Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što je PREVELIKI bonsai?  (Posjeta: 31882 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Što je PREVELIKI bonsai?
« : 23-09-2009, 09:53:46 »
...baš sam ja to htio pitati, kako nisam bio gore nisam se usudio jer sam mislio da sam nešto krivo ćuo, no tu je još nešto, drvo mu je: "For me it always was just too big" ?! ..ponavljam nisam bio kod njega, ali ćini mi se da on ima i većih drva?

Ne gleda se samo samo visina i gotovo, misli se na visinu stabla u odnosu na sužavanje debla, na nebari, odnos proporcija, pa sve to u odnosu na karakter .... barem ja tako to vidim ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #1 : 23-09-2009, 10:07:02 »
Da, to je zanimljivo, i meni W piše za svako novo drvo da je too big, pa sam mu sada zadnji puta odgovorio, dragi walter, kaj pričaš, pa u tvojem vrtu je bar 95% drveća veće ili bar jednako veliko kao ovo što sada vadimo
ne kužim tipa

Offline Angel

Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #2 : 23-09-2009, 10:11:40 »
Ma da, nije bitna samo visina stabla, bitna je kompletna slika. No ja jos uvijek radim neku razliku izmedu bonsaia i "premjestanja drveta iz prirode u droriste" - kako ja to zovem.   :gigle:
Svako drvo je moguce staviti u posudu ako je posuda dovoljno velika.   :lol:

Nego - kad smo vec kod arisa - predlazem da postavimo novu temu o arisima, jer bih jako volio cuti da li u HR postoje kakva iskustva sa tom vrstom. Moja su vise nego razocaravajuca, a nakon osobnog razgovora sa Walterom skoro pa da su mi potonule i posljednje nade.  :zabezeknut:

Offline Andrija Zokić

Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #3 : 23-09-2009, 14:20:13 »
Ariš je najglomaznije i vjerojatno najteže drvo u Walterovom vrtu. Nije isto da li je drvo uspravno pa je visoko 90cm ili savinuto i iste visine. Drugačiji osječaj odašilju. Tu su još i proporcije u igri. Kada bi u prirodi ovaj ariš (90cm) bio pokraj javora (90cm) on bi bio niže stablo (pogledajte na slici usporedbu sa čovjekom). Tako to barem meni izgleda. Zato neko stablo može izgledati preveliko mada je niže u stvarnosti od stabla koje ne izgleda preveliko. :blink:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #4 : 24-09-2009, 12:04:45 »
Ovo je legendarni odgovor.... "...Looks good, a bit big..." ... i HR scena dobiva novi poticaj i porast kvalitete :turpija:

Offline helleborus

Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #5 : 24-09-2009, 12:06:50 »
Ovo je legendarni odgovor.... "...Looks good, a bit big..." ... i HR scena dobiva novi poticaj i porast kvalitete :turpija:

Pa da!!!! Možda ima puno posla oko odgovaranja na sve upite pa samo copy-paste svima  :haaaahaaaaa:  :hi:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #6 : 24-09-2009, 12:18:30 »
Uostalom, kako može bit preveliko kada je...mjereno od površine supstrata do vrha buduće krošnje visoko možda 50 ili 70 centimetara. Pa to spada u prosjećan bonsai. A koliko moje skromno shvaćanje seže, što se tiče širine, nikada ne može biti preširoko!  :idiot:
Zar ne?
Razuvjerite me.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #7 : 24-09-2009, 12:23:02 »
...i ja sam došao do kraja te priče...baš me briga kome je kaj kakvo... meni je taman ...  :verycool:
....a ariš, osim kaj je bit big ... meni se ne dopada  :nono:

Offline Andrija Zokić

Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #8 : 24-09-2009, 12:46:02 »
Ili ovo Kimurino legendarno stablo od 78cm. Ovo drvo je fantastično u odnosu veličina - kvaliteta.

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #9 : 24-09-2009, 12:47:10 »
Ne kažem da njegov odgovor nije iskren. Njemu se stvarno ta drva čine prevelikima (prirodno je da se pitam za što su mu prevelika??!!). Ako znam da ima u svom dvorištu bar  50% drva velikih kao i ova, ili većih... dolazim do dva moguća slijeda... sad je prestar i kao što Gal kaže reuma je jača od želja za velikih drvima pa su mu se mjerila veličine pomaknula, ili drugo je da su mu manja drva interesantnija zbog prodaje. Jer odgovor: 'lijepo, ali malo preveliko' ne dovodi u pitanje kvalitetu drva.

Ako je rekao da mu je drvo preveliko onda je preveliko, slažem se sa tobom da tu nema tu neke posebne filozofije. Rekao je da i dvoje ljudi imaju problema oko nošenja ove zvijeri. Mauro to očito ne vidi kao problem i tu je priči kraj.

Nisam pričala o ovom arišu  :love: , nego o našim mugačima koje vadimo sad u zadnje vrijeme. Walter svima uvijek kaže, lijepo, ali malo preveliko. Pa se sad svi pitamo zašto govori preveliko kad sam ima u vrtu puno većih drva, kužiš?  :verycool:

Mi imamo u vrtu neka stabla koja isto smatram da su prevelika i neka ne bih danas uopće vadio zbog toga. Walter isto ima neka stabla koja su za moj ukus prevelika. To je osim pitanja praktičnosti isto stvar i ukusa. Smatram da je definitivno najbolje naći što manje stablo koje izgleda što veće. Za ovaj juniper sam se iznenadio kada sam ga vidio uživo jer sam uvijek mislio da je puno veći - > Juniper. To je ono što daje najveću kvalitetu ako govorimo o veličinama. Ja bih uzgajao shohine kada bih lako mogao stvoriti osjećaj da se radi o jako starim stablima od preko 20 metara, ali tako nešto je puno teže napraviti sa malim stabalcem. Što je veće stablo raste i kriterij. Veliko stablo stvarno mora biti puno kvalitetnije. Lakše je naći ariš sa onakvom korom od 90cm nego od 40cm. Matija bi teško vadio onaj svoj ogromni mugo da nije imao onakvu koru koja je jako specifična. Izgleda da mu čak ni ta kora nije pomogla i dovoljno podigla vrijednost da bi zadržao taj mugo. Svaka čast vašim mugima ali iste onakve kvalitete možete naći i od 50-70cm bez većih problema (kora, pokret, deadwood, raspored grana...) (barem ih pronalaze bonsaiste u Europi), i zato se postavlja pitanje zašto ne vaditi manje (isto važi i za neka moja drva koja smatram zbog toga jednostavno prevelikim)?
Ali...dragi i veleštovani predsjedniče  :ljub:...ovi mugi i imaju 50-70cm!
Stvarno. Časna pionorska!  :question:
 :sumo:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #10 : 24-09-2009, 12:50:09 »
Ili ovo Kimurino legendarno stablo od 78cm. Ovo drvo je fantastično u odnosu veličina - kvaliteta.

... a jesi ga i ti sad uprimjerio  :tup:
drvo je definitivno najfenomenalniji uradak od jednog yamadoria... no to je tada mogao samo Kimura. Danas ga kopiraju i to prilično dobro.... ali to drvo bez Kimurine genijalnosti... bilo je samo neproporcionalan yamadori  :chinaman:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #11 : 24-09-2009, 12:50:45 »
To znači da je ovo Kimurino stablo skoro pa veće kao gotovi bonsai nego što su naši mugi sada...nakon vađenja. Vjerujem da razumijete da je s njima planirano da sve ono što strši bude shari, a krošnjica će biti negdje gore pri kraju debeloga dijela debla...ili još niže, možda spuštena prema polovici, ili kaskadno...ili kako već kod koje biljke...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #12 : 24-09-2009, 12:52:42 »
Ne kažem da njegov odgovor nije iskren. Njemu se stvarno ta drva čine prevelikima (prirodno je da se pitam za što su mu prevelika??!!). Ako znam da ima u svom dvorištu bar  50% drva velikih kao i ova, ili većih... dolazim do dva moguća slijeda... sad je prestar i kao što Gal kaže reuma je jača od želja za velikih drvima pa su mu se mjerila veličine pomaknula, ili drugo je da su mu manja drva interesantnija zbog prodaje. Jer odgovor: 'lijepo, ali malo preveliko' ne dovodi u pitanje kvalitetu drva.

Ako je rekao da mu je drvo preveliko onda je preveliko, slažem se sa tobom da tu nema tu neke posebne filozofije. Rekao je da i dvoje ljudi imaju problema oko nošenja ove zvijeri. Mauro to očito ne vidi kao problem i tu je priči kraj.

Nisam pričala o ovom arišu  :love: , nego o našim mugačima koje vadimo sad u zadnje vrijeme. Walter svima uvijek kaže, lijepo, ali malo preveliko. Pa se sad svi pitamo zašto govori preveliko kad sam ima u vrtu puno većih drva, kužiš?  :verycool:

Mi imamo u vrtu neka stabla koja isto smatram da su prevelika i neka ne bih danas uopće vadio zbog toga. Walter isto ima neka stabla koja su za moj ukus prevelika. To je osim pitanja praktičnosti isto stvar i ukusa. Smatram da je definitivno najbolje naći što manje stablo koje izgleda što veće. Za ovaj juniper sam se iznenadio kada sam ga vidio uživo jer sam uvijek mislio da je puno veći - > Juniper. To je ono što daje najveću kvalitetu ako govorimo o veličinama. Ja bih uzgajao shohine kada bih lako mogao stvoriti osjećaj da se radi o jako starim stablima od preko 20 metara, ali tako nešto je puno teže napraviti sa malim stabalcem. Što je veće stablo raste i kriterij. Veliko stablo stvarno mora biti puno kvalitetnije. Lakše je naći ariš sa onakvom korom od 90cm nego od 40cm. Matija bi teško vadio onaj svoj ogromni mugo da nije imao onakvu koru koja je jako specifična. Izgleda da mu čak ni ta kora nije pomogla i dovoljno podigla vrijednost da bi zadržao taj mugo. Svaka čast vašim mugima ali iste onakve kvalitete možete naći i od 50-70cm bez većih problema (kora, pokret, deadwood, raspored grana...) (barem ih pronalaze bonsaiste u Europi), i zato se postavlja pitanje zašto ne vaditi manje (isto važi i za neka moja drva koja smatram zbog toga jednostavno prevelikim)?
Ali...dragi i veleštovani predsjedniče  :ljub:...ovi mugi i imaju 50-70cm!
Stvarno. Časna pionorska!  :question:
 :sumo:

.... sve ovo je dovelo do toga da niko nikog ne kuži  :tup:
No ima još vremena do Armagedona... pa se bu valjda razjasnilo  :idiot:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #13 : 24-09-2009, 12:55:57 »
Najbitnije je postiči ovo... bez obzira na veličinu  :molitva:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #14 : 24-09-2009, 12:59:06 »
Ovo je kalibar smreke koju ću možda vaditi...  Ovo drvo na kojem MN "jaši" je ogromno i možda nikad nije postalo dobar bonsai... a možda je uspio dobiti kreaciju za  :surprised: efekt.... Jel iam netko fotku tog drva?
dodano
zaboravio sam fotku  :tup: