Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Privatni workshop sa Walterom Pallom  (Posjeta: 8023 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Privatni workshop sa Walterom Pallom
« Odgovori #15 : 07-11-2009, 10:11:44 »
Meni je najbitnije to što sam vidio da se drva mogu vidjeti na puno različitih načina. To je za mene bitna škola. Ako sam do tada na jednom drvu vidio npr. maksimalno 3 opcije, Pall mi je pokazao još 10 mogućih opcija za buduće oblikovanje. Nije on nama pokazivao neke tajne tehnike, nego nas je učio kako gledati i vidjeti drvo. Potrebno je i imati drvo koje nudi mnogo opcija i da nije "tipično". Imam osječaj da smo samo zagrebali u to područije koje je vjerojatno beskonačno.

Samo treba biti opušten i dati si vremena za svaki materjal koji je uspješno kolektiran. S vremenom opcije vrlo brzo postaju kristalno jasne i od 10 mogučih lako izabereš pravu. Walter je vidio milion i više drva i to iskustvo je impresivno, no tome se može približiti svatko od nas, samo treba biti opušten i slušati drva  :turpija:

Meni se to čini kao najteži dio kod oblikovanja bonsaija. Naučiti kako ne biti automat nego vidjeti drvo. Puno bonsaista, čak i onih "velikih", ovu lekciju nije naučilo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Privatni workshop sa Walterom Pallom
« Odgovori #16 : 07-11-2009, 10:25:24 »
Meni je najbitnije to što sam vidio da se drva mogu vidjeti na puno različitih načina. To je za mene bitna škola. Ako sam do tada na jednom drvu vidio npr. maksimalno 3 opcije, Pall mi je pokazao još 10 mogućih opcija za buduće oblikovanje. Nije on nama pokazivao neke tajne tehnike, nego nas je učio kako gledati i vidjeti drvo. Potrebno je i imati drvo koje nudi mnogo opcija i da nije "tipično". Imam osječaj da smo samo zagrebali u to područije koje je vjerojatno beskonačno.

Samo treba biti opušten i dati si vremena za svaki materjal koji je uspješno kolektiran. S vremenom opcije vrlo brzo postaju kristalno jasne i od 10 mogučih lako izabereš pravu. Walter je vidio milion i više drva i to iskustvo je impresivno, no tome se može približiti svatko od nas, samo treba biti opušten i slušati drva  :turpija:

Meni se to čini kao najteži dio kod oblikovanja bonsaija. Naučiti kako ne biti automat nego vidjeti drvo. Puno bonsaista, čak i onih "velikih", ovu lekciju nije naučilo.

Naravno da nije lako... no moguće je i treba si dati vremena u tom i takvom pogledu. I tu leži ona legendarna strpljivost, a ne u čekanju od sjemena do 300godišnjeg bonsaia.
Što više spoznajem, to mi je draže da ima puuuuno tih automata... samo nek oni kopiraju  :verycool:

Offline Marija

Odg: Privatni workshop sa Walterom Pallom
« Odgovori #17 : 07-11-2009, 12:13:25 »
Što više spoznajem, to mi je draže da ima puuuuno tih automata... samo nek oni kopiraju  :verycool:

Treba raditi na sebi i poboljšanju svoje vještine i kreiranju svojih stabala. Kakvi su drugi je potpuno nebitno. Osim toga u kojoj smo poziciji uopće svi mi ovdje za davanje nekih procjena i ocjena tuđeg rada.
Nismo došli do toga da imamo stablo koje je donekle završeno - da je u izložbenoj fazi, tako da sve što kažemo je filozofija. Kako uopće iitko od nas može biti siguran da je toliko talen da njegovi radovi neće izgledati kao samo još jedna kopija ... Meni bi bilo najdraže moj stav pokazati svojim radom, nego filozofijom.

Walter kaže da će nam neka stabla 2011. biti spremna za pokazivanje u bijelom svijetu, pa ću tu i uložiti svu svoju energiju.  :sretan:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Privatni workshop sa Walterom Pallom
« Odgovori #18 : 07-11-2009, 15:48:17 »
Sve je bitno i usko povezano. Čak i osobenjaci, dio su okoline i koliko god mislili da su izolirani, to zapravo nisu. Svi smo mi sve i sve utječe na sve nas. Filozofija je neodvojiva od ljudskog bića i osnovana na različitostima.