Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pocetak  (Posjeta: 23389 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pocetak
« Odgovori #30 : 02-03-2010, 22:55:48 »
A da li mozes da prepoznas tacno koja je ovo vrsta?

čini mi se da je Juniperus chinesis- Kineska borovica

Možda je chinensis, no nisam 100% siguran.
Koj god bio, ako ga sada vadiš, osiguraj mu smještaj zaštićen od vjetra, direktnog sunca i pogotovo toplih vjetrova, puno vlage u prozračnom substratu, ne dozvoli mu isušivanje tla, provjeravaj sa drvenim štapom vlagu u posudi i ne prihranjuj ga nikakvim gnojivima. Naravno, izvadi što više korijena i zelenu masu ukloni ako baš moraš. Zelena masa je tvornica hrane za korijen i sam procijeni, koliko korijena si sačuvao i koliko zelene mase ti treba da obnovi korijen.

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #31 : 04-03-2010, 00:11:56 »
Ovo sto sam nabavio za supstrat je:
perlit - agro vermit (ako je to uopste perlit posto nisam ja kupovao nego mi je drug donio iz podgorice posto kod nas nema niceg, a dali su mu to kao perlit)
treset - mjesavina bijelog spagnum treseta, visoko kvalitetnog izmznutog crnog spagnum treseta i gline

Kada da pocnem sa prihranjivanjem?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pocetak
« Odgovori #32 : 04-03-2010, 08:47:13 »
Ovo sto sam nabavio za supstrat je:
perlit - agro vermit (ako je to uopste perlit posto nisam ja kupovao nego mi je drug donio iz podgorice posto kod nas nema niceg, a dali su mu to kao perlit)
treset - mjesavina bijelog spagnum treseta, visoko kvalitetnog izmznutog crnog spagnum treseta i gline

Kada da pocnem sa prihranjivanjem?

Na dno posude/sandujka, stavi lomljeni šljunak od 5-10mm pa 2-3cm čistog perlita i onda stavi juniperus u posudu. Kod usađivanja, dobro učvrsti juniperus, najbolje žicom, tako da kad mičeš juniperus, pomičeš posudu. Mješavinu perlita i treseta napravi prema uvjetima kod tebe, ako je sušno podneblje, treba više treseta, ako je pak vlažno, onda manje treseta, treseta ne više od 50% niti manje od 20%. Neki savjetuju samo kemijska gnojiva za prihranu juniperusa, no ja koristim i organska, koja cijele godine stoje na površini posude i otapaju se kod zaljevanja i kiše. Prihranu počni 1g. nakon vađenja. Nema potrebe za žurbom, a do tada ćeš znati više i kvalitetnije složiti mix prihrane za juniperus. Sphagum je odličan za regeneraciju oštečenog korijena i ako ga u tvom tresetu ima i nekoliko posto, to je super.
Sretno  :great:

Offline Andrija Zokić

Odg: Pocetak
« Odgovori #33 : 04-03-2010, 09:43:40 »
treseta ne više od 50% niti manje od 20%

Zašto ne manje od 20%? Ja mislim da je 15% treseta u perlitu maximum. Ne bi pogriješio da posadiš u čisti perlit (talijani to rade sa svojim tek izvađenim juniperusima) jer on jako dobro drži vlagu i hranjive tvari.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #34 : 04-03-2010, 09:51:33 »
Da li ste sigurni da je ovaj agro vermit ustvari perlit. Na jednom forumu procitah da nije: "vermit je vermikulit, više upija i zadržava vodu nego perlit"?

Offline Andrija Zokić

Odg: Pocetak
« Odgovori #35 : 04-03-2010, 10:12:10 »
Da li ste sigurni da je ovaj agro vermit ustvari perlit. Na jednom forumu procitah da nije: "vermit je vermikulit, više upija i zadržava vodu nego perlit"?

Stavi što detaljniju fotografiju supstrata i deklaracije.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pocetak
« Odgovori #36 : 04-03-2010, 12:32:04 »
treseta ne više od 50% niti manje od 20%

Zašto ne manje od 20%? Ja mislim da je 15% treseta u perlitu maximum. Ne bi pogriješio da posadiš u čisti perlit (talijani to rade sa svojim tek izvađenim juniperusima) jer on jako dobro drži vlagu i hranjive tvari.

Znam da talijani sade u čisti perlit, no to je jedino što zam. To je isto kao kad smo mi uvodili pumice. Nismo znali ništa osim da je dobro, a kako zaljevati, prosijati i štošta drugo, naučili smo u nazad dvije godine. Tako i sa perlitom, kroz koju godinu će se znati više, a to što talijani znaju, ja neznam, barem nisam nigdje pročitao. Znaš li ti?
Ne manje od 20% jer neki kemijski procesi koje on razvija, pomažu regeneraciji korijena. Nemoj me sad pitat koji procesi  :hi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pocetak
« Odgovori #37 : 04-03-2010, 12:33:37 »
Da li ste sigurni da je ovaj agro vermit ustvari perlit. Na jednom forumu procitah da nije: "vermit je vermikulit, više upija i zadržava vodu nego perlit"?

Ako je vermikulit, onda treset ne stavljati nikako!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Pocetak
« Odgovori #38 : 04-03-2010, 13:55:01 »
Znam da talijani sade u čisti perlit, no to je jedino što zam. To je isto kao kad smo mi uvodili pumice. Nismo znali ništa osim da je dobro, a kako zaljevati, prosijati i štošta drugo, naučili smo u nazad dvije godine. Tako i sa perlitom, kroz koju godinu će se znati više, a to što talijani znaju, ja neznam, barem nisam nigdje pročitao. Znaš li ti?

Koristimo ga već nekih 5 godina u različitim omjerima. Slažem se sa talijanima.


Ne manje od 20% jer neki kemijski procesi koje on razvija, pomažu regeneraciji korijena. Nemoj me sad pitat koji procesi  :hi:

Iznad 20% treseta i supstrat postaje nedovoljno propustan. Govorim iz iskustva. Dobra prozračnost je najbitnija. Studije su dokazale da je pristup kisika korijenu najvažniji faktor za određivanja potencijala rasta biljke. Ukoliko nema dovoljno kisika u zoni korijena to uzrokuje asfiksiju (klonulost) koja oštećuje korijen i ugrožava život biljke. Svrha treseta je zadržavanje hranjivih tvari i zadržavanje vlage.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pocetak
« Odgovori #39 : 04-03-2010, 14:10:04 »
Koristimo ga već nekih 5 godina u različitim omjerima. Slažem se sa talijanima.

Nisam imao pojima da to koristiš  :idiot:
Kako god... svatko ima neku tehniku i to je dobro.  :great:

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #40 : 04-03-2010, 14:13:57 »
Da li ste sigurni da je ovaj agro vermit ustvari perlit. Na jednom forumu procitah da nije: "vermit je vermikulit, više upija i zadržava vodu nego perlit"?

Ako je vermikulit, onda treset ne stavljati nikako!!!

Zasto? :wow:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pocetak
« Odgovori #41 : 04-03-2010, 14:21:42 »
Da li ste sigurni da je ovaj agro vermit ustvari perlit. Na jednom forumu procitah da nije: "vermit je vermikulit, više upija i zadržava vodu nego perlit"?

Ako je vermikulit, onda treset ne stavljati nikako!!!

Zasto? :wow:

Zato jer vermikulit nenormalno sporo isušuje, ili ti ga drži vlagu jako dugo.

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #42 : 04-03-2010, 16:05:35 »
Da li ste sigurni da je ovaj agro vermit ustvari perlit. Na jednom forumu procitah da nije: "vermit je vermikulit, više upija i zadržava vodu nego perlit"?

Ako je vermikulit, onda treset ne stavljati nikako!!!

Zasto? :wow:

Zato jer vermikulit nenormalno sporo isušuje, ili ti ga drži vlagu jako dugo.

Pa jel mi on valja uopste za bonsai?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pocetak
« Odgovori #43 : 04-03-2010, 16:14:37 »
Da li ste sigurni da je ovaj agro vermit ustvari perlit. Na jednom forumu procitah da nije: "vermit je vermikulit, više upija i zadržava vodu nego perlit"?

Ako je vermikulit, onda treset ne stavljati nikako!!!

Zasto? :wow:

Zato jer vermikulit nenormalno sporo isušuje, ili ti ga drži vlagu jako dugo.

Pa jel mi on valja uopste za bonsai?


Ja sam ga stavljao između 10-20% u pomice i liapor i to je dovoljno! U čisti vermikulit nisam sadio ništa. Pošalji fotku da vidim jel se stvarno radi o vermikulitu!!!

Offline ogard

Odg: Pocetak
« Odgovori #44 : 04-03-2010, 22:36:10 »
Da li ste sigurni da je ovaj agro vermit ustvari perlit. Na jednom forumu procitah da nije: "vermit je vermikulit, više upija i zadržava vodu nego perlit"?

Ako je vermikulit, onda treset ne stavljati nikako!!!

Zasto? :wow:

Zato jer vermikulit nenormalno sporo isušuje, ili ti ga drži vlagu jako dugo.

Pa jel mi on valja uopste za bonsai?


Ja sam ga stavljao između 10-20% u pomice i liapor i to je dovoljno! U čisti vermikulit nisam sadio ništa. Pošalji fotku da vidim jel se stvarno radi o vermikulitu!!!

Ne mogu odmah da slikam. Probacu sutra ali najgore je sto ja sada nemam nista drugo a evo na ovom sajtu pise da ljudi stavljaju u mix za cetinare 70 % vermikulita: http://www.bonsai-tools.com/soil/vermicultie.xhtml