Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: zima i strah od minusa  (Posjeta: 3931 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bruno

zima i strah od minusa
« : 08-03-2010, 22:14:59 »
Dakle,nakon prvih iskopa,sadnje i uživanja u početku pojavila se opasnost od smrzavanja (mi u Dalmaciji se užasavamo leda,pola ih slomi nogu a druga polovica ne jer ostanu doma).Šta sa zaljevanjem ako se npr. očekuje ispod nule a stabla nisu sklonjena? Imam dosta svjetlu prostoriju na krovu kuće koja je ostakljena prema Jugu i još dvi strane,moglo bi se reči idealnu,i sad u pola dana ledare opali friško sunce u ta stakla i poraste temperatura za 15ak i više stupnjeva.Koliko su štetne tolike oscilacije u temperaturi i što raditi?

Offline V.igor

Odg: zima i strah od minusa
« Odgovori #1 : 08-03-2010, 22:43:55 »
 :nerad:
a ništa, možeš vježbat mišiće svakodnevno, 1.
možeš unjet u tu prostoriju i otvarat prozore 2.
ili ostavit vani, pokrit posude s nečim i  :wow: 3.
gle ak su listopadna pa sad nemaju lišća mogu bit i u mraku podruma

Offline Marija

Odg: zima i strah od minusa
« Odgovori #2 : 09-03-2010, 09:35:09 »
Dakle,nakon prvih iskopa,sadnje i uživanja u početku pojavila se opasnost od smrzavanja (mi u Dalmaciji se užasavamo leda,pola ih slomi nogu a druga polovica ne jer ostanu doma).Šta sa zaljevanjem ako se npr. očekuje ispod nule a stabla nisu sklonjena? Imam dosta svjetlu prostoriju na krovu kuće koja je ostakljena prema Jugu i još dvi strane,moglo bi se reči idealnu,i sad u pola dana ledare opali friško sunce u ta stakla i poraste temperatura za 15ak i više stupnjeva.Koliko su štetne tolike oscilacije u temperaturi i što raditi?

Unesi u onu negrijanu prostoriju na terasi i ostavi tamo dok ne završe ove bure.... još 15-ak dana. Biljke su ti tamo u zaklonu i to je odlično za njih, kao da su u stakleniku. Nema potrebe za stalnim unošenjem i iznošenjem.  :smile: Zalijevaj svaka 2-3 dana obilno i to je to.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: zima i strah od minusa
« Odgovori #3 : 09-03-2010, 10:02:03 »
Kroz godine sam skužio jednu stvar i to vrlo važnu.Stabla a pogotovo grančice ne stradavaju od zime nego od isušivanja.Kada se supstrat u posudi smrzne biljka nemože povući vodu u svoje najudaljenije djelove,pa ih onda jednostavno odbaci.To se naroćito događa ako se drvca drže vani i kad ih obasja sunce.Zato ih je najbolje,pogotovo bjelogoricu,držati u negrijanoj ili zaštićenoj prostoriji.Ja ih zimi samo mistam sa vodom jer si drvo povuće dio vode kroz granćice.U 15 godina nije mi niti jedno drvce stradalo od zime. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Tijek

Odg: zima i strah od minusa
« Odgovori #4 : 09-03-2010, 10:36:09 »
evo i ovdje je počelo opet snježiti. Malo mi je zeznulo planove za kopanje i presađivanje... a j**i ga, prirode ne ide prestići.

Offline DonQuijote

Odg: zima i strah od minusa
« Odgovori #5 : 09-03-2010, 10:44:59 »
Za poludit. Ja sam bio vrijedan i sve sam presadio, svemu sa rezao korijenje, sve metnuo u nove posude i prozračni supstrat, Za poludit. Bojim se da će ove godine biti pokolj.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: zima i strah od minusa
« Odgovori #6 : 09-03-2010, 10:47:49 »
Za poludit. Ja sam bio vrijedan i sve sam presadio, svemu sa rezao korijenje, sve metnuo u nove posude i prozračni supstrat, Za poludit. Bojim se da će ove godine biti pokolj.

Mislim da nema mjesta panici, temperature nisu opasne! Drva na pod ili u negrijane prostore i sve bu dobro  :verycool:

Offline V.igor

Odg: zima i strah od minusa
« Odgovori #7 : 09-03-2010, 14:27:51 »
glavno da drfca nisu na vjetrometini. Ko ovaj glogoslav (mislim), moram ga hitit u šupu. I kad je u -debelo vjetar brzo isuši posudu i drfce.