Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Margotiranje jap. javora?  (Posjeta: 17302 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marinko beg

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #15 : 13-04-2007, 13:39:36 »
Pošto su staništa jako mala mislim da, tko točno ne zna gdje su, nemre samo tak nac.
A mislim da mnogi ni ne znaju kako u biti spaghnum izgleda.

M

Offline helleborus

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #16 : 13-04-2007, 13:50:46 »
Pošto su staništa jako mala mislim da, tko točno ne zna gdje su, nemre samo tak nac.
A mislim da mnogi ni ne znaju kako u biti spaghnum izgleda.

M

Vrlo vjerojatno.  :yes: Prije par dana su nam stigle knjige o mahovinama. Ima i posebna poglavlja o mahovinama koje se koriste za bonsaije. Nisam još imala vremena čitati, ali moglo bi biti zanimljivo.

Offline Marija

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #17 : 13-04-2007, 16:24:49 »
 :dunno: mi smo koristili običnu mahovinu i hormon za zakorjenjivanje.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #18 : 13-04-2007, 20:40:50 »
:dunno: mi smo koristili običnu mahovinu i hormon za zakorjenjivanje.

I mi isto. Do sphagnuma je teško doći. Voljela bi da je drugačije jer ova 'obična' mahovina ne može se mjeriti s kvalitetom sphagnuma. Njega su navodno koristili i za vrijeme svjetskih ratova kao antiseptik jer ima baktericidno i fungicidno djelovanje. I ima dva puta veću moc upijanja nego pamuk. kad se osuši može se ponovo koristiti tako da se doda voda. Ma...tak je mrak da nemam riječi...a nemremo do nje. :tup:

Offline DonQuijote

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #19 : 13-04-2007, 20:59:50 »
Ah net čuda čini :mdr:

Copy paste:
Evo me opet. Upravo sam na stranici rasadnika orhideja u Dobrovniku u Sloveniji našla da prodaju tresetnu mahovinu ( šotni mah), a to je sphangnum ali ne živ. Ne znam cijenu. evo linka
http://www.oceanorchids.si/si/index.php?sklop=material pa pogledaj

Offline Mladen

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #20 : 13-04-2007, 23:20:10 »
Eh, j...ga , a ja sam taman mislio sakupit sjeme ,ovako je onda samo za ukras.........  :grrrrrr:
e sad bi ti sve... :mdr:  Ako imaš običan palmatum imaš sreće, u protivnom nikaj.  :rules:
E, onda je ovo nikaj  jer obični nije cvjetao.............
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD HAVE ME AS MEMBER

Offline marinko beg

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #21 : 14-04-2007, 01:02:51 »
Citao sam da je ima dosta u Skotskoj.U Cileu npr.imaju ogromnu fabriku gdje je sortiraju,suse i pakiraju za export...http://www.orchid-sphagnum-moss.com/ imaju presano pakovanje od 10 kg.Mislim da se ovakvo pakovanje isplati,smanjuju se troskovi.Ovo bi bilo dovoljno za jedno 30 bonsaista za otprilike 5 godina.

M

Offline helleborus

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #22 : 14-04-2007, 14:59:47 »
Citao sam da je ima dosta u Skotskoj.U Cileu npr.imaju ogromnu fabriku gdje je sortiraju,suse i pakiraju za export...http://www.orchid-sphagnum-moss.com/ imaju presano pakovanje od 10 kg.Mislim da se ovakvo pakovanje isplati,smanjuju se troskovi.Ovo bi bilo dovoljno za jedno 30 bonsaista za otprilike 5 godina.

M

Ovaj i onaj podatak od Donquijota su hvale vrijedni i vrlo korisni. Čini mi se ipak da bonsaisti ovdje još ne cijene vrijednost sphagnuma da bi se bacili u ovaj poduhvat. Ne da ne bi možda htjeli, ali previše je toga čega ovdje nema , da pukneš od jada, pa se onda čini da margotiranje, koje se radi relativno rijetko, pada u neki drugi ili treći plan. No jedno je sigurno- suhi sphagnum je iste vrijedosti kao i sviježi, samo se namoči i ima ista svojstva.

Offline marinko beg

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #23 : 14-04-2007, 15:48:26 »
[previše je toga čega ovdje nema , da pukneš od jada, pa se onda čini da margotiranje, koje se radi relativno rijetko, pada u neki drugi ili treći plan.
Ja jos u zivotu nisam margotirao,ali ne mogu bez spaghnuma.Njegova upotreba u bonsai uzgajanju je daleko sira od samoga margotiranja.

M

Offline helleborus

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #24 : 15-04-2007, 18:02:26 »
[previše je toga čega ovdje nema , da pukneš od jada, pa se onda čini da margotiranje, koje se radi relativno rijetko, pada u neki drugi ili treći plan.
Ja jos u zivotu nisam margotirao,ali ne mogu bez spaghnuma.Njegova upotreba u bonsai uzgajanju je daleko sira od samoga margotiranja.

M

Vjerujem da ga koristiš i za druge stvari. No tu ga nema i navikli smo se snalaziti na druge načine. Ipak mi se čini da se bonsai u Hrvatskoj sve više popularizira i da nećemo još dugo 'tapkati u mraku'. A uostalom svi ipak to radimo iz osobnog zadovoljstva. Čemu pretjerana kompeticija. Treba je tek toliko da ne nazaduješ. Sve drugo je ionako krasno druženje s prirodom. Zar ne?

Offline veljko

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #25 : 15-04-2007, 21:51:05 »
Ja bih nadodao i sa istomišljenicima- zaljubljenicima u ovaj predivan hobi.

Offline helleborus

Odg: Margotiranje jap. javora?
« Odgovori #26 : 16-04-2007, 11:51:05 »
Ja bih nadodao i sa istomišljenicima- zaljubljenicima u ovaj predivan hobi.

Slažem se.  :yes: Zapravo mislim da je atmosfera na našim radionicama odlična i vrlo ugodna. Ljudi su super opušteni i radljivi. Vrijedno pohvale.  :yupi: Da, lijepo je družiti se s istomišljenicima.