Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Iz godine u godinu  (Posjeta: 15385 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Iz godine u godinu
« : 24-01-2007, 11:30:06 »
Bilo bi lijepo vidjeti razvoj vaših bonsaia od iskopavanja ili nicanja pa do današnjih dana. Fotke koje prikazuju razvoj i na kojima se vide intervencije na drveću tijekom nekoliko godina, bile bi posebno zanimljive i poučne.
Obično začetnik teme pokaže primjer ali ja se prekratko bavim time da bi mogao bilo što pokazati :neutral:
Primjer Zelenike na temi "GALERIJA BONSAIJA - Zelenika"  je idealan jer pokazuje začetak i zacrtani cilj, a međufaze dolaze jedna po jedna.
Mislim da to zaslužuje poseban topic.

Offline Marija

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #1 : 25-01-2007, 19:47:35 »
Evo jedna zelenika (Phillyrea latifolia). Nije neki dugi period - samo godinu dana....  :sarcastic:

Evo kronološki što je na slikama:
1. zelenika u prirodi
2. vađenje za divno čudo ošlo dosta brzo - bilo je školski - presjekli smo gl. korijen, a male žilice su bile plitko. Naša sreća!
3. doma smo je posadili u plastičnu posudu...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #2 : 25-01-2007, 19:49:02 »
4. nakon par dana smo izvjećali da treba otkinuti najgornju granu - s gornje slike
5. zelenika slikana maloprije ...
6. montaža budućeg izgleda ... možda... a možda u međuvremenu smislimo i kakvo bolje rješenje  :neutral:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #3 : 25-01-2007, 22:36:15 »
To se traži :great: :great:
Vrlo zanimljivo i poučno. Biti će zanimljivo vidjeli i rezultat za koju godinu.
 Mislim da će ovo biti meni najzanimljiviji dio foruma, samo  ako bude još ovakvih primjera. :yipi:

Offline marinko beg

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #4 : 25-01-2007, 23:43:55 »
Zelenika,to je jedna vrsta ilexa,zar ne?

Offline Marija

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #5 : 26-01-2007, 08:19:06 »
Zelenika,to je jedna vrsta ilexa,zar ne?

Ne nije. Ilex je hrast crnika ili česvina i nije mi poznato da postoji više vrsta česvine :no:
a latinski naziv zelenike je Phillyrea latifolia, pa proguglaj...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #6 : 26-01-2007, 13:06:39 »
Zelenika,to je jedna vrsta ilexa,zar ne?

Ne nije. Ilex je hrast crnika ili česvina i nije mi poznato da postoji više vrsta česvine :no:
a latinski naziv zelenike je Phillyrea latifolia, pa proguglaj...
Ilexa ima vise vrsta koja zapravo nema nista s hrastom.Crniku su nazvali ilex zbog lisca koja lici na lisce ilexa.Zanimljivo je da se kod nas uvoze iz japana vrtni bonsai od ilexa,ma kunem ti se kad sam jednu zeleniku dopeljal u Belgiju ja i moj ucitelj smo s cudom gledali...lisce i boja kore od debla mu je identicna!

Offline gal

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #7 : 29-01-2007, 07:25:54 »
Prilažem jedan Pinus nigra koji sam izvadio 2004. Ovo proljeće ga namjeravam presaditi u bonsi posudu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #8 : 30-03-2007, 20:11:13 »
Pocinjemo sa osnovnim oblikovanjem zelenike zicom. Promjenili smo skicu ...
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #9 : 30-03-2007, 23:48:49 »
Ova mi se puno više dopada :great:

Offline marinko beg

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #10 : 31-03-2007, 01:04:14 »
4. nakon par dana smo izvjećali da treba otkinuti najgornju granu - s gornje slike
Samo da vam pokazem da ste i od gornje grane sa jos onom malom ispod mogli da napravite solidno drvo.
Namjerno sam onom manjem deblu dublje savio grane,ovako me podsjeca na drvo koje visi na litici.(fotka 2)

M

Offline marinko beg

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #11 : 31-03-2007, 10:27:43 »
...i odgovarajuca posuda.

M

Offline Andrija Zokić

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #12 : 31-03-2007, 18:09:23 »
Zanimljivo ali ..... prekasno! :na:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Pinus

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #13 : 31-03-2007, 21:22:33 »
Prvo, jamadori je stvarno prekrasan. Ja bi takav. Ovak ja to vidim. Ak se odlučite drugačije, mislim da je izbor posude definitivno krivi. Četvrtasta smeđa ili zelena mislim da bi puno bolje pristajala.

Offline Marija

Odg: Iz godine u godinu
« Odgovori #14 : 31-03-2007, 22:05:08 »
Samo malo da pojasnim, jer se nešto ne vidi na frontalim slikama. Deblo je dvostruko - jednim dijelom idu parelelno, pa se gledajući sprijeda to ne vidi. Na slici sam označila koja grana pripada kojem deblu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai