Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Malo o postupku izrade posuda  (Posjeta: 12152 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline suntzu

Malo o postupku izrade posuda
« : 08-12-2009, 12:57:43 »
Evo ovako,obična crvena glina (koja nam ne treba)je 3 kn -1 kg ...ista sa šamotom je 6 kn....bijela obična je 5 kn-1 kg...bijela šamotirana je 1o kn-1 kg...a ostale specijalizirane gline su od 10 kn pa na više do bojanih sirovih glina sa engobom od 50 kn pa do 170 kn više po jednom kg?!Ja sam se pitao da li to mora stvarno biti tako skupo,pa sam počeo sam kopati glinu...crvene ima bilo gdje samo je treba znati pripremiti...bijele nisam osobno našao ali sam čuo da je ima...šamota se da kupiti....glina se zatim rastopi u vodi na gustinu smjese za palačinke i procijedi se sa finim cjedilima od kamenja,organskih tvari ali mora biti podesna za modeliranje što znači (rekli bi masna) treba dodati prirodno vezivo koje se nalazi u humusu...što bi se reklo da priča ide ispočetka...ponovno miješanje i cijeđenje...e onda bi bilo poželjno da ta smjesa jednu zimu prezimi vani...ali nije obavezno....zatim ze dodaje šamot i kada dođe toplije vrijeme ide na isušivanje do tvrdoće koja je potrebna za modeliranje.... :whoot:...znači sada dolazi onaj zanimljivi dio-modeliranje....morate računati da se gline stišću od 5-20 % do suhog elementa a tokom pečenja od 1-5 %...o mogućim problemima tokom sušenja neću pisati(svjetlo,propuh,naglo sušenje)....zatim proces pečenja koji počinje slaganjem robe u peć(treba paziti da ne opteretite pojedine modele da ne dođe do pucanja tokom podizanja temperature)ne moram reći da glina mora biti dobro suha da ne dođe do eksplozije modela(dovoljan je samo jedan komad i razbija sve što se nalazi u peći)....znači to bi bilo prvo pečenje...zatim ide glaziranje;tu je izbor veliki od engoba(zemljanih mat bopja preko kojih ide prozirna glazura ako treba s tim da je to jedno pečenje više) pa do mat pokrivnih glazura.....s tim da su bijele gline podesnije za glaziranje prozirnim glazurama jer crvena glina ipak daje drugačije tonove boja...raku je druga priča....tu se dešava redukcija sa piljevinom(trava,papir,krpe-svejedno,nema utjecaja na krajnji rezultat) ali komadi izlaze fantastični i bilo mi se teško odvojiti od svakog kojeg sam napravio...ako bilo tko od vas treba  bilo kakav savjet u vezi izrade bilo čega od keramika slobodno pitajte :jupije:

Offline suntzu

Odg: Malo o postupku izrade posuda
« Odgovori #1 : 08-12-2009, 13:01:54 »
Moram poslati koju slikicu modela koje sam radio (samo zbog glazura a i da se pravim važan :takoTreba:) ....popstoje načini i za patiniranje keramike samo ne znam koliko je postojano ali i samo stajanje vani daje svoju draž...

Offline Andrija Zokić

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline suntzu

Odg: Malo o postupku izrade posuda
« Odgovori #3 : 08-12-2009, 18:09:26 »
Hvala!Nema što-stvarno su maheri!I sam imam kolo skoro dvije godine i još učim o toj tehnici...samo treba pustiti maštu da radi....najteže je nacentrirati glinu...ostalo ide lako.Meni je trenutno najteže napraviti četvrtastu posudu da mi bude simetrična...jer mi se kod većih komada duža stijenka lagano savija prema unutra...(kod sušenja)to bi kalupom izbjegao ali treba prvo napraviti savršen model za odljev kalupa...onda ide lako....