Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Japanski javor  (Posjeta: 52466 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aerius

Odg: Japanski javor
« Odgovori #15 : 25-11-2009, 16:38:14 »
bude slika čim stugnem malo sam u gužvi! hvala za savjete samo vi nastavite

Offline aerius

Odg: Japanski javor
« Odgovori #16 : 25-11-2009, 22:09:53 »
imam prijatelja koji se bavi proizvodnjom mješavina zemlje reklama je na dnu stranice tak da se ovo ne shvati kao marketing pa je obečal kaj bude napravil neku mješavinu..........

Offline Ivan B

Odg: Japanski javor
« Odgovori #17 : 25-11-2009, 22:18:45 »
imam prijatelja koji se bavi proizvodnjom mješavina zemlje reklama je na dnu stranice tak da se ovo ne shvati kao marketing pa je obečal kaj bude napravil neku mješavinu..........
Ako radi u agro hoblaju onda floreopor i to u omjeru sa tresetom 4:1, supstrat mora biti prozračan i mora zadržavati dovoljno vlage, iako u modernim supstratima vlaga se ne zadržava nešto dugo treba zaljevati biljke  češće nego u običnoj zemlji.

Offline aerius

Odg: Japanski javor
« Odgovori #18 : 25-11-2009, 22:24:41 »
da radi......... vlasnik! ali nisam znal da oni to rade

Offline cupsica

Odg: Japanski javor
« Odgovori #19 : 22-08-2013, 15:05:07 »
Pozdrav svima...   :smile:

Imam pitanje u vezi japanskog javora... Radi se o biljci koja je bila posađena u vrtu prijateljice, te je ona odlučila betonirati taj dio. Ja sam s oduševljenjem prihvatila ideju da si uzmem biljke koje su joj smetale.  :yupi:

Smatram se bonsai početnikom, iako imam par bonsai-a već par godina.

Ukratko, zbog nesporazuma u komunikaciji, biljku je iz zemlje vadio muž od prijateljice i obrezao ju bogovski.

Posađen je u teglu koju sam sama radila i pustio je lijepe listiće. Namjeravala sam ga pustiti godinu/dvije, da razvije bar koju granu, pa onda krenuti s oblikovanjem.
Problem je nastao u trenutku selidbe. Prije tjedan dana preselila sam se i radnici iz selidbe polomili su biljku. Pretpostavljam da nije pala, jer bi onda pukla posuda, ali vrh ( ovaj na slici, gdje su izrasli listići ) je bio bio napola odlomljen, te se počeo sušiti.
Odrezala sam ga. Odrezani dio debla sada izgleda živo i zdravo, međutim dolazi jesen, pa zima i jasno mi je da neće potjerati nove listiće do proljeća.

S obzirom da je to biljka koja je ove godine doživjela već dva šoka, prvo vađenje iz zemlje i pretjerano obrezivanje, a onda lomljenje, zanima me kolike su šanse da preživi zimu i da na proljeće pusti nove grančice i listiće.

Da li da ju ostavim vani na prezimljavanju, kao što radim s biljkama koje to zahtjevaju, ili da je ove godine spremim u stan?

Hvala  :smile:

Offline DonQuijote

Odg: Japanski javor
« Odgovori #20 : 22-08-2013, 15:46:52 »
Potjerati će ne brini, a zima - niti u stan niti vani, treba biti u negrijanoj  prostoriji.
Možda podrum, hladno stubište, garaža ili tako nešto.
A što se orezivanj tiče, prijaeljičin suprug je trebao biti još drastičniji i odrezati niže jer će ti krošnja biti previsoka u odnosu na debljinu drva

Offline cupsica

Odg: Japanski javor
« Odgovori #21 : 22-08-2013, 19:28:13 »
Problem mi je to što ne grijane prostorije koje ja imam nemaju svjetla... Jednu biljku sam prošle zime tamo stavila i nije dočekala proljeće...

Neće mu biti problem ako bude u mraku?

Misliš da bi deblo trebalo biti još kraće? Pa i ovako ima svega 11cm...

Offline DonQuijote

Odg: Japanski javor
« Odgovori #22 : 22-08-2013, 21:49:11 »
Dok nema lišća svijetlo mu ne treba, bolje da je u hladnom i mraku nego u grijanom prostoru, kad prođu smrzavice izvadiš ga van.
No baviti se bonsaiem ako nemaš neki prostor koji je zimi hladan je pomalo uzaludan posao osim ako imaš neke baš tropske biljke.
Visina? Pogledaj deblo i zamisli da je to deblo od nekog velikog drva, onda pogledaj krošnju i sama ćeš vidjeti da je previsoko i da bi takvo drvo izgledalo jako čudno. Dakle kraće bi bilo bolje jer bi omjeri bili prirodniji.
No sad što je tu je, nek preživi i ovakvo kakvo je

Offline cupsica

Odg: Japanski javor
« Odgovori #23 : 22-08-2013, 23:21:13 »
Imam par bonsaia koji ne vole biti ispod 15 stupnjeva. Oni budu u stanu preko zime. Uz prozor koji nema radijator ispod sebe i uživaju.

Ove koje vole prezimljavati vani obično stavim van, dobro zatrpam tegle lišćem i normalno prežive zimu. No to su biljke iz našeg podneblja, koje i tako vani prezimljavaju po zimi najnormalnije. Bilo bi krasno kada bih mogla tegle zakopati u zemlju, pa pustiti da tako prezimljavaju, ali živim u stanuć

Što se stana tiče, imam ostavu i podrum, to su prostorije koje se ne griju, međutim nemam prostoriju koja ima dovoljno svjetla, a da se ne grije. I ne mogu baš mijenjati stan samo tako zbog ne grijane prostorije  :smile:

Biljke preko ljeta imaju svoju terasu od 40 kvadrata i čini mi se da im je dobro, iako ima dosta sunca. Većinu zaljevam rano ujutro prije posla i navečer. I skoro cijeli dan su na suncu. Za sada im to paše. Iako sam čitala na jako puno mjesta na netu da biljkama šteti previše direktnog sunca, mojima zasada to ne smeta. Čak štoviše, rastu ko blesave.

Dakle, ovaj javor i još jedan noviji ulov koji nije stigao pustiti lišće ove zime stavljam u ostavu i nadam se najboljem u proljeće  :hihihi:

Hvala na savjetu  :smile:


Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Japanski javor
« Odgovori #24 : 23-08-2013, 10:03:42 »
Don ti je dobro napisao. Nek je negrijana prostorija pa i ak ima taj nedostatak da fali svijetla, bolje da su u mraku nego da se smrznu. Inače borovima treba u zimskom periodu više svijetla nego listopadnom drveču. Pa ako nemaš bor ne beri brigu.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline cupsica

Odg: Japanski javor
« Odgovori #25 : 24-11-2013, 10:24:11 »
Pozdrav svima  :smile:

Eto mene opet s pitanjem o javoru... :hihihi:

Kupila sam u mbm-u dva velika japanska javora, bili su na sniženju jer nisu estetski baš lijepi, odnosno imaju dosta niskih grančica. Visoki su preko metar. Imaju lijepo oblikovano deblo i te niske grane ( koje njima nisu bile lijepe) su taman da od toga bude nekakav prebonsai.

Ne mislim ga presađivati niti rezati do proljeća, biti će vani, pokriven lišćem, kao i ostali moji bonsai koji prezimljavaju vani.

Ono što me zanime je: da li mogu već sad žicom lagano početi spuštati najdeblje grane prema dolje... Pa da do proljeća, bar ove najdeblje grane laganini krenu prema dolje? Hoće li im to biti preveliki šok preko zime i da li bi bilo najbolje da ih skroz pustim do proljeća?

Inače, ne znam gdje su oni držali te biljke prije nego sam ih ja kupila... Kad sam ih kupila stajale su vani na kiši, međutim, sve biljke oko njih nemaju skoro svo lišće, a japanski javori im imaju lišća koliko želite... Moji su cijeli prekriveni lišćem. Nadam se da ih nisu držali unutra, pa izvadili van na kišu na zalijevanje, jer bi im onda moje izbacivanje van moglo biti veliki šok...  :question:


Offline DonQuijote

Odg: Japanski javor
« Odgovori #26 : 24-11-2013, 15:40:07 »
Žicanje se i radi u vrijeme mirovanja no ako ožicavaš drvo nemoj ga ostavljati vani jer, hoćeš nećeš, napraviš na granama neke pukotine i drvu tada ne treba smrzavanje, odnosno teže ga podnosi. Opčenito nisam baš siguran da će japanski javori prezimjeti vani bez posljedica, počni već sada razmišljati gdje ćeš držati bonsaie, pa tako napravi i s javorima. No moram napomenuti da baš nisam stručan i nikada nisam imao japanski javor.

Offline jurica

Odg: Japanski javor
« Odgovori #27 : 24-11-2013, 17:05:53 »
Slobodno ga drži vani.
Ja živim u gradu koji je po klimi ekstrem u RH , ljeti +40 a u zimi nam zna biti i -20 .
Japanske javore imam posađene u vrtu i nikom ništa već 15 godina.
Imam i sošin jap. javor i konstantno ga držim vani , oko 50 komada imam mladih od 2-4godine starih koji su konstantno vani u trening posudama i valjda će jednog dana postat bonsai.
I to što ga spustiš na tlo i pokriješ lišćem je uredu , isto to i ja napravim sa većinom svoga drveća.
Što se tiče žicanja na Javorima ja to radim pred proljeće kada počnu teći kroz drvo sokovi (što je kod javora jako izraženo i na rezovima jako "plače" ) onda su ti grane puno fleksibilnije i lakše ih uvijaš i postavljaš u željeni položaj .

Offline cupsica

Odg: Japanski javor
« Odgovori #28 : 24-11-2013, 17:52:42 »
Žicanje se i radi u vrijeme mirovanja no ako ožicavaš drvo nemoj ga ostavljati vani jer, hoćeš nećeš, napraviš na granama neke pukotine i drvu tada ne treba smrzavanje, odnosno teže ga podnosi. Opčenito nisam baš siguran da će japanski javori prezimjeti vani bez posljedica, počni već sada razmišljati gdje ćeš držati bonsaie, pa tako napravi i s javorima. No moram napomenuti da baš nisam stručan i nikada nisam imao japanski javor.

Ja nemam nekog prevelikog izbora... Ili na terasi, prekiveni lišćem, ili u grijanim prostorijama... Ili u podrumu u mraku... Četvrtu varijantu nemam... Neki bonsaiji ili prebonasaiji mi tako prezimljavaju već par godina, pa su ok... Nadam se da će biti i ove godine... Stavim ih pod natkriveni dio terase da su zaštićeni od vjetra, ogradicu oko njih, i teglice dobro prekrijem lišćem.  :smile:

Što se tiče žicanja na Javorima ja to radim pred proljeće kada počnu teći kroz drvo sokovi (što je kod javora jako izraženo i na rezovima jako "plače" ) onda su ti grane puno fleksibilnije i lakše ih uvijaš i postavljaš u željeni položaj .

Aha, hvala, onda će i to pričekati proljeće  :smile:  :great:

Offline volverine

Odg: Japanski javor
« Odgovori #29 : 08-05-2015, 14:58:04 »
Pozdrav!

nabavio sam sadnicu japanskog javora (Acer palmatum), znaci ona je u onoj svojoj zemlji i u onoj posudi, visoka je oko pola metra.
zanima me jel mogu to prebacit u onu malu bonsai posudu i jel ga smijem odrezat? ne znam nista o ovom drvcu, svaka informacija mi je dobro dosla.