Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomozite otklonit greške!!  (Posjeta: 3114 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline spike

Pomozite otklonit greške!!
« : 06-02-2010, 13:50:06 »
Bok svima!

Novi sam tu i imam dosta pitanja jer sam uočio par velikih grešaka oko svog novog drvca.

Naime, od cure za rođendan sam dobio bonsai, njoj su rekli da je to ficus microcarpa te da je dosta izdržljiv i da nije mali nego je malo stariji. Kad ga je kupila nije bio u pravoj bonsai posudi nego u običnoj plastičnoj posudi s rupom na dnu (to mi je malo čudno bilo, i rekla je da je bio zasađen u običnoj zemlji) i imao je bijele mrlje po listovima, ostatci kamenca od prskanja vodom, pretpostavljam. Sad bi to htio očistiti, ali se bojim da ne oštetim drvo..

I ono najgore, kad je vidjela da je bonsai u jadnoj posudi, odlučila ga je presaditi u veću i ljepšu BEZ rupe na dnu!! I naravno da je stavila običnu zemlju, ali nasreću nije razmrdavala korjen nego samo izvadila biljku iz prethodne posude i stavila u novu te nadodala zemlje.

Ja sad ne znam što da radim jer ga se bojim zaljevat da korjen ne istrune jer će se voda zadržavati, a ako ga pak ne budem zaljevo osušit će se. Pa sam za prvu pomoć samo dobro poprsko zemlju iz one prskalice kao za čišćenje stakla npr. Tako sam fino natopio vodu, ali ne previše te poprsko sam s tim i lišće. On se relativno dobro drži, lišće nije počelo otpadati, ali ga imam tek dva dana tako da se bojim da bi moglo uskoro :wow:

Ovako, posuda u kojoj je sad je visoka oko 17 cm, a drvo je visoko oko 25cm. I drvo ima visoku, debelu, nadbuhlu stapku, ali čitao sam da je to normalno za fikuse...
Ja sam ga mislio presaditi u posudu otprilike jednake visine (ili u manju, ne znam trebam li?? jer su bansaii obično u jako malim posudicama) i u supstrat napravljan od mješavine šljunka za akvarij (riječni šljunak, nadam se da je to ok) i malo zemlje u kojoj je i sam bio.
Molim vas pomozite bilo kakvim savjetima i prijedlozima!!

Danas ću ga pokušat presadit, nek mi je sretno!  :smile:

Offline DonQuijote

Odg: Pomozite otklonit greške!!
« Odgovori #1 : 06-02-2010, 14:33:48 »
posuda bez rupe je smrt za drvo, to si dobro zaključio. Prskanje može pomoći ali nije savršeno. Nadaj se da će tako izdržati do proljeća kada ćeš ga presaditi ili ako baš inzistiraš na urgentnom presađivanju već danas, svakako vodi računa o rupama u posudi i prozračnosti tla u koje ga sadiš.

Offline spike

Odg: Pomozite otklonit greške!!
« Odgovori #2 : 06-02-2010, 21:40:49 »
hoću, ali me zanima da li je mješavina šljunka za akvarije (dosta veliki komadići, nije kao pijesak) i malo obične zemlje za bilje dobra? i dali da ga stavim u manju i pliću posudu ili u otprilike istu u kojoj je sad, dakle visoku oko 20 cm, široku oko 10? jer za bonsaije to je jako velika posuda, zar ne?

Offline DonQuijote

Odg: Pomozite otklonit greške!!
« Odgovori #3 : 06-02-2010, 22:06:11 »
To će za nuždu biti dobro, ne pretjeruj sa zemljom za cvijeće, stavi maksimalno četvrtinu. Veličina posude ovisi o veličini korijenove bale, prevelika posuda mu neće smetati ali je stvar estetike da posuda bude odgovarajuča i prave veličine. Potraži malo ovdje po forumu imaš odličnih članaka za početnike, teško je u nekoliko rečenica sve objasniti

Offline spike

Odg: Pomozite otklonit greške!!
« Odgovori #4 : 09-02-2010, 00:59:46 »
hvala puno!  :)