Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Javor Itaya čeka margotiranje  (Posjeta: 16933 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #15 : 25-09-2007, 08:58:42 »
Do sad sam slušao upravo suprotno! Mile iz rasadnika "Štrk" je uspio ove godine margotirati dva javora i to vrlo uspješno u svega 2-4 mj. Rekao je da se javori rado ukorijenjuju pri margotiranju i da ima odlična iskustva. Kako god bilo, ja se nadam uspjehu i mom prvom uspješnom margotiranju. No margota ide tek s početkom sezone rasta  :yes:

Je super ide ako to nije neki kultivar. Javor je super. Ne znam točno o kojoj se vrsti radi. Jer kutivari su zeznuti.

Ako se dobro siječam, Mile je javore uzgojio iz sjemena i margotirao ih kad su bili stari 8g. Radi se o japanskom javoru, a kojem, ne znam. Ovaj moj nije cijepljen pa predpostavljam da je iz sjemena, a zove se Acer palmatum Itaya.
Ma bumo vidli do ljeta iduče godine, možda mi se posreči  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #16 : 25-09-2007, 11:19:53 »
Kako mislim napraviti margotu...
... tako da na deblu skinem prsten kore u širini debljine debla, zatim odignem željeni dio kore od debla i ispod stegnem žicu, tako da kora bude široko oko debla. Vrhove kore ću napudrati hormonom za ukorjenjavanje i sve to smjestiti pri dno posude u koju će drvo puštati korijen.
Ako neko ima primjedbi i prijedloga, nek me savjetuje  :great:

Offline DonQuijote

Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #17 : 25-09-2007, 11:27:03 »
Ako ne napraviš prsten skroz unaokolo nego ostaviš dva-tri  mostića širine oko 4mm, ćeš malo usporiti ukorjenjivanje, ali će gornji dio drveta doživjeti manji šok. Mmislim da time povečavaš vrijeme ukorjenjivanja ali i znatno povečavaš šansu za preživljavanje.

Napominjem da baš nemam uspjeha u margotiranju, pa to nisu iskustva iz prve ruke nego su to savjeti koje sam čuo od ljudi koji se bave vočarstvom.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #18 : 25-09-2007, 11:33:35 »
Ako ne napraviš prsten skroz unaokolo nego ostaviš dva-tri  mostića širine oko 4mm, ćeš malo usporiti ukorjenjivanje, ali će gornji dio drveta doživjeti manji šok. Mmislim da time povečavaš vrijeme ukorjenjivanja ali i znatno povečavaš šansu za preživljavanje.

S tim sam se susreo prije 5-6g. i to je bilo kao pravilo da se ostave mostići, no kasnije sam pak čitao i pričao s ljudima koji su to radili da ti mostići samo usporavaju margotiranje i ne stvaraju zdravo korijenje, jer biljka nastavi kolanje sokova preko mostića pa ignorira stvaranje korijena. Vjerujem da nekim drvima treba ostaviti mostić, no za javor sam isto tako čuo baš suprotno.

Napominjem da baš nemam uspjeha u margotiranju, pa to nisu iskustva iz prve ruke nego su to savjeti koje sam čuo od ljudi koji se bave vočarstvom.

Da iskustva su različita pa i sami rezultati istih tehnika. Budem još malo razmišljao i informirao se do sezone rasta.

Offline Marija

Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #19 : 25-09-2007, 11:55:59 »
Zakorjenivala sam javor (u prirodi) s mostićima i to 3 godine, a ne par mjeseci - totalni fijasko.
Toliko malo korijenja je pustio da to nije normalno. Tako da mi se čini da je to gubljenje vremena. :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #20 : 25-09-2007, 12:17:24 »
Zakorjenivala sam javor (u prirodi) s mostićima i to 3 godine, a ne par mjeseci - totalni fijasko.
Toliko malo korijenja je pustio da to nije normalno. Tako da mi se čini da je to gubljenje vremena. :smile:

Dakle idem na prsten kak sam i planirao  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #21 : 28-09-2007, 12:11:46 »
Turski baš i ne kužim, al fotke dosta govore same za sebe.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1429

Offline istefano

Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #22 : 28-09-2007, 15:07:54 »
javorima, ako ostavis mostice on ce pokusati zatvoriti ranu zbog sokova koji ce teci kroz koru. Dok kod prstena ti sokovi se prekidaju i on jednostavno mora poceti pustati korijenje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #23 : 28-09-2007, 15:10:34 »
javorima, ako ostavis mostice on ce pokusati zatvoriti ranu zbog sokova koji ce teci kroz koru. Dok kod prstena ti sokovi se prekidaju i on jednostavno mora poceti pustati korijenje.

Fala buraz  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Javor Itaya čeka margotiranje
« Odgovori #24 : 09-10-2007, 14:13:06 »
Iako sam javor smjestio u totalni hlad, tak da uopče ne vidi sunce, počeo je otvarati pupove. Pupovi po vrhovima grana su već mucasti i samo kaj ne prolistaju. Nisam siguran da baš to sad treba javoru. Jel ima neki savjet oko zaustavljanja tog procesa?