Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Japanski javor  (Posjeta: 52480 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aerius

Japanski javor
« : 24-11-2009, 18:51:49 »
Pozdrav! pošto sam početnik imam par pitanja! Nabavio sam japanski javor pa me zanjima u kakvu ga zemlu presadit? što s njim preko zime? kako zalijevat? Molim pomoć!!! :dunno:

Offline jurica

Odg: Japanski javor
« Odgovori #1 : 24-11-2009, 19:13:43 »
Prva i osnovna stvar ovisi koji Japanski Javor, ako je to Atropurpureum ili Dissectum uzalud ćeš trošit svoje vrijeme jer imaju jako duge internodije , nevole orezivanje ni defolijaciju to ti govorim iz vlastitog iskustva jer ni ja nisam slušao ali me je vrijeme i vlastito iskustvo naučilo.
Presađivat nemoj do proljeća.
Stavi sliku na forum pa ćeš dobit savjet kako ga orezat za prvi stajling tj. kako usmijeriti daljnji rast drva.

Offline aerius

Odg: Japanski javor
« Odgovori #2 : 24-11-2009, 19:38:10 »
vrsta je acer palmatum! A nekamo ga moram posaditi jer je u teglici plastičnoj tek sadnica

Offline jurica

Odg: Japanski javor
« Odgovori #3 : 24-11-2009, 20:12:05 »
vrsta je acer palmatum! A nekamo ga moram posaditi jer je u teglici plastičnoj tek sadnica
I ovi gore koje sam spomenuo su Palmatumi samo što imaš jako puno uzgojnih varijateta. Ova dva sam spomenuo jer su najčešći za kupiti u rasadnicima. Nemoj ga do proljeća nigdje presađivat , a na proljeće presadi tako da mu zamjeniš supstrat sa pogodnim i u principu možeš vratiti sigurno još dvije godine u istu posudu , jer ako misliš od njega raditi bonsai ni netreba ti velika posuda!!!!
Ali ima tu i iskusnijih od mene koji će ti to objasniti još i bolje!

Offline aerius

Odg: Japanski javor
« Odgovori #4 : 24-11-2009, 21:24:28 »
a gdje da ga držim kroz zimu? u sobi na toplom ili mu treba malo hladnije mjesto?

Offline Ivan B

Odg: Japanski javor
« Odgovori #5 : 24-11-2009, 21:40:47 »
Nikakva kuća i toplo, već na otvorenom, njemu kao i ostalim javorima je potrebna zimska hladnoća.

Offline aerius

Odg: Japanski javor
« Odgovori #6 : 24-11-2009, 21:47:45 »
A neće smrznut?

Offline Ivan B

Odg: Japanski javor
« Odgovori #7 : 24-11-2009, 22:08:48 »
A neće smrznut?
Zakopaj ga sa posudom u vrt, do početka proljeća, onda presađivanje.

Offline aerius

Odg: Japanski javor
« Odgovori #8 : 24-11-2009, 22:37:31 »
ok hvala budem probal! svaki savjet je dobrodošao

Offline Kiki

Odg: Japanski javor
« Odgovori #9 : 24-11-2009, 23:13:52 »
Bok.

Evo ja imam doma isto jedan javor i držim ga u šupi, zaljevam ga svakih 5 dana tak nekaj, ali imam zamlju koja i nije baš propusna i zadržava puno vlage.

S zaljevanjem ti preporučam oprezni, ja bi osobno zaljevo onda kad vidim da je zemlja osušena, to je obično svakih 2-5 dana ak je u grijanom prostoru, a 5-7 ak je u negrijanom prostoru, al ovak samo zaljevat prek zime i sve ovisi kakvu zemlju imaš.

Pošalji fotku drva i zemlje pa da ti moremo bolje pomoč ;)

Mislim da mu je najbolje ovu zimu u kuči, makar i neki negrijani hodnik u kuči bu mu ok, samo pazi da ti temperatura ne padne ispod recimo 10 C°.

Daj sliku da vidimo ljepoticu :P
Najte kaj zamerit :)

Offline gal

Odg: Japanski javor
« Odgovori #10 : 25-11-2009, 07:34:19 »
ok hvala budem probal! svaki savjet je dobrodošao
...japanski javor je normalno drvo koje nikako ne smiješ držati u kući, ne nikako na +10C*. Ja imam dva disectuma kao ukrasna drva u dvorištu koji su bez ikakvih posljedica proteklih zima podnjeli temperature preko -20C*.
Ak hoćeš jap. javor za bonsai nabavi burgerianum i naravno da nije sadnica već nešto starije i deblje drvo...

Offline Marija

Odg: Japanski javor
« Odgovori #11 : 25-11-2009, 09:01:33 »
Evo ja imam doma isto jedan javor i držim ga u šupi, zaljevam ga svakih 5 dana tak nekaj, ali imam zamlju koja i nije baš propusna i zadržava puno vlage.

Kiki, svoja stabla možeš saditi u što god želiš, ali činjenica je da bonsaisti u svijetu kao i ovi na ovom forumu koriste tkz. moderne supstrate u kojima nema zemlje već su inertni i prospusni. Tako da te molim da ljudima ne preopručavaš sadnju u zemlju iz vrta ili zemlju za cvijeće.

Aerius, U BonsaiFriku - online biltenu o bonsaima, ima opširan članak o supstratima koji se koriste za sadnju pa pogledaj. Link za download je na naslovnici HBF-a.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Japanski javor
« Odgovori #12 : 25-11-2009, 10:30:20 »
a gdje da ga držim kroz zimu? u sobi na toplom ili mu treba malo hladnije mjesto?

Takve su sadnice u rasadnicima tokom cijele zime vani i u 99% sve prežive.
Drvce ostavi u toj posudi i nemoj slučajno presađivat do proljeća. Smjesti ga u hladni prostor, negdje di temperatura tu i tamo padne i ispod nule. Može biti i mračno mjesto, nema veze.

Offline Marija

Odg: Japanski javor
« Odgovori #13 : 25-11-2009, 12:59:20 »
Dio teme o substratima je prebačen u novu temu:

> Sadnja u zemlju ili supstrat?!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Kiki

Odg: Japanski javor
« Odgovori #14 : 25-11-2009, 13:02:50 »
Kad bu došla slikica javora  :jezik:
Najte kaj zamerit :)