Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Što je PREVELIKI bonsai?  (Posjeta: 31720 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #60 : 30-09-2009, 16:54:13 »
Ovo napisano o wabi-sabi meni zvuči kao nešto što dobro pristaje ovoj temi ... mada i ovo svatko može okrenuti kako njemu odgovara (zaista je teško pisati o estetici):



"Wabi-sabi represents the exact opposite of the Western ideal of great beauty as something monumental, spectacular, and enduring. Wabi-sabi is not found in nature at moments of bloom and lushness, but at moments of inception or subsiding. Wabi-sabi is not about gorgeous flowers, majestic trees, or bold landscapes. Wabi-sabi is about the minor and the hidden, the tentative and the ephemeral: things so subtle and evanescent they are invisible to vulgar eyes.

Like homeopathic medicine, the essence of wabi-sabi is apportioned in small doses. As the dose decreases, the effect becomes more potent, more profound. The closer things get to non-existence, the more exquisite and evocative they become. Consequently to experience wabi-sabi means you have to slow way down, be patient, and look very closely."

(...)

"The beauty of wabi-sabi is, in one respect, the condition of coming to terms with what you consider ugly. Wabi-sabi suggests that beauty is a dynamic event that occurs between you and something else. Beauty can spontaneously occur at any moment given the proper circumstances, context, or point of view. Beauty is thus an altered state of consciousness, an extraordinary moment of poetry and grace."

Iz knjige: Wabi-Sabi, for Artists, Poets, Designers and Philosophers, by Leonard Koren
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #61 : 30-09-2009, 20:12:31 »
Uf meni je ovo Noelanderso drvo odlično. Prebijelo na suhim djelovima ali odlično, štoviše fenomenalno. Stvar ukusa

Offline Marija

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #62 : 30-09-2009, 21:30:27 »
Teško je govoriti o karakteru a da ne dođe u pitanje ukus. Stvoriti ovako nešto i odabrati taj startni materijal je daleko od mojih vizija i stremljenja u ovom hobiju. Da ne kažem ništa drugo reći ću da je DOSADNO stablo!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #63 : 01-10-2009, 08:27:55 »
Odlučiti se uhvatiti u koštac sa ovim mamutom, je prva odluka na kojoj se lome koplja. Nakon toga, napravit sve ovo na njemu, treba znati cijeniti, jer netko je to radio sa puno ljubavi. Dakle sviđalo nam se drvo ili ne, u njemu treba gledati i čovjeka koji je na njemu radio. Večina nas po prvoj fotki nije ni naslutila konačno rješenje.
Poslao sam poruku MN da pokaže neku noviju fotku tog drveta ili mamutbonsaia, možda se odazove.
Drvo me naravno, vrlo privlači  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #64 : 02-10-2009, 12:25:18 »
Nije bonsai, no drvo je godinama pilo znoj Daize Iwasakia....i ja bi jedno doma  :idiot:

Offline Marija

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #65 : 02-10-2009, 12:29:03 »
Nije bonsai, no drvo je godinama pilo znoj Daize Iwasakia....i ja bi jedno doma  :idiot:

O bože koje rasplesano stablo  :umm: :wow:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #66 : 02-10-2009, 12:38:25 »
A koliko tek jin tekučine je potrošio :surprised:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #67 : 02-10-2009, 13:24:42 »
... ja sam u ekstazi... još uvjek  :wow:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #68 : 26-10-2009, 14:41:33 »
Razmišljao sam malo o "gigantima", koje imamo u dvorištima ili ih vidimo na netu... izlazi samo jedan zaključak... sve je stvar trenutne situacije i odluke na terenu, barem u prvim fazama selektorskog pristupa... nekoliko kolektiranih "giganta" i ta faza yamadori lovca polako prelazi u srednje velika drva i shohine koja treba znati prepoznati na terenu, naravno kad se ima sreće pronaći takav teren... "Giganti" su samo faza svakog od nas, a srednje velika i manja karakterna drva su dizanje kriterija....i ono na ćemu ćemo svi izgraditi svoje vrtove i uživati u starosti   :turpija:

Offline gal

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #69 : 27-10-2009, 07:53:35 »
Razmišljao sam malo o "gigantima", koje imamo u dvorištima ili ih vidimo na netu... izlazi samo jedan zaključak... sve je stvar trenutne situacije i odluke na terenu, barem u prvim fazama selektorskog pristupa... nekoliko kolektiranih "giganta" i ta faza yamadori lovca polako prelazi u srednje velika drva i shohine koja treba znati prepoznati na terenu, naravno kad se ima sreće pronaći takav teren... "Giganti" su samo faza svakog od nas, a srednje velika i manja karakterna drva su dizanje kriterija....i ono na ćemu ćemo svi izgraditi svoje vrtove i uživati u starosti   :turpija:
...opet su ga oteli!?  :zabezeknut:

Offline Andrija Zokić

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #70 : 27-10-2009, 08:26:52 »
...opet su ga oteli!?  :zabezeknut:

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #71 : 27-10-2009, 08:39:57 »
Ja u svome dvoristu imam nekoliko vecih vanjskih bonsaia,onako za dusu.Danas sutra ako i moji nasljednici zapuste ili nedaj boze uniste one u posudama,ovi ce ih podsjecati na to sto su ucinili.Prerasti ce iz svojih divnih oblika u cudovista i plasiti ih.. :molitva:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #72 : 28-10-2009, 07:54:11 »
Razmišljao sam malo o "gigantima", koje imamo u dvorištima ili ih vidimo na netu... izlazi samo jedan zaključak... sve je stvar trenutne situacije i odluke na terenu, barem u prvim fazama selektorskog pristupa... nekoliko kolektiranih "giganta" i ta faza yamadori lovca polako prelazi u srednje velika drva i shohine koja treba znati prepoznati na terenu, naravno kad se ima sreće pronaći takav teren... "Giganti" su samo faza svakog od nas, a srednje velika i manja karakterna drva su dizanje kriterija....i ono na ćemu ćemo svi izgraditi svoje vrtove i uživati u starosti   :turpija:
...opet su ga oteli!?  :zabezeknut:

...  :chinaman: ....
I vratili u krivo vrijeme gdje me nitko ne razumije  :turpija:

Offline Marija

Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #73 : 28-10-2009, 09:05:05 »
Razmišljao sam malo o "gigantima", koje imamo u dvorištima ili ih vidimo na netu... izlazi samo jedan zaključak... sve je stvar trenutne situacije i odluke na terenu, barem u prvim fazama selektorskog pristupa... nekoliko kolektiranih "giganta" i ta faza yamadori lovca polako prelazi u srednje velika drva i shohine koja treba znati prepoznati na terenu, naravno kad se ima sreće pronaći takav teren... "Giganti" su samo faza svakog od nas, a srednje velika i manja karakterna drva su dizanje kriterija....i ono na ćemu ćemo svi izgraditi svoje vrtove i uživati u starosti   :turpija:

Giganti su samo jedan segment ... iako je relativno što je gigant .... svakako kako se napreduje u bonsaima mijenja se i istančava ukus pa se najednom vidi ljepota i kvaliteta elegantnijih stabala i sl.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Što je PREVELIKI bonsai?
« Odgovori #74 : 28-10-2009, 09:15:24 »
Giganti su samo jedan segment ... iako je relativno što je gigant .... svakako kako se napreduje u bonsaima mijenja se i istančava ukus pa se najednom vidi ljepota i kvaliteta elegantnijih stabala i sl.

Da, giganti su ono što nekome zbog nekih razloga postaje nespretno za manipulaciju i tu je prići kraj.
Gigant, da bi bio okuugodan, mora imati karakter i opet kraj priće.
Svako drvo mora imati karakter ili pak ne, no ono samo govori o istančanosti ukusa i pristupa vlasnika. Ne mali broj drva je kontroverzan i to je dobro, jer ono što u jednom trenutku ne ulazi u naše percepciej ljepote, već u drugom može postati inspiracija za dušu... svi smo promjenjivi i to je potpuno normalno...
...nek svatko uživa u onom što radi  :victory: