Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pinus pinaster  (Posjeta: 11442 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: pinus pinaster
« Odgovori #15 : 28-05-2010, 07:44:14 »
Ma ne, to je bio neki početnik koji je uzgajao iz sjemena, a htio je par jamadoria tek toliko da mu ispune vrijeme dok čeka :happy2:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #16 : 28-05-2010, 09:25:20 »
Tu se i ja negdje pronalazim u priči.Svake godine desetak novih i sad ih je već oko 100.Ne vidim kraja... :wow:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #17 : 28-05-2010, 18:29:49 »
Pozdrav ekipo! Margotiram zato šta to stablo ima savršenu formu za buduču krošnju i zato kajvolim kemijat. Kaj se tiče hortikulture tu imam pomoć od dipl ing agronomije al
bitno mi je znanje marije ,maria, dona i gosp sandeva. Pročitao sam mnogo toga sa ovog foruma i baš zato nisam ubio niti jedan prebonsai. još nemam bonsai u pravom smislu, al dogodine možda. yamadori neču tražit bar za sad jer nemam baš previše tajma buraz.
koliko dugo treba lovoru da baci korjen odnosno koliko dugo traje margotiranje lovora?
Gle, buraz, ja sam isto totalni početnik, pa ko početnik početniku: mani se margotiranja.

Evo ti kaj trebaš delat sljedećih par mjeseci:
1. čitati. pročitaj ove topice, ne nužno tim redosljedom:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=72
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=705
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=284.0
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1245.0
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1553
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=59
Kad pročitaš to sve, onda čitaj forum kojim god redosljedom. Prati najnovije postove, čitaj neke stare topice koje uspiješ iskopat.
2. još čitaj. guglaj, nabavi knjige. ako hoćeš, poslat ću ti ja par PDFova ako znaš engleski.
3. nakon mjesec dana čitanja odi u šumu i probaj nać neka zanimljiva BJELOGORIČNA stabla. Pripremi ih za vađenje (što to znači skužit ćeš iz topica koje sam ti dao). Ignoriraj dečake borove i devojke jele. Crnogorica je masu zeznutija od bjelogorice tako da se drži grabova i živice i bjelogorice općenito. Sljedeće godine počni razmišljat o crnogorici.
4. Miruj do jeseni. Mani se margotiranja i štajaznam čega sve ne. Mislim, ne moraš, margotiraj ti, al još ne znaš niti osnovne stvari o zakorjenjivanju, a ti bi margotirao. Čitanjem i praksom ćeš naučit stvari koje će ti onda omogućit da uspješno margotiraš. Sad još nemaš osnovna znanja potrebna za to.
5. Na jesen izvadi yamadorije koje si pronašao u koraku 3.
6. Dalje ćeš znat sam (ako si dovoljno čitao).

Ako ti ne ide korak 4., onda ježiga, eksperimentiraj. Trenutno nije vrijeme za vađenje drva, al ak baš nemreš sjedit na miru, onda si svejedno izvadi jedno - dva pa ih presadi, ne znam, ožicaj, gnoji, margotiraj ak ti se margotira, radi šta oćeš. Ubit ćeš ih 95% sigurno, al ono, kad ne možeš sjedit na miru onda nosi mrtva stabla na duši (ti zli, zli čovječe) :-D Premda bi ja rađe išo korak po korak (pa to onda i radim trenutno).

To ti je moj savjet. Nek me nepočetnici isprave ako griješim, jel.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bruno

Odg: pinus pinaster
« Odgovori #18 : 29-05-2010, 08:12:11 »
Kad se uvjeriš koliko okolo raste krasnih malih stabala,trčat češ po šumama i gorama i bit če ti žao što nisi prije !

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: margotiranje i yamadori
« Odgovori #19 : 29-05-2010, 09:52:55 »
Kad se uvjeriš koliko okolo raste krasnih malih stabala,trčat češ po šumama i gorama i bit če ti žao što nisi prije !
Bok svima. Da to si dobro rekao. Postat ču i ja jednog dana mr Miyagi :chinaman:
a do tada mi preostaje mbm,kalija i rasadnik šumarskog faksa.
Yamadori je tehnički gledano meni ne izvediv zbog alata a ponajviše zbog prostora. Moram kupit čajkić!
Neželim mučit neki primjerak klena na balkonu, ipak je vrt najbolja stvar, a večina yamadori majstora ima vrt  sa staklenikom. Margotiram taj lovor prvenstveno zbog pokusa. ako uspije pustit korjen do jeseni  i ja ga presadim u lončanicu te ga bacim u mini plastenik i on se do prolječa razvije e onda sam u tome uspijo. Več sam ja našao na svojoj zemji u dalmaciji par preljepih primjera i bjelogorice i crnogorice al nisam ništa dirao osim onog pinastera koji nema veze sa yamadorijem. Thanks na poticaju imam to na umu da donese neki ljepi primjerak. trenutno upijam znanje :dipl:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pinus pinaster
« Odgovori #20 : 24-09-2010, 10:53:47 »
Joj do ne tako davno sam imao onakva mišljenja o svemu!  :rofl: Sad mi je pomalo sve drugačije a i razmišljanja i stajališta su gledana iz drugačije perspektive. Smiješno mi je to da sam rekao da neču vadit yamadorije a sad imam podosta kandidata za vađenje. Onu mladicu p pinastera sam naravno ubio a i ne margotiram niš jer to kaj sam pokušo napravit nema veze sa ovim šta želim danas , a ono što ču željeti sutra vidit čemo.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: pinus pinaster
« Odgovori #21 : 24-09-2010, 13:33:18 »
Tak to ide. Svi smo imali bisera i veličanstvenih odluka :whistle: I nema tu pomoći jer svatko mora proći svoj put.
Da ti je neko nakon tvog posta napisao da su to bedastoće, ti bi se naljutio i rekao da je to tvoj put na koji imaš pravo. Tako zapravo i jest. Svatko mora sam doći do spoznaja, a do spoznaja se uči na greškama. Netko na tuđim ali večina ipak na vlastitim.