Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Japanski javor  (Posjeta: 52465 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline grabar

Odg: Japanski javor
« Odgovori #30 : 08-05-2015, 15:22:48 »
zaljevaj ga i počekaj druge godine sa presađivanjem

Offline alexhor

Odg: Japanski javor
« Odgovori #31 : 08-05-2015, 15:34:05 »
Hej, volverine, dugo te nije bilo. Javor ti već lista pretpostavljam znači presađivanje sad nije poželjno. S obzirom da je vjerojatno tanka sadnica ako ga odrežeš još ćeš ga više usporiti. U principu najgore je napraviti i jedno i drugo istovremeno i to sad u punoj vegetaciji. Ako želiš od toga ikad napraviti bonsai trebat će ti prije svega strpljenja. Većina početnika kupi sadnicu u kasno proljeće ili ljeto pa ih onda presade, orežu i ožicaju nadajući se da će već iduće godine imati bonsai.
Kao što grabar kaže, zalijevaj i pusti ga nek raste, zimi će zaspati, a u rano proljeće prije pupanja možeš nešto raditi na njemu.
Kad bih ja sad kupio japanski javor, i kad bih želio malo riskirati, vjerojatno bih ga posadio u vrt, u polusjenu, skupa sa svim sadržajem posude u kojoj živi bez i najmanje diranja korijena i korijenove bale. U zemlji raste brže nego u tegli, a puno brže nego u bonsai posudi. Čak bih ga tamo ostavio par godina da odeblja i da postane dobar kandidat. A o bonsai posudi stigneš razmišljati, nemoj žuriti jer će ti u protivnom dugo vremena ostati tek sadnica.
Uglavnom sad imaš sadnicu, treba ti par godina da od nje napraviš predbonsai materijal, a tek od njega razmišljaj o malom drvu. Znam da je sporo, ali za to vrijeme možeš iščitati puno zanimljivih informacija ovdje na forumu, posjetiti neke ljude, informirati se itd. Sretno...:)

Offline volverine

Odg: Japanski javor
« Odgovori #32 : 08-05-2015, 17:38:20 »
ma ok. imam strpljenja, samo sam pitao da ne napravim sto krivo. stavit cu vam fotku pa da vidite o cem se radi.
hvala ekipa.

da, jos jedno pitanje. gdje da ga drzima sada? inace zivim u stanu? unutra, na balkonu, na suncu, u hladu??? i koliko cesto zalijevat treba?

Offline Helio

Odg: Japanski javor
« Odgovori #33 : 09-05-2015, 18:02:13 »
ma ok. imam strpljenja, samo sam pitao da ne napravim sto krivo. stavit cu vam fotku pa da vidite o cem se radi.
hvala ekipa.

da, jos jedno pitanje. gdje da ga drzima sada? inace zivim u stanu? unutra, na balkonu, na suncu, u hladu??? i koliko cesto zalijevat treba?

Savjeti od ekipe poviše, su ok i po svim pravilima i nikako im ne mislim proturiječiti.
ali evo ja sam za malo radikalniji pristup ponekad,posebno sa mladim biljkama.
Evo priče, ja sam naletio na ovu robu s greškom. Metar i pol visok acer sa samo jednom nacjepljenom granum na atropurpureum dissectum, baza je generički acer palmatum.
Cijena....Halo Bing, kako brat....ha,ha vjerovatno zbog ove greške ga nitko nije htio.



Ja sam ga presidio u 80%perlit , 20% borova kora i po vrhu zemlja za cvijeće da perlit ne pliva.
To mi je trenutno bilo pri ruci. Radialno sam mu raširio korijenje i pod njega malo dublje (oko 8cm), stavio CD da se korijenje širi po njemu i ne ide u dubinu.Korijenje kod acera je bolje riješavat prije, jer kad kasnije imaš loš nebari (kod acera jako često) teže ga je rješavat , npr. tehnike docijepljivanja mladice na mjesto gdje ti fali jedan krak nebarija i slično.Uglavnom puno više posla i vremena nego što češ ga sad izgubit jer si ga presadjivao.
Naravno da u svemu tome ima rizika pa možeš postupat konzervativno.
Ja sam ga odrezao više nego drastično, ostavio sam ga na par listića. Najdonju granu koju vidiš
uopće nije postojala.


 I sad par godina samo zalijevanje i prehrana i onda sve ovo od prije još jednom ispočetka.
E da, ovo sam napravio prije 15-estak dana.Vani je u polu hladovini. Zalijevanje-tehnika štapić.

Offline alexhor

Odg: Japanski javor
« Odgovori #34 : 09-05-2015, 19:29:52 »
Helio, super si obrazlożio, tehnika je ok, ali ti ipak ne djeluješ kao početnik, ovo već spada u napredne tehnike. Ne znači da mora uspjeti, no volverine może probati, ako se usudi :)  Ne izazivam, samo komentiram. Biljke preżivljavaju ili ne, sva dolazi s vremenom. Sad ima više opcija pa nek proba što misli da może, ali bez prečaca, u svakom od ovih rješenja treba zadovoljiti sve parametre.

Offline Helio

Odg: Japanski javor
« Odgovori #35 : 09-05-2015, 19:53:11 »
Helio, super si obrazlożio, tehnika je ok, ali ti ipak ne djeluješ kao početnik, ovo već spada u napredne tehnike. Ne znači da mora uspjeti, no volverine może probati, ako se usudi :)  Ne izazivam, samo komentiram. Biljke preżivljavaju ili ne, sva dolazi s vremenom. Sad ima više opcija pa nek proba što misli da może, ali bez prečaca, u svakom od ovih rješenja treba zadovoljiti sve parametre.

Potpuno se slažem,svaka ti je rič na mistu.  :great:

Offline volverine

Odg: Japanski javor
« Odgovori #36 : 10-05-2015, 17:28:07 »
mislio sam ako ga sad odrezem da ce sva ona hrana sto potrose grane bit usmjerena u deblo i da ce deblo bolje rast u sirinu.
nego dajte mi recite gdje da ga sad drzim i koliko da zalijevam, na balkonu mi je, uglavnom na suncu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Japanski javor
« Odgovori #37 : 10-05-2015, 18:39:56 »
Bolje bi mu odgovarala polusjena.Japanci vole da su ima noge u hladu.Drvo se jače deblja oko više raste i ima više zelene mase.Tako da ako ga previše srežeš neće stablo debljati.Posaditi u deblju keramićku posudu koja će ti koliko toliko štititi supstrat od pregrijavanja.Zemlju održavati vlažnom i prihranjivati.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Japanski javor
« Odgovori #38 : 10-05-2015, 19:54:16 »
Bolje bi mu odgovarala polusjena.Japanci vole da su ima noge u hladu.Drvo se jače deblja oko više raste i ima više zelene mase.Tako da ako ga previše srežeš neće stablo debljati.Posaditi u deblju keramićku posudu koja će ti koliko toliko štititi supstrat od pregrijavanja.Zemlju održavati vlažnom i prihranjivati.

Ovo je točno,ali naravno ima još jedan faktor koji moraš uzet u obzir.
Naime jap.javor ima tendenciju da raste ko stup istog promjera debla i grana. Znači u jednom trenu ga moraš sasjeći da ne bi imao obrnut promjer. Naravno onda gubiš na debljanju drva.
Nažalost, ne može i jare i pare. Na tebi je da ocijeniš kad ga treba odrezat dok još ima sužavanje debla. Kao što vidiš na slici moj je zamalo postao deblji na grananju nego u bazi.
Ne tjeram te na ništa, sve je na tebi,samo ti kažem na šta još moraš mislit.

Offline volverine

Odg: Japanski javor
« Odgovori #39 : 11-06-2015, 09:55:50 »
pozdrav. nekoliko listica mi se osusilo :( sto radim krivo? jel ga ne zaljevam dovoljno ili sto? i da s cim da ga prihranjujem?

Offline Helio

Odg: Japanski javor
« Odgovori #40 : 11-06-2015, 11:09:32 »
Ako je samo par listića,najprije će biti sunčane opekline,pogotovo kod jap.javora.
Za prihranu možeš bilo koje tekuće gnojivo po uputi na pakiranju. A ako je u običnoj zemlji neće mu ništa bit i bez prehrane.
Za zalijevanje ti je najjednostavnije zapikni drveni štapić u zemlju provjeravaj kad je suh i onda zaliješ. Sad kad je toplije lako se desi da se površina osuši i izgleda ti suho, a oko korijena je mokro pa ga vrlo lako prezalijevaš.Ovo je sa pretpostavkom da je još u organskom
supstratu tj običnoj zemlji.

Offline gal

Odg: Japanski javor
« Odgovori #41 : 12-06-2015, 14:57:02 »
...moj prošlogodišnji palmatum, prve godine nesmetani rast uz usmjeravanje krošnje, ovo proljeće povratni rez...

Offline Adrian

Odg: Japanski javor
« Odgovori #42 : 12-06-2015, 15:13:01 »
Lijepi nebari, još kad se kasnije malo otkrije. Možda bi se trebal još jednu godinu jačati da ove prve grane budu po proprociji bliže deblu za zimska izlaganja. A je to naš prvi dobar japanski javor koji nije kupljen??? Baš se veselim. Suuuupeer!

Offline brko

Odg: Japanski javor
« Odgovori #43 : 12-06-2015, 16:13:24 »
  -bit će to jako lijepo drvo i to vrlo brzo 8) 8) 8).

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Japanski javor
« Odgovori #44 : 12-06-2015, 18:17:39 »
Dobro je ispao i dobar materijal za daljnji rad. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!