko stvari koje nisam uspio naći na forumu.
1. Koliko je otprilike stara ova biljka?
2. Da li se smije išta sada radit na njoj ili se mora čekati iduća zima/proljeće za obrezivanje i oblikovanje?
Evo i slika.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: I još jedan početnik!
« Odgovori #1 : 01-07-2009, 10:08:43 »
Pozdrav svima!
Stigao još jedan početnik:)
Pročitao san ove osnovne upute, ali to mi je preopćenito...
Kupio san Ficus ginseng u rasadniku, i zanima me za početak nekoliko stvari koje nisam uspio naći na forumu.
1. Koliko je otprilike stara ova biljka?
2. Da li se smije išta sada radit na njoj ili se mora čekati iduća zima/proljeće za obrezivanje i oblikovanje?
Evo i slika.


Dobrodošao!


...ovu vrstu sam i ja nekad tamo davno gledao kao potencijalni bonsai, no to se na sreću promijenilo... mislim da nitko ovdje nije razvijao iskustva sa ovom vrstom, pa više informacija vidi po netu.
HR je pomalo zakinuta za dobar početnički materjal za bonsai, osim u rasadnicima gdje se da pronaći dobrog materjala, no treba biti spreman odvojiti i nešto novca i onda uz malo znanja i puno propitkivanja i pokoju radionicu, uspije se dobiti simpatično drfce...
...vidi još malo što te baš ono jako privlaći i što rade drugi bonsaisti  :great:

Offline Anna

Odg: I još jedan početnik!
« Odgovori #2 : 01-07-2009, 10:55:12 »
Koliko imam iskustva sa fikusima većina ih se prilično slično nosi sa životnim nedaćama. Čitaj o njima općenito, imaš ovdje na forumu već prilično toga napisanog, to je najviše što se može pomoći. I kao što Mario kaže, googlaj i čitaj o bonsaima općenito, vrlo brzo ćeš shvatiti što ti je činiti. Najhitnije ti je da je fikus u dobroj mješavini zemlje, da je korijen zdrav, ostalo ćeš skužiti polaganim čitanjem tema. Sretno i dobrodošao!

Offline helleborus

Odg: I još jedan početnik!
« Odgovori #3 : 01-07-2009, 11:12:22 »
Takve vrste obično se dofuravaju iz područja gjde one prirodno rastu i gjde im klima odgovara. (To sigurno nije HR). Dakle tam je ta biljka mogla tako narasti za par godina. Ako ćeš ga sad staviti na tamno mjesto (odnosno negdje u stan) mogao bi ti odbaciti listove. Tako reagiraju svi fikusi. Najbolje će mu biti vani u polusjeni, a ako je nemaš i staviš ga na dosta sunca ne zaboravi ga i par puta dnevno pogledati i zaliti po potrebi. Velim, možda ćeš ga morat zalijevati i dva puta dnevno ak je na suncu. No sunce fikusu neće baš posebno smetati. Možeš ga i skračivati, već sad. Ili ga požicati da ti grane ne rastu ovak ko čuperak.
Sad je najvažnije da mu daš dovoljno vlage i svjetla, i ne zaboravi na prihranjivanje.

Offline johnny99

Odg: I još jedan početnik!
« Odgovori #4 : 01-07-2009, 11:24:23 »
Hvala.
Ovo je nesto konkretno, što mi i treba.

Offline johnny99

Odg: I još jedan početnik!
« Odgovori #5 : 03-07-2009, 10:52:09 »
E, jeste mi pomogli!!! :svejedno:
Svaka cast helleborus!    :chinaman: