Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ožegotine na bjelograbu  (Posjeta: 42863 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Hrvat

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #45 : 23-06-2013, 18:24:39 »
ups zaboravio naglasiti glukoza a ne saharoza velika i vazna razlika.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Luc de Fuc

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #46 : 04-07-2013, 15:03:55 »
Ožegotina od sunca izgleda drukčije.
evo klasične ožegotine od sunca na lišću kaline...
nakon što je jaaako orezana, nutarnje lišće je došlo na direktni udar onog naajjačeg sunca prije 10ak, 15ak dana... pa je dobilo po buksi! Ali nema brige jer je prrrsnula brrdo novih pupova...  :haaaahaaaaa:

Offline Luc de Fuc

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #47 : 04-07-2013, 15:28:18 »
primjer kada na bjelograbu stokilašu kada nakon dugog perioda kiša i vlage drvo potjera bilijon izboja koji narastu preko pola metra, i onda okrene vrijeme na 35Celz i žegu!!! svi meristemski vrhovi sve i jedne grane su se osušili i drvo je postavilo vršni pup na svaku granu i stala sa danjim rastom u duljinu... kao da je rekla: "HAAAAAAALTTT!!! doosta za ovu sezonuuuu!!! imam dosta lišća i ne trebam ga još više jer nebu dosta vode za transpiraciju i turgooor!!!"

Offline becos

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #48 : 19-09-2013, 17:18:06 »
Nisam htio otvarati novu temu sa mojim problemom jer vidim da se radi o bolestima na čišću i o bijelograbu.

Doduše, moj je problem na "običnom" grabu, kakvog ima širom kontinentalnog djela lijepe naše.
Izvađen proljetos, posađen sa kompletnom korjenovom balom u duboki kalj. Kalj (posudu) sam, naravno, prilagodio zhatijevima yamadorija, izbušio sam mu dovoljno velike otvore na dnu kako bih osigurao nesmetano otjecanje vode. Zalijevao sam gotovo svaki dan, prihranjivao. Jedina razlika od vaših postupaka jest to da drvca nisam sadio u nekakav supstrat, već su ostala u bali uz dodatak nešto malo supstrata ako je posuda bila veća od bale.
Krenuo je sasvim ok, zajedno sa još nekoliko primjeraka te vrste. Sklonio sam ih na vrijeme sa jakog ljetnog sunca u polusjenu (hladovinu velike trešnje).
Stoga vjerujem kako se u mom slučaju ne radi o ožegotinama.
Konkretno, na mojim je drvcima (najprije samo na jednom da bi se kasnije raširilo na još tri) lišće počelo tamniti, kasnije i smeđiti po cijeloj površini, dakle ne po rubovima. S gornje strane dobiju nekakvu bijelu, kao masnu, površinu, koja se da otkloniti prelaskom prsta preko lista. Sami list gubi onu svoju savitljivost, elastičnost, pa lako, ukoliko ga savijem, puca. Djeluje suho iako je još uvijek zadžao tamno zelenu boju sa nepravilno razbacanim tamnim, smeđim područjima. Nerijetko takvi listovi otpadnu pri treskanju ili jakom vjetru. Mladi listovi budu normalno zeleni ali kasnije dobiju te fleke.
Prilažem sliku, loše kvalitete ali možda pomogne.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #49 : 19-09-2013, 20:17:11 »
Nisam htio otvarati novu temu sa mojim problemom jer vidim da se radi o bolestima na čišću i o bijelograbu.

Doduše, moj je problem na "običnom" grabu, kakvog ima širom kontinentalnog djela lijepe naše.
Izvađen proljetos, posađen sa kompletnom korjenovom balom u duboki kalj. Kalj (posudu) sam, naravno, prilagodio zhatijevima yamadorija, izbušio sam mu dovoljno velike otvore na dnu kako bih osigurao nesmetano otjecanje vode. Zalijevao sam gotovo svaki dan, prihranjivao. Jedina razlika od vaših postupaka jest to da drvca nisam sadio u nekakav supstrat, već su ostala u bali uz dodatak nešto malo supstrata ako je posuda bila veća od bale.
Krenuo je sasvim ok, zajedno sa još nekoliko primjeraka te vrste. Sklonio sam ih na vrijeme sa jakog ljetnog sunca u polusjenu (hladovinu velike trešnje).
Stoga vjerujem kako se u mom slučaju ne radi o ožegotinama.
Konkretno, na mojim je drvcima (najprije samo na jednom da bi se kasnije raširilo na još tri) lišće počelo tamniti, kasnije i smeđiti po cijeloj površini, dakle ne po rubovima. S gornje strane dobiju nekakvu bijelu, kao masnu, površinu, koja se da otkloniti prelaskom prsta preko lista. Sami list gubi onu svoju savitljivost, elastičnost, pa lako, ukoliko ga savijem, puca. Djeluje suho iako je još uvijek zadžao tamno zelenu boju sa nepravilno razbacanim tamnim, smeđim područjima. Nerijetko takvi listovi otpadnu pri treskanju ili jakom vjetru. Mladi listovi budu normalno zeleni ali kasnije dobiju te fleke.
Prilažem sliku, loše kvalitete ali možda pomogne.

Drvo ti ima pepelnicu.
Sve se uklapa...držiš ga u hladu...blizu zemlje (tla) gdje je loša cirkulacija zraka i, vjerojatno, previše ga zalijevaš. Prva sezona nakon vađenja...slabašno drvo bori se za život...lako podložno gljivičnim i drugim bolestima.
Sve jasno. Ujedno i ništa tragično. Presadi ga u kvalitetan supstrat i izvadi ga iz hlada. Zalijevaj ga kada treba.
Sada je već kasno ali, slijedeće godine možeš upotrijebiti nekakav kontaktni fungicid ili insektofungicid (chromosul 80, ili sistemski Tilt)...ali mislim da ti neće trebati. Promijeni uvjete biljci i biti će zdrava i bez špricanja

Offline DonQuijote

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #50 : 19-09-2013, 21:22:18 »
Definitivno pepelnica. Pripazi da svo zaraženo lišće baciš, spališ. Ako bi se napad ponovio i iduće godine imaš problem. Ja koristim Trapez fungicid koji djeluje sistemski dakle iz nutra dočeka bolest i ne dopusti joj da se razvije. To radim zbog blizine vinove loze koja je često ugroženai svake godine su mi grabovi bili napadnuti. Jedno prskanje je dovoljno iako se za lozu preporučuju barem dva

Offline becos

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #51 : 03-10-2013, 19:06:50 »
Hvala Sandev i Don...znači - prvo pa muško   :ashamed:

A ništa...onih par stabalaca koja obećavaju ću podvrgnuti kemiji (uz primjeren supstrat, više sunca, višlje od tla, prozračnije mjesto)...a ostatak ide onim prvim Sandeovim prijedlogom, dakle bez kemije...
I ja imam situaciju da mi je loza blizu, pa imamo isti problem, Don...tako da će mi ovo bez kemije biti manje uspješno....vjerujem...no, vidjet ćemo ....

Hvala još jednom  :great:
 

Offline Adrian

Odg: Ožegotine na bjelograbu
« Odgovori #52 : 03-10-2013, 19:55:32 »
Nisam htio otvarati novu temu sa mojim problemom jer vidim da se radi o bolestima na čišću i o bijelograbu.

Otvori Hortikulturu i dolje imaš post PEPELNICA