Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Učinkovita zaštita drva?  (Posjeta: 37702 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Učinkovita zaštita drva?
« : 31-01-2010, 18:46:21 »
Planiramo kada završi sezona vađenja početi sa izradom 100 km drvenih polica u vrtu. Nabavili smo veliku količinu debelih drvenih greda.
Jedan meštar nam je predožio da te grede premažemo Resitolom i da onda nema straha od truljenja nizi od nametnika....

Je li zna neko neku jeftinu i učinkoviti zaštitu, a da nije nafta+staro ulje - jer ipak mislim da to nije prikladno!? Neke klupe koje imamo smo mazali beltonom, ali to treba svako par godina obnavljati, a i nije zaštita od crva koji su ih napali ...

Jel zna netko čime su premazani drveni stupovi od dalekovoda, oni zelenkasti?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #1 : 31-01-2010, 19:33:47 »
... a da nije nafta+staro ulje - jer ipak mislim da to nije prikladno!?

Zakaj misliš da nije prikladno?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #2 : 31-01-2010, 19:43:57 »
Jel zna netko čime su premazani drveni stupovi od dalekovoda, oni zelenkasti?

Kak se točno zove i gdi nabaviti, nemam pojima. To su višekomponentni premazi u kojima se stupovi natapaju u bazenima, to sam vidio. A služe protiv gljivica, bakterija, provodljivosti struje i nametnika... Najučinkovitija sredstva su deklarirana na 25g. učinkovitosti. Čak i sa sirovom naftom, potrebno je vršiti periodično premazivanje. Drvo je organski materijal i osuđen na truljenje, barem ovo naših podneblja, neka egzotična su preskupa za police... osim ako se netko odlući baš na njih i plati od 15.000 - 30.000kn za kubik egzota  :verycool:

Offline Andrija Zokić

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #3 : 31-01-2010, 19:52:04 »
... a da nije nafta+staro ulje - jer ipak mislim da to nije prikladno!?

Zakaj misliš da nije prikladno?

Koliko dobro drvo upije naftu? Hoće li prljati posude? Resitol je jeftin i inakon dan dva drvo nije masno niti smrdi.
Opis priozvoda:

Resitol je hladan bitumenski temeljni premaz koji pripada asortimanu hladnih bitumenskih premaza na osnovi organskog otapala. Sastoji se od oplemenjenog bitumena i brzo sušivog organskog otapala sa dobrom pokrivnom moći i prionljivosti na podlogu.

Zbog navedenih svojstava primjenjuje se:

-u čitavom području bitumenske hidroizolacijske tehnike kao temeljni premaz, prije svega na beton, zid, cementni mort, metal i staru izolaciju, radi poboljšanja veze za podlogu, jer veže čestice zaostale prašine, zatvara pore uz istovremeno stvaranje zajedničke prionljivosti sa narednim bitumenskim slojem koji se nanaša (lijepi) tehnikom vrućeg lijepljenja, tehnikom zavarivanja ili tehnikom hladnog samoljepljenja.
http://www.trgoing.hr/detaljno.php?catid=&pid=49
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #4 : 31-01-2010, 20:02:55 »
Koliko dobro drvo upije naftu? Hoće li prljati posude? Resitol je jeftin i inakon dan dva drvo nije masno niti smrdi.

Sve moje police sam u najtoplijim danima premazao rabljenim uljem, da drvo bolje upije. Ne smrde, ne prjlaju ništa, a najtvrdoglavije su bile suhe za 15 dana. Kad zaljevam drveće, sve police su mi suhe kroz 30min. Jer nisu upile ništa, samo se smočile površinski.

Opis priozvoda:

Ne vidim da piše za drvo! Koliko je moguće da drvo upije bitumen?

Offline DonQuijote

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #5 : 31-01-2010, 21:26:34 »
Resitol je prilično rijedak i dobro ulazi u pore, rekao bih barem jednako dobro kao i ulje, ako ne i bolje. Tek kada se osuši do izražaja dolazi njegov bitumenski sastav. Ulje je uvijek ulje, ne hlapi baš dobro a resitol se s vremenom isuši i stvrdne. Čini mi se boljim rješenjem od ulja, no ulje je besplatno.

Offline Andrija Zokić

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #6 : 31-01-2010, 21:39:57 »
Hvala Done! Ovdje se natežu da li su Resitol, ulje i nafta štetni za drvo pa sam malo posumnjao u njihovu funkcionalnost - http://www.forum.hr/showthread.php?t=244278&page=2
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #7 : 31-01-2010, 21:44:13 »
Čini mi se boljim rješenjem od ulja, no ulje je besplatno.

Ipak je najbolja kombinacija kad su grede besplatne  :idiot: :idiot: :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #8 : 31-01-2010, 22:55:53 »
Hvala Done! Ovdje se natežu da li su Resitol, ulje i nafta štetni za drvo pa sam malo posumnjao u njihovu funkcionalnost - http://www.forum.hr/showthread.php?t=244278&page=2

Mislim da nisu za upotrebu kada moraš pofarbati kuću u kojoj živiš,  ali zašto bi bili štetni za drvo.
Ja sam prije nekih 15 godina rezbario jedan veliki križ, nadgobni, od hrastovine. Utapao sam ga u recitolu nekoliko puta i takav je išao u zemlju. Mislio sam da će prvo napraviti temelj za njega, pa nosač i tek onda prišarafiti križ da bude iznad zemlje, ali eto, nisu. Zabili su križ direktno u zemlju. I još uvijek je tamo i još uvijek nije počeo trunuti, čak niti na tom spoju zemlje i zraka.
Doduše riječ je o hrastovini ali mislim da je recitol dao svoj doprinos

Offline Marija

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #9 : 01-02-2010, 10:07:59 »
Super Done, hvala na pomoći :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #10 : 01-02-2010, 10:38:29 »
...ja bih samo rekao ovo: ulje i nafta je za motore, resitol je za ono kaj piše na deklaraciji i ni jedno ni drugo nije za drvo. Litra ulja može zagaditi milijun litara podzemne vode u koncentraciji da bude štetno za ljudsko zdravlje, a bitumen (resitol) će vam se svako ljeto na suncu topiti i prelaziti na odjeću gdje će i ostati...
Moja je preporuka ili hrastovina ili dobro impregnirana jelovina. "Dobra" impregnacija bila bi na potpuno suho drvo 3x drvocidom i onda 3x lazurom za drvo (ima vrlo jeftinih bezbojnih ili u nekoj smeđoj nijansi) u vremenskim razmacima da svaki sloj bude potpuno suh (ne na opip, nego kad prestane intenzivni miris otapala). Beltop, Belton, Sadolin i ostalo su brendovi koji imaju svoju cijenu...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #11 : 01-02-2010, 11:15:52 »
...ja bih samo rekao ovo: ulje i nafta je za motore, resitol je za ono kaj piše na deklaraciji i ni jedno ni drugo nije za drvo. Litra ulja može zagaditi milijun litara podzemne vode u koncentraciji da bude štetno za ljudsko zdravlje, a bitumen (resitol) će vam se svako ljeto na suncu topiti i prelaziti na odjeću gdje će i ostati...
Moja je preporuka ili hrastovina ili dobro impregnirana jelovina. "Dobra" impregnacija bila bi na potpuno suho drvo 3x drvocidom i onda 3x lazurom za drvo (ima vrlo jeftinih bezbojnih ili u nekoj smeđoj nijansi) u vremenskim razmacima da svaki sloj bude potpuno suh (ne na opip, nego kad prestane intenzivni miris otapala). Beltop, Belton, Sadolin i ostalo su brendovi koji imaju svoju cijenu...

....glasu razuma sam uvjek spreman skinuti kapu  :takoTreba:

Offline RaJkOrAjKo

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #12 : 09-02-2010, 11:16:02 »
Podrzavam sve pametne postupke i ideje...samo naprjed!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #13 : 12-10-2010, 08:50:01 »
Moja je preporuka ili hrastovina ili dobro impregnirana jelovina. "Dobra" impregnacija bila bi na potpuno suho drvo 3x drvocidom i onda 3x lazurom za drvo (ima vrlo jeftinih bezbojnih ili u nekoj smeđoj nijansi) u vremenskim razmacima da svaki sloj bude potpuno suh (ne na opip, nego kad prestane intenzivni miris otapala). Beltop, Belton, Sadolin i ostalo su brendovi koji imaju svoju cijenu...

Uskoro počinjemo sa radom na gredama, po tvom receptu. Planirali smo premazati i sa lanenim uljem. Pretpostavljam da bi se njime trebalo premazati nakon drvocida?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: Učinkovita zaštita drva?
« Odgovori #14 : 12-10-2010, 10:44:10 »
Moja je preporuka ili hrastovina ili dobro impregnirana jelovina. "Dobra" impregnacija bila bi na potpuno suho drvo 3x drvocidom i onda 3x lazurom za drvo (ima vrlo jeftinih bezbojnih ili u nekoj smeđoj nijansi) u vremenskim razmacima da svaki sloj bude potpuno suh (ne na opip, nego kad prestane intenzivni miris otapala). Beltop, Belton, Sadolin i ostalo su brendovi koji imaju svoju cijenu...

Uskoro počinjemo sa radom na gredama, po tvom receptu. Planirali smo premazati i sa lanenim uljem. Pretpostavljam da bi se njime trebalo premazati nakon drvocida?
...ovak, dole kod vas plutaju drveni brodovi po moru i ne trunu, pitaj ljude u škveru čim ih mažu.  :dunno: