Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010  (Posjeta: 40524 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #75 : 27-01-2010, 10:17:30 »
...ovaj Mario je prolupao :gigle:

...bitno da sam ja prolupao   :na:

Offline Andrija Zokić

Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #76 : 27-01-2010, 10:30:32 »
Po stranjskim forumima, počelo se pitati, zašto je na NT bio toliko velik broj izložbenih primjeraka porijeklom iz Japana, kad EU ima vlastiti potencijal i odlične gotove bonsaie. Imam neki osjećaj, da će ovo i ovakva pitanja uskoro početi utjecati na EU organizatore izložbi i natjecanja.
Ja bi imao i neka dodatna pitanja i moje zaključke... no o tome se ne isplati raspravljati javno  :turpija:
...to je ipak samo moje mišljenje  :idiot:

Bilo bi dobro da postoji jedna Europska izložba samo sa autohtonim vrstama kao poticaj uzgajivačima, a ne da se kupuje japanski bonsai druge i treće klase, jer što time onda dajemo novo u bonsai kulturi? Ali sve je to normalno, japanci su slinili za zapadom kada im se počeo otkrivati i obacivali su mnogo od svoje tradicije, a danas zapad u nekim stvarima poput bonsaija slini za Japanom. Debilana.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #77 : 27-01-2010, 10:34:04 »
Po stranjskim forumima, počelo se pitati, zašto je na NT bio toliko velik broj izložbenih primjeraka porijeklom iz Japana, kad EU ima vlastiti potencijal i odlične gotove bonsaie. Imam neki osjećaj, da će ovo i ovakva pitanja uskoro početi utjecati na EU organizatore izložbi i natjecanja.
Ja bi imao i neka dodatna pitanja i moje zaključke... no o tome se ne isplati raspravljati javno  :turpija:
...to je ipak samo moje mišljenje  :idiot:

Bilo bi dobro da postoji jedna Europska izložba samo sa autohtonim vrstama kao poticaj uzgajivačima, a ne da se kupuje japanski bonsai druge i treće klase, jer što time onda dajemo novo u bonsai kulturi? Ali sve je to normalno, japanci su slinili za zapadom kada im se počeo otkrivati i obacivali su mnogo od svoje tradicije, a danas zapad u nekim stvarima poput bonsaija slini za Japanom. Debilana.

...točno..."normalna debilana" ... kao i sve ostalo... Kad će taj 21.12.2012  :tlab:

Offline gal

Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #78 : 27-01-2010, 10:35:02 »
Ugrubo EU-37:JP-49
Tri pobjednička drva su naravno iz Japana.
...pa sad tko i što vodi glavnu rijeć u EU... i koliko je to EU revolucionarna ... pitati se ili ne...  :quiet:
...import bonsaia je biznis, taj isti biznis organizira izložbe (ginko, crespi...) kakva bi poruka bila da na takvim izložbama pobjedi "neiportirano" drvo, odnosno kakav bi to utjecaj imalo na taj isti biznis?! ...treba li debatirati dalje?  :zbunjen:

Offline Marija

Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #79 : 27-01-2010, 10:43:06 »
ne  :turpija:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #80 : 27-01-2010, 13:17:57 »
Ugrubo EU-37:JP-49
Tri pobjednička drva su naravno iz Japana.
...pa sad tko i što vodi glavnu rijeć u EU... i koliko je to EU revolucionarna ... pitati se ili ne...  :quiet:
...import bonsaia je biznis, taj isti biznis organizira izložbe (ginko, crespi...) kakva bi poruka bila da na takvim izložbama pobjedi "neiportirano" drvo, odnosno kakav bi to utjecaj imalo na taj isti biznis?! ...treba li debatirati dalje?  :zbunjen:

Nije baš tako. Od kraja 2007 je zabranjen uvoz bonsaia iz Japana u EU i ostatak EU.
...pa sad možemo a i nemoramo vodit debate  :tlab:
Sve ono što je iz Japana stiglo do tada i koštalo recimo 100€ odmah nakon zabrane je poraslo na 200€... Još jedna vanstandardna situacija... U tom periodu su u Japanu identificirana sva stabla namjenjena izvozu i ona po muzeima i strogo se kontrolira njihovo prebivalište u Japanu, kao i svakom sirovom materjalu namjenjenom za bonsai. Ako laže onaj koji mi je to rekao...lažem i ja... Provjerite!

Offline Andrija Zokić

Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #81 : 27-01-2010, 13:34:48 »
Ugrubo EU-37:JP-49
Tri pobjednička drva su naravno iz Japana.
...pa sad tko i što vodi glavnu rijeć u EU... i koliko je to EU revolucionarna ... pitati se ili ne...  :quiet:
...import bonsaia je biznis, taj isti biznis organizira izložbe (ginko, crespi...) kakva bi poruka bila da na takvim izložbama pobjedi "neiportirano" drvo, odnosno kakav bi to utjecaj imalo na taj isti biznis?! ...treba li debatirati dalje?  :zbunjen:

Nije baš tako. Od kraja 2007 je zabranjen uvoz bonsaia iz Japana u EU i ostatak EU.
...pa sad možemo a i nemoramo vodit debate  :tlab:
Sve ono što je iz Japana stiglo do tada i koštalo recimo 100€ odmah nakon zabrane je poraslo na 200€... Još jedna vanstandardna situacija... U tom periodu su u Japanu identificirana sva stabla namjenjena izvozu i ona po muzeima i strogo se kontrolira njihovo prebivalište u Japanu, kao i svakom sirovom materjalu namjenjenom za bonsai. Ako laže onaj koji mi je to rekao...lažem i ja... Provjerite!

To je istina. Vidio sam o tome na više bonsai foruma. Nekakva japanska buba zarazila je dosta bonsai centara i okolne šume. Po meni, još jedan razlog zašto se trenutno ne isplati kupovat japanske vrste, jer je cijena veća samo iz razloga jer su teže nabavljiva a ne zbog same kvalitete.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #82 : 27-01-2010, 13:43:58 »
Nije baš tako. Od kraja 2007 je zabranjen uvoz bonsaia iz Japana u EU i ostatak EU.
...pa sad možemo a i nemoramo vodit debate  :tlab:
Sve ono što je iz Japana stiglo do tada i koštalo recimo 100€ odmah nakon zabrane je poraslo na 200€... Još jedna vanstandardna situacija... U tom periodu su u Japanu identificirana sva stabla namjenjena izvozu i ona po muzeima i strogo se kontrolira njihovo prebivalište u Japanu, kao i svakom sirovom materjalu namjenjenom za bonsai. Ako laže onaj koji mi je to rekao...lažem i ja... Provjerite!
...a ostatak svijeta? ...i kaj, ...su možda drva mikročipirana pa se može provjeriti jel drvo iz Japana ili Kine ili Albanije. Ko to kontrolira, trgovac ti prodaje ono kaj ti hoćeš kupit, a papir trpi sve... pa bar si ti bio u toj branši.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #83 : 27-01-2010, 13:49:30 »
Nije baš tako. Od kraja 2007 je zabranjen uvoz bonsaia iz Japana u EU i ostatak EU.
...pa sad možemo a i nemoramo vodit debate  :tlab:
Sve ono što je iz Japana stiglo do tada i koštalo recimo 100€ odmah nakon zabrane je poraslo na 200€... Još jedna vanstandardna situacija... U tom periodu su u Japanu identificirana sva stabla namjenjena izvozu i ona po muzeima i strogo se kontrolira njihovo prebivalište u Japanu, kao i svakom sirovom materjalu namjenjenom za bonsai. Ako laže onaj koji mi je to rekao...lažem i ja... Provjerite!
...a ostatak svijeta? ...i kaj, ...su možda drva mikročipirana pa se može provjeriti jel drvo iz Japana ili Kine ili Albanije. Ko to kontrolira, trgovac ti prodaje ono kaj ti hoćeš kupit, a papir trpi sve... pa bar si ti bio u toj branši.

...ma briga mene, samo sam rekao kaj znam... o tome raspravljati nema nikakvog smisla je mi nismo u tim šemama, no oni kojima je to bitno su jako zabrinuti i nevoljko to prihvačaju. Možda traže neke zaobilazne puteve...no kolko znam ne uspjeva im. Konkretno znam za Suzukijev juniperus koji je na prodaju po cijeni od 1/2mil.€ ...i neki koji ga žele uvest u EU, to na njihovu žalost ne mogu  :dunno:
A ovi sirovi materjali se prate još više.... dobro, mi hrvati smo malo posebni... da se mi zainteresiramo, sigurno bi našli rupu u zakonima  :mdr:

Offline Marija

Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #84 : 27-01-2010, 13:53:17 »
Točnija je informacija da je zabranjen uvoz taksativno nabrojenih vrsta u EU (svi javori, brijestovi, grabovi, hrastovi i dr.).
Japan, Kina, Zimbabve, Kroejša ....svejedno odakle.


Uzrok je "Chinese giant beetle", koja sada pustoši neke europske šume.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #85 : 27-01-2010, 17:59:03 »
, jer je cijena veća samo iz razloga jer su teže nabavljiva a ne zbog same kvalitete.
To otvara jako široko polje za raspravu, jer koliko uopće vrijedi bonsai, koliko vrijedi slika, skulptura? Onoliko koliko je netko spreman platiti, to su umjetne vrijednosti, nametnute od trgovaca i mešetara. Bonsai je za nekoga - jooj baš je to zgodno- a za nekoga smisao života.
Van Gogh, Picasso... neke njihove slike se prodaju po stotinjak miliona dolara zato jer je netko rekao da toliko vrijede. Ne kupuju ih ljubitelji umjetnosti nego mešetari koji ulažu novac u sigurno. Klimt do prije deset godina nije vrijedio ništa, no dobro vrijedio je ali je u posljednje vrijeme postao popularan iako je mrtav već stotinjak godina.
I sad se postavlja zgodno pitanje.  Nitko nije prepoznao njegovu kvalitetu osamdeset godina od njegove smrti a onda odjednom svi su ludi za Klimtom i njegove se slike prodaju isto po stotinjak milona dolara. Odjednom je kvalitetan i fenomenalan.
 A isti je kao i prije, jednako kao i Van Gogh koji je za života slike prodavao jedino bratu.
Cijena umjetnosti i bonsaia, nije cijena za ljubitelje nego za mešetare i one kojima to služi kao reklama. Pogledaj platio sam milion dolaza za obično drvo...ali vrijedi i više. Sto miliona dolara za sliku zato što obožavam Picassa, mojne srat. Platio si toliko jer ćeš zaraditi, jer vrijednost raste.
 A vrijednost raste dok sve skupa ne pukne kao mjehur od sapunice i dok netko ne vikne da je car gol.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #86 : 27-01-2010, 18:21:22 »
...dok netko ne vikne da je car gol.

Meni su rekli da je sve što vidimo oko nas, jedna velika iluzija... i da sve to oko nas postoji zato jer si mi to tako predstavljamo, a u biti to uopće nije takvo kakvim mi to vidimo... kak god bilo, volim pojest pojest dobar grah s buncekom, bio on lucidan ili iluzoran  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #87 : 27-01-2010, 18:39:30 »
To otvara jako široko polje za raspravu, jer koliko uopće vrijedi bonsai, koliko vrijedi slika, skulptura? Onoliko koliko je netko spreman platiti, to su umjetne vrijednosti, nametnute od trgovaca i mešetara. Bonsai je za nekoga - jooj baš je to zgodno- a za nekoga smisao života....

Sve si rekao i to je tak...dal na žalost ili na potrebe ili na nekaj treće... može biti za raspravu, jednako kao i cijena mrkve na tržnici...trgovci i mešetari, koji manipuliraju plodnošću tla, utjecajem Sunca i vode i drugim potrebnim, uz trud poljoprivrednika.... Nepravda vlada, a mi živimo, za ono što volimo  :hippy:

Offline Andrija Zokić

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Noelanders Trophy XI 23 - 24 jan 2010
« Odgovori #89 : 27-01-2010, 20:48:46 »
...dok netko ne vikne da je car gol.

Meni su rekli da je sve što vidimo oko nas, jedna velika iluzija... kak god bilo, volim pojest pojest dobar grah s buncekom, bio on lucidan ili iluzoran  :verycool:

 :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:  :histerical:

dakle, ovo je bilo briljantno. urnebes  :idiot:  :idiot:  :idiot:  :idiot: