Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pinus pinaster  (Posjeta: 11440 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
pinus pinaster
« : 22-05-2010, 18:10:17 »
Dobar dan svima.Da se predstavim, zovem se Mario i proučavam čarobni svijet bonsaia oko godinu dana a bavim se uzgojem oko pol godine, ukratko početnik!
Imam na svoja dva balkona par kandidata za nova  bonsai drvca. Tamaris,pinus pinaster, lovor koji je u fazi margotiranja :hihihi: te bonsai maslinu,šljivu i krušku. Za sada sve štima ok, jedino mi se pinaster čini mi se počeo sušit. Izvađen je u okolici st kao mladica od 30ak cm visine ,debljine 1.5cm, u 3mj zatim preseljen u zg. Sve je štimalo do prije tijedan dva kad sam primjetio da su se mlađe grane počele sušit. Pa me zanima šta da napravim i koja prihrana i kada.Stavit ču fotke kad snimim sve. unaprijed hvala!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: pinus pinaster
« Odgovori #1 : 23-05-2010, 09:28:26 »
Stavi fotke onda će biti lakše. No po opisu koji si dao, ( 30 cm visine i debljine 1,5 cm) to su mladice i trebati će desetljeća da postanu drva. Prolistaj malo forum, fotke, estetika, pitanja početnika,... onda će ti stvari biti jasnije i kretati ćeš sa boljim startnim materijalom

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #2 : 24-05-2010, 23:42:12 »
Pozdrav, dali mi itko može pokazat neku fotku bonsai pinastera jer ga nisam na netu nigdje vidio da je uzgojen kao bonsai. mislim jesam nešto al nije mi to ono kako vi radite. Možda bi mi Marija ili don mogli dat neku stranicu ili fotku.Neznam koliko je pinaster ustvari težak za početnike ali baš zbog njegove ljepote sam krenio sa tim drvcem. 
a i ja moram stavit slike.   thanks
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: pinus pinaster
« Odgovori #3 : 25-05-2010, 08:23:51 »
Pozdrav, dali mi itko može pokazat neku fotku bonsai pinastera jer ga nisam na netu nigdje vidio da je uzgojen kao bonsai. mislim jesam nešto al nije mi to ono kako vi radite. Možda bi mi Marija ili don mogli dat neku stranicu ili fotku.Neznam koliko je pinaster ustvari težak za početnike ali baš zbog njegove ljepote sam krenio sa tim drvcem. 
a i ja moram stavit slike.   thanks

Kao što ti je Don rekao P. pinaster koji imaš je mladica, a generalno se iz mladice bonsai ne uzgajaju. Trebaju desetljeća, osim toga nikada nećeš dobiti karakter kakav imaju stari primjerci bora u prirodi usljed različitih utjecaja. Za bonsai je bitan karakter a i starost.

P. Pineaster ili primorski bor je totalno nepogodan za uzgoj kao bonsai jer ima nenormalno duge iglice i prosječno od 10 do 20 cm, pa ga zato nisi našao u bonsai formi.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #4 : 25-05-2010, 10:45:04 »
 ok skužio sam da nakon tri mj neće bit ništa od njega. Proćitao sam nešto šta si ti napisala, još davno mislim. Najbolje je uzgojit i imat autohtonu vrstu za podneblje u kojem živiš.  Bacam se na nigru i junipera .
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: pinus pinaster
« Odgovori #5 : 25-05-2010, 13:37:56 »
Proćitao sam nešto šta si ti napisala, još davno mislim. Najbolje je uzgojit i imat autohtonu vrstu za podneblje u kojem živiš.  Bacam se na nigru i junipera .

Primorski bor jest autohton ovdje, nije problem u tome, već on kao vrsta nema karakteristike da bi bio dobar bonsai - iglice su enormno duge!

Vezano za četinjače uopće, nisu za početnike i zaobiđi ih barem prvu godinu dok ne ovladaš nekim temeljima vezanima za bonsai uzgoj.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #6 : 25-05-2010, 14:50:00 »
... Bacam se na nigru i junipera .

...probaj izbjegavati bacanje po juniperusima, vrlo neugodno pikaju sa iglicama, a i jinovi mogu biti opasni ko rogovi razjarenog bika  :idiot:
  ;)

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #7 : 27-05-2010, 08:42:03 »
bok svima. evo fotke o kojima sam bio dosadan. Poslušat ču vas i manit ču se čorava posla sa borovima bar dok ne steknem dovoljno znanja i iskustva o njima. pitanje? koliko dugo treba lovoru da baci korjen odnosno koliko dugo traje margotiranje lovora?
hoče li biti kakva radionica za početnike uskoro?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #8 : 27-05-2010, 18:39:20 »
 :question:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #9 : 27-05-2010, 19:18:11 »
:question:

...nema ti tu baš ekipe koja nešto kao margotira i ima puno iskustva s tim...  :dunno:
Radionica...hm , kod mene u vrtu je svaki dan radionica, a posla ima napretek, što me i veseli, malo malo pa nađem neko "novo" drvo koje dugo nisam vidio  :idiot:

...ajde, okupite se pa ćemo napraviti nešto!

Offline dijxtra

Odg: pinus pinaster
« Odgovori #10 : 27-05-2010, 20:22:57 »
koliko dugo treba lovoru da baci korjen odnosno koliko dugo traje margotiranje lovora?
Gle, buraz, ja sam isto totalni početnik, pa ko početnik početniku: mani se margotiranja.

Evo ti kaj trebaš delat sljedećih par mjeseci:
1. čitati. pročitaj ove topice, ne nužno tim redosljedom:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=72
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=705
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=284.0
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1245.0
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1553
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=59
Kad pročitaš to sve, onda čitaj forum kojim god redosljedom. Prati najnovije postove, čitaj neke stare topice koje uspiješ iskopat.
2. još čitaj. guglaj, nabavi knjige. ako hoćeš, poslat ću ti ja par PDFova ako znaš engleski.
3. nakon mjesec dana čitanja odi u šumu i probaj nać neka zanimljiva BJELOGORIČNA stabla. Pripremi ih za vađenje (što to znači skužit ćeš iz topica koje sam ti dao). Ignoriraj dečake borove i devojke jele. Crnogorica je masu zeznutija od bjelogorice tako da se drži grabova i živice i bjelogorice općenito. Sljedeće godine počni razmišljat o crnogorici.
4. Miruj do jeseni. Mani se margotiranja i štajaznam čega sve ne. Mislim, ne moraš, margotiraj ti, al još ne znaš niti osnovne stvari o zakorjenjivanju, a ti bi margotirao. Čitanjem i praksom ćeš naučit stvari koje će ti onda omogućit da uspješno margotiraš. Sad još nemaš osnovna znanja potrebna za to.
5. Na jesen izvadi yamadorije koje si pronašao u koraku 3.
6. Dalje ćeš znat sam (ako si dovoljno čitao).

Ako ti ne ide korak 4., onda ježiga, eksperimentiraj. Trenutno nije vrijeme za vađenje drva, al ak baš nemreš sjedit na miru, onda si svejedno izvadi jedno - dva pa ih presadi, ne znam, ožicaj, gnoji, margotiraj ak ti se margotira, radi šta oćeš. Ubit ćeš ih 95% sigurno, al ono, kad ne možeš sjedit na miru onda nosi mrtva stabla na duši (ti zli, zli čovječe) :-D Premda bi ja rađe išo korak po korak (pa to onda i radim trenutno).

To ti je moj savjet. Nek me nepočetnici isprave ako griješim, jel.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #11 : 27-05-2010, 21:00:50 »
...Nek me nepočetnici isprave ako griješim, jel.

hvala na podsjetniku ...hehehe, kak je dobro pročitati vlastite postove iz 2007  :jupije: , svi smo mi nekad "davno" bili početnici  :idiot:

...i sad se sam sebi čudim da sam pročital sve kaj si napisal... dobro napisal  :great:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #12 : 27-05-2010, 21:18:10 »
Odlično je kad početnik shvati u čemu je bit svega i onda daje savjet drugim početnicima.To je put kako treba savladati tu čudnu misteriju zvanu BONSAI. 8) :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: pinus pinaster
« Odgovori #13 : 27-05-2010, 22:25:49 »
A i meni je zgodno pročitati te stare teme. Zabavno je vidjeti kako smo evoluirali, promjenili neka stajališta, ciljeve... evo ovo mi je bilo posebno smješno za pročitati:
uzgoj iz sjemena i mladih biljčica je dug proces koji prihvaćam, no 5-10 zrelih stabala bi volio imati i o njima se brinuti dok biljčice iz sjemena i mladice iz prirode stasaju za unuke.

Pozdrav
Mario


... a gle ga danas 5- 10 je preraslo u 50-100  :gigle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #14 : 27-05-2010, 23:27:14 »
... a gle ga danas 5- 10 je preraslo u 50-100  :gigle:

...nemam pojma o ćemu zboriš  :dunno:
Jel ja poznam tog o kojem pričaš?