Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pocetak  (Posjeta: 23507 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #15 : 13-02-2010, 23:15:45 »
Evo i slika:

http://img687.imageshack.us/img687/7657/dsci0752h.jpg
Pocetak

http://img51.imageshack.us/img51/3882/dsci0757.jpg
Pocetak

http://img194.imageshack.us/img194/8259/dsci0758.jpg
Pocetak

http://img689.imageshack.us/img689/8272/dsci0759.jpg
Pocetak

http://img18.imageshack.us/img18/9938/dsci0760a.jpg
Pocetak


Trebalo bi da je staro minimum 15 godina. Sta vi mislite?

Offline DonQuijote

Odg: Pocetak
« Odgovori #16 : 13-02-2010, 23:51:40 »
Hmm ako raste u žardinjeri onda baš i nije jamadori  :smile:
Nema veze, iako se na fotkama ne vidi najbitnije tj, eventualni nebari, a ne vidi se ni imaju li debla neki pokret te kako i na kojoj visini izlaze prve grane, ja bih to na tvom mjestu izvukao,  ako ništa drugo onda da se privikneš na drvo i naučiš ga njegovati.

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #17 : 14-02-2010, 09:27:31 »
Ok ali kad ga izvadim u kakav supstrat da ga stavim i u koliku saksiju?

Offline Andrija Zokić

Odg: Pocetak
« Odgovori #18 : 14-02-2010, 10:55:13 »
Ok ali kad ga izvadim u kakav supstrat da ga stavim i u koliku saksiju?

To je neki juniperus (ne znam koji), nije yamadori očito. Za supstrat koristi što više nekakvog poroznog šljunka (od 85-100%). Posadi ga u posudu veličine da korijenje stane u njega (ne treba veće od toga).
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Pocetak
« Odgovori #19 : 14-02-2010, 13:15:26 »
Ja sam mislila da si biljku našao u prirodi, pa sam zato mislila da je somina. Definitivno nije, budući da je to iz nekakvog vrta ....

U temi > OSNOVNE UPUTE ZA BONSAI POČETNIKE !!! imaš opsežan članak u supstratu, pa pročitaj!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #20 : 14-02-2010, 20:58:33 »
Ja sam mislila da si biljku našao u prirodi, pa sam zato mislila da je somina. Definitivno nije, budući da je to iz nekakvog vrta ....

U temi > OSNOVNE UPUTE ZA BONSAI POČETNIKE !!! imaš opsežan članak u supstratu, pa pročitaj!

Ok ali isto da pitam da li bi kao pjesak mogao da posluzi onaj bijeli sto se mjesa sa cementom? Ili mozda sa plaze?

Offline Andrija Zokić

Odg: Pocetak
« Odgovori #21 : 14-02-2010, 23:18:17 »
Ja sam mislila da si biljku našao u prirodi, pa sam zato mislila da je somina. Definitivno nije, budući da je to iz nekakvog vrta ....

U temi > OSNOVNE UPUTE ZA BONSAI POČETNIKE !!! imaš opsežan članak u supstratu, pa pročitaj!

Ok ali isto da pitam da li bi kao pjesak mogao da posluzi onaj bijeli sto se mjesa sa cementom? Ili mozda sa plaze?

Ovo bi ti moglo poslužiti:

Pumice (vulkanski šljunak)
Ekspandirana glina
Zeolit
Perlit
...... i sl.
Može i šljunak koji ide sa cementom ali on je težak i potpuno neporozan tj. ne zadržava vlagu pa ćeš morati zalijevati nekoliko puta dnevno biljku. Radije probaj naći u trgovini nešto od gore nabrojanog. Imaš po forumu još na tu temu samo malo potraži.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #22 : 01-03-2010, 19:46:45 »
Sutra cu vjerovatno da ga izvadim. Kupio sam perlit i crni treset. Da li da pravim mjesavinu 85% perlit 15% treset ili nekako drugacije? E i da li smijem da ga obrezujem odmah posto ga presadim?

Offline Andrija Zokić

Odg: Pocetak
« Odgovori #23 : 02-03-2010, 19:11:42 »
Sutra cu vjerovatno da ga izvadim. Kupio sam perlit i crni treset. Da li da pravim mjesavinu 85% perlit 15% treset ili nekako drugacije?

Perlit je malo specifičan. Drži vlagu duže od ostalog "šljunka", zato mislim da ti je dovoljno 5-10% teseta. Mislim da perlit nakon nekoliko sezona počne se razgrađivati pa tada presadi biljku u neki drugačiji supstrat. Do tada ova mješavina će biti odlična.
Oreži samo ono što ti smeta u transportu ili najbolje ništa. Bolje će ti napisati o tome netko tko bolje poznaje četinjače.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Pocetak
« Odgovori #24 : 02-03-2010, 20:09:18 »
Sutra cu vjerovatno da ga izvadim. Kupio sam perlit i crni treset. Da li da pravim mjesavinu 85% perlit 15% treset ili nekako drugacije? E i da li smijem da ga obrezujem odmah posto ga presadim?
Ako sadiš u Perlit drvo u njemu držat max. 2 godine ali ja ti preporučam presadnju već nakon jedne godine.
Ja kod igličavaca prilikom vađenja ne skidam ništa zelene mase , to na red dolazi dosta kasnije (bar ja tako radim) , ako već i skidaš zelenu masu nemoj pretjerat jer povratka skoro pa i nema (nije slučaj kao kod listopadnog drveća ili drveća sa zimzelenim lišćem) ogoljena grana u principu odumire.
Dosta ti je 10% treseta u supstratu.

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #25 : 02-03-2010, 20:32:41 »
Sutra cu vjerovatno da ga izvadim. Kupio sam perlit i crni treset. Da li da pravim mjesavinu 85% perlit 15% treset ili nekako drugacije? E i da li smijem da ga obrezujem odmah posto ga presadim?
Ako sadiš u Perlit drvo u njemu držat max. 2 godine ali ja ti preporučam presadnju već nakon jedne godine.
Ja kod igličavaca prilikom vađenja ne skidam ništa zelene mase , to na red dolazi dosta kasnije (bar ja tako radim) , ako već i skidaš zelenu masu nemoj pretjerat jer povratka skoro pa i nema (nije slučaj kao kod listopadnog drveća ili drveća sa zimzelenim lišćem) ogoljena grana u principu odumire.
Dosta ti je 10% treseta u supstratu.

Nisam mogao da nadjem nista drugo osim perlita, tj. nasao sam ekspandiranu glinu ali krupne granulacije (8-16).
Sto se tice obrezivanja htjeo sam bar malo da skinem da ga uoblicim jer ovako izgleda kao obican žbun. Vidi se na slikama.
Sta da radim?

Offline jurica

Odg: Pocetak
« Odgovori #26 : 02-03-2010, 21:26:41 »
Sutra cu vjerovatno da ga izvadim. Kupio sam perlit i crni treset. Da li da pravim mjesavinu 85% perlit 15% treset ili nekako drugacije? E i da li smijem da ga obrezujem odmah posto ga presadim?
Ako sadiš u Perlit drvo u njemu držat max. 2 godine ali ja ti preporučam presadnju već nakon jedne godine.
Ja kod igličavaca prilikom vađenja ne skidam ništa zelene mase , to na red dolazi dosta kasnije (bar ja tako radim) , ako već i skidaš zelenu masu nemoj pretjerat jer povratka skoro pa i nema (nije slučaj kao kod listopadnog drveća ili drveća sa zimzelenim lišćem) ogoljena grana u principu odumire.
Dosta ti je 10% treseta u supstratu.

Nisam mogao da nadjem nista drugo osim perlita, tj. nasao sam ekspandiranu glinu ali krupne granulacije (8-16).
Sto se tice obrezivanja htjeo sam bar malo da skinem da ga uoblicim jer ovako izgleda kao obican žbun. Vidi se na slikama.
Sta da radim?
Možeš skinut ono što smatraš da ti u budućem dizajnu neće trebat, ne skidaj skroz do debla jer ćeš možda napravit i koji jin.
Što se tiče oblikovanja , strpi se najmanje dvije godine to je crnogorica i neka liči na žbun najmanje slijedeće dvije godine dok se ne prilagodi na nove uvjete.

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #27 : 02-03-2010, 21:52:20 »
Sutra cu vjerovatno da ga izvadim. Kupio sam perlit i crni treset. Da li da pravim mjesavinu 85% perlit 15% treset ili nekako drugacije? E i da li smijem da ga obrezujem odmah posto ga presadim?
Ako sadiš u Perlit drvo u njemu držat max. 2 godine ali ja ti preporučam presadnju već nakon jedne godine.
Ja kod igličavaca prilikom vađenja ne skidam ništa zelene mase , to na red dolazi dosta kasnije (bar ja tako radim) , ako već i skidaš zelenu masu nemoj pretjerat jer povratka skoro pa i nema (nije slučaj kao kod listopadnog drveća ili drveća sa zimzelenim lišćem) ogoljena grana u principu odumire.
Dosta ti je 10% treseta u supstratu.

Nisam mogao da nadjem nista drugo osim perlita, tj. nasao sam ekspandiranu glinu ali krupne granulacije (8-16).
Sto se tice obrezivanja htjeo sam bar malo da skinem da ga uoblicim jer ovako izgleda kao obican žbun. Vidi se na slikama.
Sta da radim?
Možeš skinut ono što smatraš da ti u budućem dizajnu neće trebat, ne skidaj skroz do debla jer ćeš možda napravit i koji jin.
Što se tiče oblikovanja , strpi se najmanje dvije godine to je crnogorica i neka liči na žbun najmanje slijedeće dvije godine dok se ne prilagodi na nove uvjete.

A da li mozes da prepoznas tacno koja je ovo vrsta?

Offline jurica

Odg: Pocetak
« Odgovori #28 : 02-03-2010, 22:27:04 »
čini mi se da je Juniperus chinesis- Kineska borovica

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #29 : 02-03-2010, 22:42:56 »
Hvala malo sam proguglao i mislim da jeste. Vidjeo sam dosta lijepih bonsaia od ove vrste.  :ludilo: