Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Buxus, Šimšir, Bušpan...  (Posjeta: 12742 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Buxus, Šimšir, Bušpan...
« : 08-04-2010, 13:20:45 »
...napokon sam si uspio upiknuti jedan dobar buxus, i ako se ne varam, ta vrsta me prije desetak godina, zagolicala za bonsai kao hobi  :tlab:

...inicijalno sam ga pošišao, a dalje budem vidio kak će reagirati.

Offline gal

Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #1 : 08-04-2010, 13:24:49 »
na zadnjoj slici baš fino izgleda!  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #2 : 08-04-2010, 13:28:38 »
na zadnjoj slici baš fino izgleda!  :great:

...je, to je naprihvatljivija prednja strana... dvije najdonje spigane grane idu u jin i još poneka uz deblo, pa će to sve izgledati bolje konusno kak i je, ali se ne može bolje pofotkati. ...bit će to pravi mali naturalista  :jupije: ...i izgledati kao drvo, a ne kao bonsai  :tlab:

Offline DonQuijote

Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #3 : 08-04-2010, 15:28:39 »
Ja ih počinjem mrziti po malo.  :nono: Tjeraju ko ludi svugdje osim tako gdje bi trebalo.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #4 : 08-04-2010, 15:53:02 »
Ja ih počinjem mrziti po malo.  :nono: Tjeraju ko ludi svugdje osim tako gdje bi trebalo.

...postoje oni koji imaju vršnu dominaciju, sve u zrak i oni koji imaju bočnu dominaciju i tjeraju iz dna, kao azalea i onaj "koihime" javor kojeg je Walter spominjao. Možda je u tome caka pa trebaš paziti gdje rezati  :dunno:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #5 : 10-04-2010, 12:47:12 »
Ja sam u dvorištu imao 30 metara živice od šimšira.Nešto je ostalo,nešto sam podjelio,nekoje preoblikovao u vrtne a 5 posadio u posude.Bolje napreduju oni u zemlji koje režem sa škarama za živicu,onako popreko nego oni u posudama gdje pazim i režem iza svakog lista ili pupa.Po meni je bolje da u zemlji bude do neke završne faze a onda ga porezati i preoblikovati i posaditi u posudu.Izgleda da rastu brzo,ali ne,u posudama je prirast dosta slab i nije na onim mjestima gdje bi ti baš htio. :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gal

Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #6 : 12-04-2010, 07:27:59 »
Ja sam u dvorištu imao 30 metara živice od šimšira.Nešto je ostalo,nešto sam podjelio,nekoje preoblikovao u vrtne a 5 posadio u posude.Bolje napreduju oni u zemlji koje režem sa škarama za živicu,onako popreko nego oni u posudama gdje pazim i režem iza svakog lista ili pupa.Po meni je bolje da u zemlji bude do neke završne faze a onda ga porezati i preoblikovati i posaditi u posudu.Izgleda da rastu brzo,ali ne,u posudama je prirast dosta slab i nije na onim mjestima gdje bi ti baš htio. :question:
...ja imam dva, jedan je u trening posudi i taj dobro napreduje, drugi je u bonsai posudi i taj uz svu njegu rikava... :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #7 : 12-04-2010, 07:44:10 »
Ja sam u dvorištu imao 30 metara živice od šimšira.Nešto je ostalo,nešto sam podjelio,nekoje preoblikovao u vrtne a 5 posadio u posude.Bolje napreduju oni u zemlji koje režem sa škarama za živicu,onako popreko nego oni u posudama gdje pazim i režem iza svakog lista ili pupa.Po meni je bolje da u zemlji bude do neke završne faze a onda ga porezati i preoblikovati i posaditi u posudu.Izgleda da rastu brzo,ali ne,u posudama je prirast dosta slab i nije na onim mjestima gdje bi ti baš htio. :question:
...ja imam dva, jedan je u trening posudi i taj dobro napreduje, drugi je u bonsai posudi i taj uz svu njegu rikava... :dunno:

...zanimljivo, ali me ne iznenađuje. Odmah mi je bila sumnjiva količina korijena koju buxus razvije. Izvadio sam 4 kom i svaki je imao ogromnu balu korijena ispod sebe. Vjerojatno je to biljka koja rezanje krošnje podnosi zbog enormno razvijenog korijena, i ako joj taj korijen uskratimo, sadeći je u malu posudu, orezivanje moramo svesti na minimum ili kak Radovan veli, do bonsaia iz zemlje a onda u posudu.

Gal..., jel ovaj tvoj u bonsai posudi u modernom substratu?

Offline gal

Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #8 : 12-04-2010, 07:47:59 »
Gal..., jel ovaj tvoj u bonsai posudi u modernom substratu?
...kakvo je to sad pitanje, molim te lijepo?!  :tup:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #9 : 12-04-2010, 07:54:40 »
Gal..., jel ovaj tvoj u bonsai posudi u modernom substratu?
...kakvo je to sad pitanje, molim te lijepo?!  :tup:

najtekajzameriti  :chinaman:
Kakav je omjer posude naspram krošnje?

Offline gal

Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #10 : 12-04-2010, 09:57:16 »
Kakav je omjer posude naspram krošnje?
..a vidi. Trenutno  je ostalo malo zelenila pri vrhu krošnje, dole je sve požutilo

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #11 : 12-04-2010, 10:42:17 »
Kakav je omjer posude naspram krošnje?
..a vidi. Trenutno  je ostalo malo zelenila pri vrhu krošnje, dole je sve požutilo

...čačkao sam po netu i nisam uspio nać neke reprezentativne primjerke. Walter ima jednu od egzotičnih vrsta buxusa i čini mi se da su svu u malo "prevelikim" posudama...možda mi se samo ćini, a možda je to bitno za buxuse. Jeker gdje god sam vidio da radi na njima, radi na drvima u velikim posudama...
Možda je ipak najbolje riješenje, držati ga u prostranoj posudi i oblikovati, ... ili se uopće ne zamarati tom vrstom  :dunno:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Buxus, Šimšir, Bušpan...
« Odgovori #12 : 12-04-2010, 14:21:43 »
Ja ću sve prebaciti u dublje posude pa ću vidjeti dali će biti promjena.Jedan je u posudi oko 10 godina,ali prirast za tih 10 godina oko 0.Tek toliko da su se sakrili rezovi. :buaaa:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!