Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bor iz rasadnika  (Posjeta: 18957 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Bor iz rasadnika
« : 02-04-2007, 10:25:33 »
Nisam mogao odoliti ovom kultivaru pinis sylvestrisa iz jednog vrtnog centra. Dvije godine ja njega gledam (niko ga neće kupiti jer je krivudav), ovaj vikend nađem ja njega zakopanog sastrane, na "snjiženju". Koliko sam uspio ključem od auta otkopat - deblo se u dubinu zadebljavalo...super!!... kupim ja njega, a doma hladan tuš  :grrrrrr: . Moje pitanje je slijedeće - dali biti optimist pa očekivati da se nebari zadeblja (pošto sam uklonio korjenje koje se umotalo oko debla i "gušilo" ga) ili da ga odmah zakopam među mačihice????

Offline hknezovi

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #1 : 02-04-2007, 10:34:37 »
S obzirom da si već uklonio korijen koji je gušio bazu, presadi ga u veliku posudu i podveži glavni korijen ispod željenog mjesta tako ćeš dobiti novo zadebljanje na mjestu gdje ti fali. :yes: A možeš i zarezati koru na tom mjestu i pustiti da naraste novi korijen, a ovaj donji ukloniš. Naravno ova druga solucija je teža.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Pinus

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #2 : 02-04-2007, 19:51:24 »
Pa da, probaj zarezat koru na najdebljem mjestu debla i stavi na to prašak za ukorjernjivanje( i pod zemlju s tim ) , jer vidim da se sužava deblo prema dole. Baš bed, a krošnja mi se na slici čini baš ljepa.

Offline marinko beg

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #3 : 02-04-2007, 23:21:30 »
Moje pitanje je slijedeće - dali biti optimist pa očekivati da se nebari zadeblja (pošto sam uklonio korjenje koje se umotalo oko debla i "gušilo" ga) ili da ga odmah zakopam među mačihice????
Zakopaj ga.Imas tako dobre yamadorije da ti se ne isplati mucit se oko toga.

M

Offline veljko

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #4 : 02-04-2007, 23:25:09 »
Napravi ovako, uzmi komadić pocinčanog lima, izreži mu rupu, koliki je promijer debla na boru, raširi ga i stavi oko bora.(pazi da ne oštetiš koru). Posadi drvo u dublju posudu, s tim da lim bude na oko 1-1,5 cm ispod površine. Priroda će učinit svoje. Kako bor deblja, zarezat će se u lim i pokušat kalusirat preko njega, a i bacit će korijenje blizu lima, a samim tim će se i zadebljat.

Offline gal

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #5 : 03-04-2007, 07:21:50 »
Napravi ovako, uzmi komadić pocinčanog lima, izreži mu rupu, koliki je promijer debla na boru, raširi ga i stavi oko bora.(pazi da ne oštetiš koru). Posadi drvo u dublju posudu, s tim da lim bude na oko 1-1,5 cm ispod površine. Priroda će učinit svoje. Kako bor deblja, zarezat će se u lim i pokušat kalusirat preko njega, a i bacit će korijenje blizu lima, a samim tim će se i zadebljat.

Tnx.! Našao sam sličnu foru sa drvenom daskom na bonsai4me.com, ali na listopadnom drvu. Ovo sa limom mi se ćini prikladnije.

Offline hknezovi

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #6 : 04-04-2007, 12:57:49 »
Vidim da si se odlučio za težu soluciju i ustinu sam sretan zbog toga jer će drvo imati za posljedicu predivan nebari. 8) :great:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aleksa

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #7 : 04-04-2007, 15:29:42 »
Koliko ce trebati vremena da kora uraste u aluminijum? Borovi sporo debljaju...

Offline hknezovi

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #8 : 04-04-2007, 16:13:35 »
Ovisi o načinu dohrane i vrsti.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline veljko

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #9 : 06-04-2007, 22:11:34 »
Koliko ce trebati vremena da kora uraste u aluminijum? Borovi sporo debljaju...

Točno, ne debljaju, ali brzo kalusiraju, a u oom slučaju bor će pokušati kalusirati preko lima. (3-5 godina)

Offline Davor

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #10 : 06-06-2008, 14:42:26 »
Evo ja malo kopah i vidjeh ovaj bor... S obzirom da je prošlo dosta vremena zanima me kakav je rezultat??? :verycool:

Offline gal

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #11 : 06-06-2008, 15:08:51 »
Evo ja malo kopah i vidjeh ovaj bor... S obzirom da je prošlo dosta vremena zanima me kakav je rezultat??? :verycool:

... osušio se odmah po presađivanju  :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #12 : 06-06-2008, 15:24:24 »
Evo ja malo kopah i vidjeh ovaj bor... S obzirom da je prošlo dosta vremena zanima me kakav je rezultat??? :verycool:

... osušio se odmah po presađivanju  :dunno:

Ah, ti rasadnici, a kako sam im vjerovao  :tup:

Offline Goran Cajko

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #13 : 06-06-2008, 16:18:43 »
Tak je i meni riknuo jedan mugo prošlo proljeće. Zdrav ko dren. Istina nije podvezivan, al ciu ciu tup...
zakaj, nemam pojma...

kod ovakvih podvezivanja nesmije se raskupusat njegova bala. Treba ga ostavit kakav je i iznad toga zarezat, urezat sl., pa nasadit drogu teglu iznad ove.

Offline Davor

Odg: Bor iz rasadnika
« Odgovori #14 : 06-06-2008, 16:41:35 »
Sorry stvarno mi je žao... Ne znam kaj je sa tim rasadnicima no slažem se da im materijal nije baš dobar... Ja imam ista zapažanja sa maslinama iz rasadnika... Ove koje sam iskopal sam u prirodi su na svu serću još žive dok one iz rasadnika kad ih doneseš doma kakti su dobro i odjednom samo propadnu.. Možda sam samo loše sreće u biranju...