Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pinus Thunbergii  (Posjeta: 30459 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Pinus

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #30 : 17-04-2007, 14:15:27 »
Ah, sad kada sam vidio cijene, ne idem ni u razgledavanje :mdr:

Ja se već danima spremam otić vidjeti kaj je to tak super u MBM-u. I krasni su primjerci. Fala Ivana. Ionako ne znam kad bi imala vremena ići. I kao što kažeš- mrak mi pada na oči od cijena.  :surprised:



Htjela sam si kupit azaleu, onu koja je u velikoj tegli( soma i šesto), al sam odustala jer neznam to održavat i bojim se da bi mi umrla, a onda bi morala počinit samoubojstvo. Jel vama preživila ona?

Offline Marija

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #31 : 17-04-2007, 14:19:24 »
Svi živi zovu sve juniperuse i tuje čempresima, nikad u životu nisam čula izraz borovica osim u knjizi. Isto kak vi zovete one neke rašljika i kaj ja znam, što neam pojma kaj je dok ne vidim latinski naziv.

p.s. euonimus kod nas babe zovu POPOVI GAČIĆI :gigle:

Ne postoje ustvari književni nazivi autohtonih biljaka, već svaki kraj ima svoje nazive.

Pa se tako npr. u Dubrovniku za juniperus oxicedrus kaže šmrijek, a ovdje kažu šmrika ili smrič. Eto nekidan smo vidjeli u jednom postu da je ladonja - istarski naziv za pelegrinku (tako je splićani zovu), a vlaji je zovu kostela, a u Dubrovniku košćela, a na Mljetu kostanja .... itd. itd.

Oni Juniperusi koji nisu autohtoni (chinesisi i sl.) imaju zaista krošnju sličnu čepresima, ali ih ovdje zovu borovicama. J. Oxicerdus, J. rigida ili J. communis imaju iglice i nikada nisam čula da ih netko zove čempresima ... barem ne ovdje.... čak ni polupismene babe  :tlab:

Što se rašeljke tiče - mislim da taj naziv je isti svugdje ...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #32 : 17-04-2007, 15:03:49 »
Svi živi zovu sve juniperuse i tuje čempresima

Mislis na sve zive u tvojoj okolici?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Pinus

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #33 : 17-04-2007, 15:13:53 »
Valjda samo tu, nisam o tome razmišljala. Zašto ste toliko zapeli za to?

Offline marinko beg

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #34 : 17-04-2007, 16:56:22 »
Koliko ja znam cempres je na latinski Cipressus,npr. oni sta se po obali sade na groblju, "Sempervirens".Radi se o sasvim drugoj vrsti.

M

Offline helleborus

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #35 : 17-04-2007, 18:44:23 »
Koliko ja znam cempres je na latinski Cipressus,npr. oni sta se po obali sade na groblju, "Sempervirens".Radi se o sasvim drugoj vrsti.

M
Cupressus!!! Cupressus je rod, čempresi, a C.sempervirens je jedna vrsta u tom rodu koja ima mnoge kultivare.  :ange:

Offline istefano

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #36 : 17-04-2007, 20:39:02 »
evo novih slika , gdje se vidi koliko su mu zice urasle ,a i predivan nebari...
a i bolju polovicu laganini pocinjem zaljubljivat u ovaj hobi , mislim da mi je Veljko jendom rekao da to moram odmah poceti dresirat , da kad me jednom nesto odvuce od doma da mi ima tko zaljevat  :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #37 : 17-04-2007, 21:17:49 »
Auuuu fotka 11 je i mene zaboljela :frown: strašno što su mu učinili

Offline veljko

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #38 : 17-04-2007, 21:28:07 »
evo novih slika , gdje se vidi koliko su mu zice urasle ,a i predivan nebari...
a i bolju polovicu laganini pocinjem zaljubljivat u ovaj hobi , mislim da mi je Veljko jendom rekao da to moram odmah poceti dresirat , da kad me jednom nesto odvuce od doma da mi ima tko zaljevat  :mdr:

Žena mi je vidjela ovaj post, pa sam dobio batina i natjerala me da ti napišem da je "dresura" malo preteška riječ :halt:, ako i tebe tvoja uhvati, bit će ti dresura ko i meni trenutno :slap: :grrrrrr: :lol: :gigle: :histerical:

Offline istefano

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #39 : 17-04-2007, 21:56:55 »
za moju nije bed ,ona se voli hvaliti kak me j izdresirala  :whip: da carape okrecem na pravu stranu i gdj im je mjesto i uz puno truda napkon sam naucio  :wall: u prljavom vesu ... :rofl:

Offline veljko

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #40 : 17-04-2007, 22:06:25 »
Sad mi je žena otišla pa mogu slobodno pisati,... trebaš ti nju dresirati, a ne ona tebe. :histerical:

Offline marinko beg

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #41 : 17-04-2007, 23:46:18 »
Koliko ja znam cempres je na latinski Cipressus,npr. oni sta se po obali sade na groblju, "Sempervirens".Radi se o sasvim drugoj vrsti.

M
Cupressus!!! Cupressus je rod, čempresi, a C.sempervirens je jedna vrsta u tom rodu koja ima mnoge kultivare.  :ange:
Jeste Cupressus,krivo sam napisao.To o rodu i vrsti ponekad mijesam,ipak ja nisam biolog. :ange:

M

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #42 : 18-04-2007, 09:58:41 »
Sad mi je žena otišla pa mogu slobodno pisati,... trebaš ti nju dresirati, a ne ona tebe. :histerical:
:lol: :lol: :lol:

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #43 : 18-04-2007, 14:04:18 »
Otišao sam danas ipak u MBM vidjeti ta drva. Prvenstveno me zanimala ona bukva :worthy: To je mrcina od dobrog metra visine, i nije fagus silvatica, tj. naša domaća :mdr: nego fagus cuneata (ako sam dobro zapamtio) u svakom slučaju zastaje dah od nje.
Najviše me se dojmilo masakriranje bonsaia žicom :grrrrrr: to je nešto prestrašno. Pinusi su uglavnom tako stravično oštećeni  da to još nigdje nisam vidio. Kao da je neko napravio rasadnik, ožičio ih i zaboravio na njega jedno tri, četri godine.
Recimo grana koja ima promjer 1 cm, ima užiljak od žice barem pola cm ako ne i više i to naravno na ključnim mjestima koja su izložena pogledima.

Offline gal

Odg: Pinus Thunbergii
« Odgovori #44 : 18-04-2007, 14:19:16 »
Kao da je neko napravio rasadnik, ožičio ih i zaboravio na njega jedno tri, četri godine.
Recimo grana koja ima promjer 1 cm, ima užiljak od žice barem pola cm ako ne i više i to naravno na ključnim mjestima koja su izložena pogledima.

Svaka čast MBM-u jer smo svi manje više kod njih nabavili nužan alat i jeftine posude, ali ili im je to neko uvaljo ili neko želi ekstra zaraditi. Zar baš u svemu moramo biti deponij svjetskog smeća koji još moramo i kupit??