Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: oblikovanje smreke  (Posjeta: 37370 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #45 : 17-05-2013, 06:06:17 »
puknit ču slike uskoro. ima li ko kaj konkretno za reč za ovu moju glupost koju sam napisao! :haaaahaaaaa: :haaaahaaaaa: :haaaahaaaaa: :haaaahaaaaa:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #46 : 17-05-2013, 10:07:28 »
Drvo može krenuti,a pogotovo smreke,a onda tokom ljeta riknuti.Sretan si tek nakon tri,četiri,pet godina.Dok ti preživi presadnju u bonsai posudu.Grane na deblu? Jako teško.Smreke,Jele i druga crnogorica obično kako stare odbacuju donje grane.Možda bi morao skinuti vrh ili drastično porezati gornji dio,da eventualno baci kakve grane po deblu.To ti je sve lutrija,ako imaš sreće uspiješ.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Adrian

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #47 : 17-05-2013, 10:24:52 »
Ako ti je krenula, može biti sve u redu. Dobro je da je korijen gust i sa matičnom zemljom. Takve se rado primaju. Drži je samo na jutarnjem suncu, popodne u hladu. Mistaj. Zemlju originalnu sa bale rastepaj u 2 - 3 navrata polako, da uvijek nekaj originalne ostaje. Ako normalno krene, daj sliku, pa se onda može i početi s prihranom. Onda ti ide svake godine malo jača prihrana i u zimi vraćanje na nove pupove i zeleno koje se povratno javilo dok ne dojdeš do onog kaj želiš. Na taj način može sa jačom gnojidbom i dobrom kondicijom dati novi rast dosta povratno. Niže sa debla jako teško, ali moguće ako je u jako, jako u dobroj kondiciji i jače pognojena. Mislim da bi za to morala čak i van u vrt. Jaki rez ne radi kod crnogorice. Ja sad sve to isto radim na jednoj slovenki od lani. I dobro reagira. Planiram je kroz 3 - 4 godina povratno ozeleniti i prebaciti u prvu bonsai posudu.
Sretno.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #48 : 17-05-2013, 11:10:39 »
Ja zaista moram svratit kvama u međimurje da vidim sve u živo.  :chinaman:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline alexhor

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #49 : 17-05-2013, 12:19:31 »
Ja zaista moram svratit kvama u međimurje da vidim sve u živo.  :chinaman:

Sami idi. Bio ja, i vidio, naučio neke stvari koje nisam znao niti su mi bile na kraj pameti. A najbolje sam naučio da za sad nemam namjeru baviti se 'igličavcima'. Trebam prvo malo stasati  :halt:

Offline nkocbek

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #50 : 17-05-2013, 18:14:45 »
bocko lijepi pozdrav.
prošlu nedelju bio sam kod radovana i bio sam malo je reči oduševljen.
u kolekciji koju ima radovan većinom je bjelogorica.ali isto tako ima i nešto malo crnogorice.
sve je to napravljeno sa puno ljubavi i strpljenja i naravno puno iskustva u bonsai tehnici.
ja sam kao početnik u svijetu bonsaija dobio neke odgovore od radovana na kojima sam mu zahvalan.
kada sam još dobio jedan lijepi poklon mislio sam da če mi srce iskočiti.
kak veli alexhor uzmi si malo vremena i posjeti radovana nečeš biti razočaran.
jedan poznati međimurski pjevač ima pjesmu "lepo je na svetu živjeti".

"daj nam božek ovo malo kulko nam je još ostalo na tem svetu skup preživeti"

Offline alexhor

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #51 : 17-05-2013, 18:20:15 »
kak veli alexhor uzmi si malo vremena i posjeti radovana nečeš biti razočaran.

Samo mali ispravak, bio sam kod Adriana, a kod Radovana sam tek najavljen  8)

Offline nkocbek

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #52 : 17-05-2013, 18:29:14 »
ok. alexhor,posjetiču ja adrijana majstora crnogorice.
mi smo dosta blizu jedan od drugoga tako da nije problem.
ako se kojim slučajem uputiš kod radovana navrati prije kod mene u turčin
da vidiš moj vrt u živo,jer slika ipak ne može dočarati ono što oko vidi.

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #53 : 28-05-2013, 10:50:11 »
...kako bi Mare rekla: malo se "začupila"...

Offline Adrian

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #54 : 28-05-2013, 19:46:42 »
Bravo za tebe. Sad više nema straha. Sam pazi da periferija ne ode predaleko, iznutra se mora početi popunjavati. I ako buš kratil ovogodišnji prirast, kad krene sekundarni miči ga sa sunca. Druge godine bu već za izložbu.
Puuuuuuunooo sreće u daljnjem radu. :jupije:

Offline DonQuijote

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #55 : 28-05-2013, 21:05:38 »
Gal jel to ona smreka koja je bila u Marijevom dvorištu?
Odlično si to posložio, odlično

Offline jurica

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #56 : 28-05-2013, 21:18:32 »
Bravo za tebe.  I ako buš kratil ovogodišnji prirast, kad krene sekundarni miči ga sa sunca.
Da, bravo za vlasnika drva.
 A pitanje za sve ostale , kada kratit novi prirast na Smreki?  :question:

Offline Adrian

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #57 : 29-05-2013, 06:31:04 »
Ono kaj sam ja skužil sa smrekama bi ovak išlo.
Materjal koji je na jačanju u pripremnim posudama jako gnojim i kratim krajem sedmog. Vanjsku periferiju do kraja, nutarnje povratne na 1/3 do 2/3. Onda potjeraju novi povratni iz starijeg drva.
Kad ide u žicanje i formiranje, onda početkom šestog škaricama isti postupak kad se iglice tolko razmaknu da se može između, al čim prije. Kod krene sekundarni ni za boga ne smije biti na jakom suncu.
Kad su gotove u bonsai posudama, pinciranje svijeća. Prvo periferiju da ne krade energiju, a zatim nutarnje.
Ima ih različitih po datumu kretanja. Razlika zna bitii do 3 tjedna, ali to sam primijetil i u prirodi.
 
U prilogu fotka jedne preklani vađene. Na jačanju i čekanju povratnog rasta.

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #58 : 29-05-2013, 08:32:06 »
Gal jel to ona smreka koja je bila u Marijevom dvorištu?
...nemam ni jedno Mariovo drvo, odnosno drugim rijećima sva drva koja imam su vlastiti iskopanci... Ali sjećam se, imao je nešto slično, zvao ju je
"princeza", ko zna gdje je završila!?

Offline gal

Odg: oblikovanje smreke
« Odgovori #59 : 29-05-2013, 09:00:44 »
Bravo za tebe. Sad više nema straha. Sam pazi da periferija ne ode predaleko, iznutra se mora početi popunjavati. I ako buš kratil ovogodišnji prirast, kad krene sekundarni miči ga sa sunca. Druge godine bu već za izložbu.
Puuuuuuunooo sreće u daljnjem radu. :jupije:
...tolko je krcata izbojima iznutra i izvana da nema potrebe za povratni rez, vrhove izboja jednostavno pinciram prstima svakih par dana po malo...
...hvala svima za lijepe želje i komentare  :love:
...a na neku izložbu vjerojatno neće nikad, kao i ostala drva. Oni malo upućeniji znaju i zašto. Međutim moj vrt je uvjek otvoren za dobronamjernike, (valjda to nije potrebno posebno naglašavat)...