Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Da li je ovo najmanje drvce sa plodom (Punica granatum 'Nana')?  (Posjeta: 11621 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gale

U pitanju je Punica granatum – nana . Narodno ime šipak, nar, mogranj.  Star je 6-7 godina, a visina stabla mu je 4,5 cm. Seme je iz Berlina, živelo je u Beogradu, Kotoru i sada u Aranđelovcu.

Offline helleborus

Skoro... postoji jedna vrsta vrbe koja raste na sjeveru i koja inače za cijelog svog životnog ciklusa ne naraste više od 5 cm visine. I normalno donosi plod.
Ali svakako impresivno izgleda (ima bolji plod od vrbe). Naš šipak u boatničkom je nešto veći oko 30 cm i nešto stariji oko 20tag godina. Ali još uvijek je jako sladak  :love:. Ima preslatke male listove i prekrasne plodove kao što se i vidi na slici. To nije onaj šipak koji mi kupujemo u dučanu i jedemo.

Offline Marija

Nana je patuljasta vrsta, i  sadi se za ukras. Ima višestuko manje plodove i nejestivi su, za razliku od pitomog šipka.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sonja

dobar vam dan svima  :mdr:
već neko vrijeme proučavam forum, i što više čitam, sve mi je manje jasno  :dunno:, obično imam sreće sa biljkama pa sam mislila da će ovo bit puno lakše nego što izgleda  :tuptup:.
Toootalni sam početnik ( mislim da ovo obožavate  :bravoPrika:) imam jednu smokvicu od 3-4 godine, koja skroz pristojno izgleda, nikla je u mom pitaru pa sam je odvojila i sad ma desetak cm i krošnjicu od dvadesetak. Čitajući vaše postove izmaltretirala sam je, da joj je dosta za iduće tri godine  :haaaahaaaaa:, ali dobro se drži.
Jutros sam kupila ovaj mali šipakić kao iz prvog posta, a vidila sam prekrasno ružni juniperus kojeg bi bilo baš zanimljivo radit, ali nemam baš hrabrosti, možda da ga kupim pa nastavim pročavat forum.
predpostavljam da šipakić ne smijem sad dirat ??? ima male plodove u razvoju.

Offline DonQuijote

Ovisi što želiš raditi na njemu. Ako ga želiš presađivati, možda je bolje da pričekaš proljeće, ako je vrijeme za berbu plodova , to možeš :jupije:

Offline sonja

ok, pričekat ću..... strpljivost mi nije baš jača strana  :ashamed:
 danas sam prčkala po jednoj zanimljivoj smokvici (opet), koju poznajem već 6 godina i jako mi je zanimljiva jer raste iz kore nekog velikog stabla... i iščupala sam je, slučajno  :ashamed:, pa mi nije bilo druge nego je posadit, samo da ne ugine  :nails:, znam da nije bilo pametno vrijeme za to, obećavam da neću više  :worthy:

Offline kuchlar

da li je neko probao da radi bonsai od punica granatum nana? evo jednog od mojih biljaka, nema vise od 20 cm ali ubija se od cvetanja i plodonosenja....



mislim da je njegov habitus idealan za bonsai, ima sitlo lisce, sitnih plodova, zanimljivecvetoe, lako se granja i prirodan patuljasti rast...

optimisticnija vizija za bonsai

mozda nekad bude izgledala ovako




Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
da li je neko probao da radi bonsai od punica granatum nana?

Zbog njegove vrlo karakterne kore, to je drvo koje si želim najviše od svih egzota. Jednom sam imao priliku, u rasadniku kupiti jednu staaaaru sadnicu, debljine debla oko 20 cm, nebari i 40 cm, predivno nešto. No u tom trenutku mi se cijena od 1200kn činila pretjeranom, a danas bi dao i duplo da je mogu naći.
Punica granatum je sigurno prekrasno drvo za bonsai!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
...evo neki primjerci... no baš onaj meni najbolji ne mogu nać sada  :idiot:

Offline Marija

mislim da je njegov habitus idealan za bonsai, ima sitlo lisce, sitnih plodova, zanimljivecvetoe, lako se granja i prirodan patuljasti rast...

To je odlična vrsta za bonsai, zašto ne. Ipak pored toga tvog malog pokušaj u vrnom centru naći malo stariji primjerak šipka za malo kvalitetniji bonsai. Isto tako šipak odlično reagira na margotiranje - dovoljna su mu 2-3 mjeseca da bi se dobro ukorijenio i mogao odvojiti od matičnog stabla. Pa možeš naći negi zgodnu malo deblju granu na nekom velikom stablu i pokušati .....

...evo neki primjerci... no baš onaj meni najbolji ne mogu nać sada  :idiot:

ovaj sa zadnje slike od Stembergera je ligustrum a ne šipak!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
....ovaj sa zadnje slike od Stembergera je ligustrum a ne šipak!


ups...no dobro je drvo, neka ga   :hvalaaa:

Offline kuchlar


mislim da je njegov habitus idealan za bonsai, ima sitlo lisce, sitnih plodova, zanimljivecvetoe, lako se granja i prirodan patuljasti rast...

To je odlična vrsta za bonsai, zašto ne. Ipak pored toga tvog malog pokušaj u vrnom centru naći malo stariji primjerak šipka za malo kvalitetniji bonsai. Isto tako šipak odlično reagira na margotiranje - dovoljna su mu 2-3 mjeseca da bi se dobro ukorijenio i mogao odvojiti od matičnog stabla. Pa možeš naći negi zgodnu malo deblju granu na nekom velikom stablu i pokušati .....


1. zivim u makedoniji (severozapad)
2. u makedoniji ne prodaju se narovi
3. u makedoniji (bar kod mene) ne rastu narovi pa nemam sta da margotiram

blago vama u dalmaciji, zato ja moram da uzgajam narove od semena :)

Offline Marija


mislim da je njegov habitus idealan za bonsai, ima sitlo lisce, sitnih plodova, zanimljivecvetoe, lako se granja i prirodan patuljasti rast...

To je odlična vrsta za bonsai, zašto ne. Ipak pored toga tvog malog pokušaj u vrnom centru naći malo stariji primjerak šipka za malo kvalitetniji bonsai. Isto tako šipak odlično reagira na margotiranje - dovoljna su mu 2-3 mjeseca da bi se dobro ukorijenio i mogao odvojiti od matičnog stabla. Pa možeš naći negi zgodnu malo deblju granu na nekom velikom stablu i pokušati .....


1. zivim u makedoniji (severozapad)
2. u makedoniji ne prodaju se narovi
3. u makedoniji (bar kod mene) ne rastu narovi pa nemam sta da margotiram

blago vama u dalmaciji, zato ja moram da uzgajam narove od semena :)


do 3. mjeseca mogu ja svašta nabaviti .... ako mi javiš na vrijeme  :tlab:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline kuchlar


mislim da je njegov habitus idealan za bonsai, ima sitlo lisce, sitnih plodova, zanimljivecvetoe, lako se granja i prirodan patuljasti rast...

To je odlična vrsta za bonsai, zašto ne. Ipak pored toga tvog malog pokušaj u vrnom centru naći malo stariji primjerak šipka za malo kvalitetniji bonsai. Isto tako šipak odlično reagira na margotiranje - dovoljna su mu 2-3 mjeseca da bi se dobro ukorijenio i mogao odvojiti od matičnog stabla. Pa možeš naći negi zgodnu malo deblju granu na nekom velikom stablu i pokušati .....


1. zivim u makedoniji (severozapad)
2. u makedoniji ne prodaju se narovi
3. u makedoniji (bar kod mene) ne rastu narovi pa nemam sta da margotiram

blago vama u dalmaciji, zato ja moram da uzgajam narove od semena :)


do 3. mjeseca mogu ja svašta nabaviti .... ako mi javiš na vrijeme  :tlab:


evo javljam ti na vreme :)))))

samo da ne bude kao sa lovorom  :lauhhing:

Offline Marija

evo javljam ti na vreme :)))))

samo da ne bude kao sa lovorom  :lauhhing:

dogovorit ćemo se preko chata  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai