Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Oblikovanje vrtnog bonsai bora  (Posjeta: 22417 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #15 : 24-08-2010, 20:00:23 »
Možeš u zemlju zabosti drvene kolčiće i onda sa špagom napeti donje grane da ti budu što ravnije da imaš budući kostur.Također pokušaj da nemaš u jednom nivou grane na više strana.Bilo bi idealno da bude jedna i usmjerena na stranu koja ti estetski najbolje odgovara.Sve ostale sitne koje rastu iz stabla i pri dnu maknuti. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Aristata

Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #16 : 24-08-2010, 21:46:40 »
 :hvalaaa:
Za početak sam krenuo sa bambusovim palicama. Promjer krošnje sam povećao za cca 0,5 m. Daljnje savijanje je vjerojatno bolje nastaviti sa špagom.
Dali je bolje za granu zavezati bambus palicu i sve zajedno savijati ili je dovoljno špagu vezati direktno za granu i savinuti po potrebi.
Pokušavam biti forenzičar. :question: Gledam slike kako to Japanci rade i nekako mi ne ide to dešifriranje.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #17 : 26-08-2010, 14:57:37 »
Možeš prvo cjelu granu fiksirati sa palicom,time ju izravnaš,a onda je sa špagom napneš i dovedeš u položaj koji želiš,vodoravno ili pod kutem.Ako je grana malo kruta ne trebaš je odmah staviti u vodoravan položaj,napni dokle ide a dovršiš iduće godine. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Aristata

Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #18 : 01-09-2010, 23:00:21 »
Evo još jedno početničko pitanje: Ako savinem granu preko horizontalnog položaja (na dolje) kao na prošloj slici, gdje mogu očekivati novu rast izbojaka ?  
Na dijelu grane koja je sada najvišja (uz deblo) ?  Na kraju grane ?   Ili na oba dijela?  :dunno:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #19 : 03-09-2010, 13:19:49 »
Na kraju grana gdje i ima najviše pupova.Da bi aktivirao i potaknuo izbijanje pupova i grana bliže deblu morao bi odrezati vršne grane zajedno sa pupovima ili odrezati cjeli dominantni vrh grane,a kao vrh preusmjeriti postranu granu.Ali sam postupak formiranja grane neće trajati manje od 5 godina. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Aristata

Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #20 : 03-09-2010, 22:35:17 »
Recimo da to kapiram ok. Ali imam još jedno pitanje ako granu savinem da je vrh grane istovremeno i najniža točka grane neće li to natjerati hormone da sada potenciraju rast izbojaka iz najviših točaka grane tj. uz samo deblo? 
Htio bi da mi grana raste u dužinu, a istovremeno bi htio potencirati rast novih izbojaka uz deblo. Na slici je upravo to postignuto. Donje dvije označene grane rastu nesmetano u dužinu a nova rast je zapunila prostor uz samo deblo. Čini mi se da je rast novih izbojaka upravo uz samo deblo najjača. (slika - usporedba sa gornjim granama).
Bojim se ako odrežem vrh grane zajedno sa pupovima da grana neće više rasti u dužinu.
Što da radim prijatelji moji ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #21 : 04-09-2010, 21:02:08 »
Za to što ti pokazuješ na slici je utrošeno 15 ako ne i 2o godina.Prvo trebaš dobiti pupove bliže deblu.Dok formiraš njih za 1o godina će ti narasti i grana u dužinu barem pola metra ako je nečeš kratiti i to iz postrane grančice.Postupak koji ti predlažem radiš samo jednu godinu,i ako ti baci povratne pupove dalje radiš na zgušnjavanju grana kao što se vidi i na slici na donjim granama. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #22 : 04-09-2010, 21:47:39 »
No to još nije sve.Uz to moraš moraš još znati skidati iglice,trgati svječice-mlade tanke izboje i pincirati što sve moraš potražiti pod oblikovanjem borova. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Aristata

Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #23 : 05-09-2010, 17:31:02 »
Da, da ovo je bitno:
Uz to moraš moraš još znati skidati iglice,trgati svječice-mlade tanke izboje i pincirati što sve moraš potražiti pod oblikovanjem borova.
Hvala što me trpiš i strpljivo odgovaraš na moja pitanja.  :chinaman:
 Još ako budu dečki iz BKZ-a organizirali neke tečaje  biti  će dovoljno za početak. Krenuo sam istovremeno sa tri stabla:  Pinus sylvestris + 2 kom. Pinus sylvestris 'watereri'  bora. Živi bili pa vidjeli kako će to izgledati kroz 10 tak godina. Ovako izgleda danas:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #24 : 06-09-2010, 11:37:19 »
Samo budi uporan i strpljiv,jer će te borovi nadživjeti,to znaš.. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Aristata

Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #25 : 08-09-2010, 17:42:11 »
Gal je napisao:...ovo je standardna japanska "baget" tehnika oblikovanja grana.  :hihihi:

Evo u prilogu postavljam na forum još jednu sliku gdje je ta tehnika ispiljena do savršenstva.
Može li netko tko je upoznat sa tom tehnikom oblikovanja grana napisati par riječi o njoj.
Bar osnovne smjernice. Konkretno, kako uspiju natjerati granu da tako enormno raste u dužinu ?




Offline gal

Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #26 : 09-09-2010, 08:03:20 »
Konkretno, kako uspiju natjerati granu da tako enormno raste u dužinu ?
...tjera ju apikalna dominacija vršnog pupa i pripadajući hormoni, posebno izraženo kod četinara, o ćemu je već sve napisano na ovom forumu. Jedino kaj trebaš napraviti je ne zakidati vršni pup, te drvo dobro zalijevati i prihranjivati te pustiti dovoljno vremena da proteće...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Oblikovanje vrtnog bonsai bora
« Odgovori #27 : 09-09-2010, 13:43:30 »
Ovo što je prikazano na slici ne mora značiti da je to grana.Ja bih prije rekao da je to blizanac samo što se malo više nagnuo i odvojio od matičnog stabla.Stablo je prirodno išlo u stranu gdje je bilo više svjetla.Znači dalje od dominantnog stabla koje mu je uzimalo svjetlost. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!