Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kupnja sadnice?  (Posjeta: 6728 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Batman

Kupnja sadnice?
« : 11-06-2009, 00:41:18 »
Kako nabaviti iili kupiti(odnosno gdje) sadnicu koja nije tipična za naša podneblja,npr. vidio sam tu lijepih jap. i kin. bonsaia??

Offline Anna

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #1 : 11-06-2009, 01:46:17 »
Sadnicu možeš kupiti u rasadniku ili naći u prirodi. No, moraš imati na umu da ta drva koja ti se sviđaju uglavnom nisu uzgajana od sadnica nego od patuljastih stabala. Ako ipak želiš uzgajati iz sadnice pripremi se na to da će izgledati kao bonsai...pa za otprilike 30 godina ili više...ili možda nikad ;)

Offline jurica

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #2 : 11-06-2009, 08:30:15 »
Sadnicu možeš kupiti u rasadniku ili naći u prirodi. No, moraš imati na umu da ta drva koja ti se sviđaju uglavnom nisu uzgajana od sadnica nego od patuljastih stabala. Ako ipak želiš uzgajati iz sadnice pripremi se na to da će izgledati kao bonsai...pa za otprilike 30 godina ili više...ili možda nikad ;)
Po mom mišljenju da se u rasadnicima naći lijepog materijala , samo je problem cijena i koliko si spreman izdvojiti kuna za takvo drvo. Potraži drva koja nisu zanimljiva ljudima za sadnju u vrtovima jer su izuvijana , oštećene kore ,itd. Ja imam u planu kupiti dvije takve Smreke. E sada cijena koliko sam gledao od 300 kn. pa na više. Ono što je napisala Ana odnosi se na one "čačkalice" od sadnica pa ako imaš volje i želje čekat narednih par desetaka godina da bi dobio neki vidljiv rezultat navali.
Moj savjet ti je potraži koji zanimljiv Yamadori u prirodi i vadi ga van pred kraj zime.
Pozdrav i dobro došao na forum.

Offline Marija

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #3 : 11-06-2009, 13:21:30 »
Kako nabaviti iili kupiti(odnosno gdje) sadnicu koja nije tipična za naša podneblja,npr. vidio sam tu lijepih jap. i kin. bonsaia??

ne postoji biljna vrsta koja se zove "japanski ili kineski bonsai"
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Batman

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #4 : 11-06-2009, 15:17:40 »
Hvala,u svakom slučaju svaki savjet je barem malo koristan...Ma kupio sam za početak neki fikus bonsai,koliko vidim i nije baš neki materijal za obradu,ali makar će biti dobar za vježbu, za početak...još mi je u pitaru pa bi ga presadio u neku od bonsai posuda,pa što bude.
Ali vjerovatno ću kupiti neku sadnicu pa ispočetka!Ako netko još ima neki konstruktivan savjet,slobodno,unaprijed zahvaljujem!

Offline Anna

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #5 : 11-06-2009, 16:32:46 »
Koja NIJE tipična za naša podneblja...Trebala sam malo opreznije čitati, ispričavam se. Pretraži vrtne centre. Fikus je dobar odabir za početak jer ga je lako održavati. Predlažem i da prokrstariš internetom (i pogotovo ovim forumom) kako bi najbolje shvatio kojim kvalitetama se odlikuje dobar startni materijal pa ćeš prema tome moći naći neki koji ima potencijal biti lijep bonsai. Dobra strana 'sobnih' bonaia je što obično nisu skupi u usporedbi sa ostalim bonsaima i to što rastu cijele godine. Loše je što od njih teško postane doista kvalitetan bonsai. Tajvanci imaju predobre fikuse, ali oni imaju klimu koja njima pogoduje pa je to jedna drugačija priča. To su neke stvari koje trebaš imati na umu.

Offline Anna

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #6 : 11-06-2009, 16:59:11 »
E da, i ako želiš intenzivniji rast nemoj ga presađivati u bonsai posudu. Ima o tome tema na forumu, potraži.

Offline Ivan B

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #7 : 11-06-2009, 21:37:44 »
Ja bih ti preporućio da kreneš od neke sadnice iz rasadnika.....možeš(ako hoćeš) potražiti u prirodi zakržljala stablašca.....možeš čak razvijati iz reznice (ako hoćeš) ima naćina.....

Offline Batman

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #8 : 12-06-2009, 00:56:27 »
Već sam stvarno dosta pročitao,puno toga mi je jasnije,samo,moram do pribora nekog doći...inače sam iz Zadra...zemlju ću mislim naći u baumaxu(bar se nadam da imaju neku mješavinu za bonsai)...

Offline Ivan B

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #9 : 12-06-2009, 09:26:59 »
Miješavinu si sam možeš smiješati(od treseta, ilovače i granitnih kamenčića)...ali moraš paziti jer ne odgovara jedna miješavina za više biljaka(npr. azaleje one zahtijevaju kiseliji kompost pa u miješavinu treba staviti više treseta).....

Offline zagreb

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #10 : 08-02-2010, 20:20:10 »
jer mi može neko reći gdje u zagrebu ima rasadnika sa bonsai drvcima??

Offline DonQuijote

Odg: Kupnja sadnice?
« Odgovori #11 : 08-02-2010, 21:53:08 »
MBM Lučko imaš još dva burgerianuma cijena je oko 5000 kn