Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: brijest-kako oblikovati  (Posjeta: 4218 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mamba

brijest-kako oblikovati
« : 16-10-2009, 14:27:00 »

molim vas pomozite, kako od brijesta na slici 1. oblikovati brijest nalik onome na slici 2.?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: brijest-kako oblikovati
« Odgovori #1 : 16-10-2009, 14:35:41 »

molim vas pomozite, kako od brijesta na slici 1. oblikovati brijest nalik onome na slici 2.?

Dobrodošao na forum!

U tvom slučaju, radi se o reznici koja je ukorijenjena i komercijalno dostupna. Prije ikakvih zahvata, ovo stabalce treba preživjeti. Dakle jedino što moraš, je ovo drvce održati na životu do kretanja iduće vegetacijske sezone. Onda ga treba presaditi, pa opet čekati jednu sezonu i tek onda krenuti u oblikovanje ako preživi.
Imaš dosta informacija z apočetnike na ovom forumu, prolistajmalo po postovima i po tražilici... i pazi na tvoje drvce dok ne vidiš da sretno reagira  :great:

Offline mamba

Odg: brijest-kako oblikovati
« Odgovori #2 : 16-10-2009, 15:02:07 »
imam ga već neko vrijeme i dobiva nove listiće....(Što je dobar znak)
ali s obzirom da sam jako nova strah me da ga ne ubijem.
inače imam jako puno sobnih biljaka (pod puno mislim - stvarno PUNO) i to bez "ubojstava" , a oduvijek mi je želja bila bavit se bonsaiem (što smatram sljedećom stepenicom u mom hobiju-ne i laganom), pa sam se tako i odvažila...
ok...znači zasad čekam...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: brijest-kako oblikovati
« Odgovori #3 : 16-10-2009, 15:10:39 »
imam ga već neko vrijeme i dobiva nove listiće....(Što je dobar znak)
ali s obzirom da sam jako nova strah me da ga ne ubijem.
inače imam jako puno sobnih biljaka (pod puno mislim - stvarno PUNO) i to bez "ubojstava" , a oduvijek mi je želja bila bavit se bonsaiem (što smatram sljedećom stepenicom u mom hobiju-ne i laganom), pa sam se tako i odvažila...
ok...znači zasad čekam...

A dakle ženskog roda ti si  :great:
Ovaj brijest i nije sobna biljka... iako može biti. Ja ti nemam iskustva sa njima, osim da su mi se dva osušila... pročitaj malo tu... http://www.bonsai4me.com/SpeciesGuide/Ulmus.html ... možda ti pomogne!
Ako ga uspjevaš održati na životu, ja ti savjetujem da ćekaš početak iduće sezone rasta, onda ga presaditi i kak već rekoh  :chinaman:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: brijest-kako oblikovati
« Odgovori #4 : 17-10-2009, 19:38:09 »
Ono sto mozes uciniti sada je da prorjedis krosnju za barem trideset posto da se drvce ne muci tokom zime.Ostaviti  ga na hladnijem mjestu u kuci a sve ostalo uciniti kako ti savjetuju kolege na forumu.Ja imam kod kuce tri kineska brijesta oko 10 godina ali ti mogu reci da je nas brijest Ulmus Minor deset puta bolji od kineskog. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline mamba

Odg: brijest-kako oblikovati
« Odgovori #5 : 17-10-2009, 20:26:49 »
evo još novih listića koji se naziru.... :yupi:

hvala na savjetima i vremenu.

čitala sam ponešto o bonsaiu, ali više iskustva ljudi nego terminologiju i o uzgoju jer nisam bila sigurna mogu li ja to... (ne volim da mi biljkice umiru-vežem se uz njih)

da budem iskrena odabrala sam kin. brijest na puf , ne ciljano, u baumax-u, povoljno, da probam kak će mi ić... i to malecki jer mi je draže da ga ja uzgojim odmalena, nego da ga dobijem polugotovog (nekak mi nema........dušu).

tek sam onda išla tražit kaj sam to kupila i kak s tim dalje. tak sam ovdje i dospjela.

najviše mi se od drveća sviđa javor sa crvenim lišćem, a sad kak se točno zove nemam pojma.( ja im dam nekakve nazovi nadimke)

al to još mora čekat...
 



Offline Goran Cajko

Odg: brijest-kako oblikovati
« Odgovori #6 : 21-10-2009, 13:41:22 »

molim vas pomozite, kako od brijesta na slici 1. oblikovati brijest nalik onome na slici 2.?
Presađivati nemoj do proljeća. Oblikovanje možeš postići tako da kupiš cca1mm bakrenu žicu ili nešto manje ovisno o dedljini grana, namotaj oko grane i polagano savij u željenu poziciju. Nemoj se vodit pravilima iz knjige več pogledaj raspored grana sa pravog drveta drvo u parku...