Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Moj balkon  (Posjeta: 8381 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dijxtra

Moj balkon
« : 08-04-2010, 11:38:29 »
Već godinama imam običaj imat 2-3 drveta na balkonu pa kako koji previše naraste ga presadim negdje u kvartu (prvi javor s kojim sam počeo sad ima brat bratu 5 metara :-D). Pa mi danas sinulo da bi možda morao probat bonsai i - gle, nisam jedini koji je došo na tu ideju :-D

Stoga, first things first: da li je moj balkon pogodan za bavljenje bonsaijem? Gleda na istok i već oko podneva je u hladu. Evo fotka u attachmentu, slikano je pred 10 minuta, dakle oko 11:20. Trenutno na balkonu imam 2 jasena, jedan... mogo bi bit bor prema fotkama u herbariju, zatim jedan hrast i jedno nešto :-D (probat ću ga pronać u herbariju). U zadnjih godinu - dvije su mi preminuli još jedan bor i jedna mladica kestena. Sad, može bit da su umrli jednostavno jer sam ja polusposoban a možda je i do pozicije balkona.

Dakle, prema ovom opširnom opisu mog balkona, da krećem u proučavanje početničke literature il da odustanem? :-)

I, druga stvar, kako da pronađem (jel se smije na ovom forumu koristit izraz "j*****"? :-D) brezu?!? Trudim se već par proljeća pronać mladicu breze i nikako. Ima negdje fotka? Nisam uspio nać u herbariju vašem.

I, jesam dobro skužio da vi mladice zove te yamadori il je yamadori neš drugo? :-D

Hvala unaprijed na pomoći.

Offline DonQuijote

Odg: Moj balkon
« Odgovori #1 : 08-04-2010, 15:25:29 »
Yamadori je drvo izvađeno iz prirode. Drvo, staro zakržljalo drvo, nikako mladica, štoviše što starije to bolje. Balkon je OK ako je okrenut na istok a drva su ti vjerojatno riknula zbog loše i nepropusne zemlje. Kada se malo ufuraš u bonsai, biti će ti jasnije.
Breze ti baš nisu sjajan izbor za bonsai, ja imam dvije i vrlo su čudljive i ponekad neka grana rikne iz čistog mira što je problem jer računaš na nju kod oblikovanja, drvo brzo truli tako da su rezovi problematični. Kesten je još lošiji izbor jer ima slonove uši a ne lišće. Pravi izbor za tebe kao početnika su ili obični grabovi ili orijentalisi.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Moj balkon
« Odgovori #2 : 08-04-2010, 15:56:10 »
Yamadori je drvo izvađeno iz prirode. ...

Yamadori = drvo sa planine (doslovni prijevod)
No tom klasifikacijom bi bjelograbovi izgubili status yamadoria, pa se sve kako si naveo, naziva yamadoriem  :idiot:

Offline dijxtra

Odg: Moj balkon
« Odgovori #3 : 08-04-2010, 17:21:49 »
Yamadori je drvo izvađeno iz prirode.
Je, u međuvremenu sam pročitao osnovne upute za početnike pa sad znam i to :-D
Pravi izbor za tebe kao početnika su ili obični grabovi ili orijentalisi.
Jel javor OK za početnika? Acer platanoides, recimo.

Offline DonQuijote

Odg: Moj balkon
« Odgovori #4 : 08-04-2010, 20:44:09 »
Javor je OK izdržljiv i teško uništiv, ali platanoides isto  ima jako veliko lišće. Probaj

Offline dijxtra

Odg: Moj balkon
« Odgovori #5 : 08-04-2010, 21:34:56 »
Javor je OK izdržljiv i teško uništiv, ali platanoides isto  ima jako veliko lišće. Probaj
Budem probao. Znaš možda dal se da negdje u Zagrebu nabavit Acer palmatum? Po mogućnosti čist mala mladica, još neobrađivana? Ne interesira me gotov bonsai.

Offline DonQuijote

Odg: Moj balkon
« Odgovori #6 : 08-04-2010, 21:40:02 »
Prošlo proljeće sam ih vidio u Baumaxu -Škorpikova , ne jesen sam ih vidio u onom vrtnom centru na Žitnjaku, tamo pored Elke, gdje ih ima danas ne znam. Sjedni na tel. i nazovi par vrtnih centara

Offline dijxtra

Odg: Moj balkon
« Odgovori #7 : 08-04-2010, 23:20:03 »
OK, hvala puno!

Offline dijxtra

Odg: Moj balkon
« Odgovori #8 : 10-04-2010, 20:27:41 »
O, bože. Pročitah preko nekoliko tema na forumu i sad imam osjećaj ko da sutra imam ispit koji nisam spremio. Isuse, pa tko će snać u svemu tome? :-D Uhvatila me panika :-D Ništa, ajmo korak po korak.

Daklem, o bonsaiju ne znam ama baš ništa, al ono, imam volju i želju i sve što trebam je čisto malo usmjeravanja. Imate li vi kakve sastanke na koje se može doć i pitat glupa (početnička) pitanja? Ili da jednostavno ožežem po forumu? Za početak ću napraviti ovo drugo  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Moj balkon
« Odgovori #9 : 10-04-2010, 20:41:09 »
O, bože. Pročitah preko nekoliko tema na forumu i sad imam osjećaj ko da sutra imam ispit koji nisam spremio. Isuse, pa tko će snać u svemu tome? :-D Uhvatila me panika :-D Ništa, ajmo korak po korak.

Daklem, o bonsaiju ne znam ama baš ništa, al ono, imam volju i želju i sve što trebam je čisto malo usmjeravanja. Imate li vi kakve sastanke na koje se može doć i pitat glupa (početnička) pitanja? Ili da jednostavno ožežem po forumu? Za početak ću napraviti ovo drugo  :chinaman:

Za početak te ja pozivam kod mene u vrt i dajem ti sat dva da pitaš kaj ti padne na pamet  :tlab:

Offline dijxtra

Odg: Moj balkon
« Odgovori #10 : 10-04-2010, 20:45:06 »
Za početak te ja pozivam kod mene u vrt i dajem ti sat dva da pitaš kaj ti padne na pamet  :tlab:
Zajebavaš se ili? :-D

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Moj balkon
« Odgovori #11 : 10-04-2010, 20:50:04 »
Za početak te ja pozivam kod mene u vrt i dajem ti sat dva da pitaš kaj ti padne na pamet  :tlab:
Zajebavaš se ili? :-D

ozbiljno velim, ovak na forumu mi se neće dati pisati i objašnjavati... jer sam valjda sve što znam napisao, a to će rjetko tko pročitati...ne samo ja svi aktivni članovi su pisali puno svog znanja... a ovak kad vidiš drva u živo... dobiješ bolju sliku kaj pitati, a ja mogu lakše odgovoriti uživo nego tipkajući na poneko nesuvislo pitanje!

Offline dijxtra

Odg: Moj balkon
« Odgovori #12 : 10-04-2010, 20:59:58 »
A gdje ti je vrt? Ja sam u Zagrebu i ak si ti negdje u blizini totalno bi se mogo zaletit do tebe za jedno 2-3 tjedna kad pročitam neke osnovne stvari po forumu.

I, da, vidim da na forumu ima ogromna količina informacija i moram priznat da mi se kao početniku dosta teško snać. Jeste razmišljali o wikiju? Mislim da bi to dosta pomoglo k organizaciji informacija. Spreman sam uložit ponešto vremena ako vam se ta ideja sviđa. (par godina sam bio admin na engleskoj wikipediji plus sam instalirao 2-3 wikija tako da se pomalo snalazim u svemu tome) Migracija članaka sa foruma na wiki nebi trebala biti komplicirana, a dobilo bi se jako puno na organizaciji informacija u kategorije i liste, plus bi se mogli mešusobno linkat članci za lakše snalaženje itd. Jer, iskreno, mene hvata panika kad vidim ovaj forum i količinu informacija koje su mi dostupne ali ih ne mogu pronać :-D

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Moj balkon
« Odgovori #13 : 10-04-2010, 22:04:14 »
A gdje ti je vrt? Ja sam u Zagrebu i ak si ti negdje u blizini totalno bi se mogo zaletit do tebe za jedno 2-3 tjedna kad pročitam neke osnovne stvari po forumu.

...javi se na PP kad odlučiš

I, da, vidim da na forumu ima ogromna količina informacija i moram priznat da mi se kao početniku dosta teško snać. Jeste razmišljali o wikiju? Mislim da bi to dosta pomoglo k organizaciji informacija. Spreman sam uložit ponešto vremena ako vam se ta ideja sviđa. (par godina sam bio admin na engleskoj wikipediji plus sam instalirao 2-3 wikija tako da se pomalo snalazim u svemu tome) Migracija članaka sa foruma na wiki nebi trebala biti komplicirana, a dobilo bi se jako puno na organizaciji informacija u kategorije i liste, plus bi se mogli mešusobno linkat članci za lakše snalaženje itd. Jer, iskreno, mene hvata panika kad vidim ovaj forum i količinu informacija koje su mi dostupne ali ih ne mogu pronać :-D

dobra ideja  :chinaman: