Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Molim pomoć  (Posjeta: 4613 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ita46

Molim pomoć
« : 08-06-2010, 14:47:11 »
Pozdrav svima,

nova sam na forumu i voljela bi da mi netko pomogne dok se malko ne uhodam. Naime, na dar sam dobila bonsai Ulmus ( vidjela sam negdje na forumu da se tako zove, s obzirom da nikakve etikete nije bilo na njemu). Jutros mu je počelo otpadati lišće. Čak sam i to pronašla da stavim bijeli papir itd... S obzirom da nikada do sada nisam imala Bonsai, i da sam veliki početnik u svemu, može li mi netko napisati o održavanju istog i ujedno mi reći zašto mu otpada lišće, gdje ga najbolje držati...

HVALA na odgovorima...

Offline DonQuijote

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #1 : 08-06-2010, 21:07:31 »
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=42.0

Ovdje imaš ponešto a i opčenito si pročitaj pitanja početnika, tamo možeš nači mnoge odgovore na gotovo sve što ti treba za početak

Offline ita46

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #2 : 08-06-2010, 21:51:51 »
hvala puno... nastojim da pohvatam sve, al me uhvatila panika jer mi lišće ispada, a Bonsai moj tek par dana...

Offline DonQuijote

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #3 : 08-06-2010, 22:53:25 »
Stavi ga van, u sjenu, na mjestu zaštićenom od vjetra, zalijevaj toliko da zemlja bude vlažna a ne stalno mokra... i nadaj se. Ne bih te želio obeshrabriti ali šanse za takva drva nisu velike. AKo malo proučiš teme po forumu biti će ti jasnije zašto je to tako

Offline ita46

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #4 : 08-06-2010, 23:58:37 »
okej. Hvala... javim situaciju :) prebačen je vani :)

Offline hosu

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #5 : 09-06-2010, 15:47:41 »
Pozdrav svima,

nova sam na forumu i voljela bi da mi netko pomogne dok se malko ne uhodam. Naime, na dar sam dobila bonsai Ulmus ( vidjela sam negdje na forumu da se tako zove, s obzirom da nikakve etikete nije bilo na njemu). Jutros mu je počelo otpadati lišće. Čak sam i to pronašla da stavim bijeli papir itd... S obzirom da nikada do sada nisam imala Bonsai, i da sam veliki početnik u svemu, može li mi netko napisati o održavanju istog i ujedno mi reći zašto mu otpada lišće, gdje ga najbolje držati...

HVALA na odgovorima...
poslao sam ti privitak ali greškom. ne na tvoj upit nego sebi pa pogledaj na - početnici pitaju - hosu. to je upućeno tebi dragi prijatelju,(prijateljice)

Offline Leia

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #6 : 20-07-2010, 11:25:10 »
Ljudi, upomoc!!!
Bojim se da sam uspjela "srediti" svoje prvo drvce ...  :cry:

Imam Segereciju i sve je bilo super i nakon prvog orezivanja tjerala je mlade ludacki, dok se odjednom nije naglo pocela susiti, pocelo je propadati i mlado lisce, kao da je skureno ...
Sada je potpuno gola. U zemlji sam nasla nametnike, isprala sam joj korijen i presadujem ju.

Da li se uopce isplati vise pokusavati ju spasavati ili sam ju unistila?  :dunno:

Offline boki

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #7 : 20-07-2010, 11:31:49 »
Ljudi, upomoc!!!
Bojim se da sam uspjela "srediti" svoje prvo drvce ...  :cry:

Imam Segereciju i sve je bilo super i nakon prvog orezivanja tjerala je mlade ludacki, dok se odjednom nije naglo pocela susiti, pocelo je propadati i mlado lisce, kao da je skureno ...
Sada je potpuno gola. U zemlji sam nasla nametnike, isprala sam joj korijen i presadujem ju.

Da li se uopce isplati vise pokusavati ju spasavati ili sam ju unistila?  :dunno:

Meni se to desilo sa grabom..male mušice koje su izletale van.. kad sam ga izvadio.. užas.. hrpa buba.. ali pošto sam ga i ranije skurio sa umjetnim gnojivom... reko sam mu pa-pa...  :molitva:

Offline Leia

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #8 : 20-07-2010, 11:40:16 »
Ma moj je bio pun paucica, smedih i bijelih i jos nekakve bubice sitne bijele su gmizale po zemlji oko korijena ...

Samo sam ga jednom dosad gnojila i to sa jako razrijedenim gnojivom i nakon njega se ponasao super, medutim kada se poceo susiti, ne dugo nakon toga, nisam bila sigurna je li mu ipak to gnojivo bilo prejako, pa ga nisam vise stavljala. Nastavio se susiti i dalje ...  :zbunjen:

Offline boki

Odg: Molim pomoć
« Odgovori #9 : 20-07-2010, 11:43:49 »
Ma moj je bio pun paucica, smedih i bijelih i jos nekakve bubice sitne bijele su gmizale po zemlji oko korijena ...

Samo sam ga jednom dosad gnojila i to sa jako razrijedenim gnojivom i nakon njega se ponasao super, medutim kada se poceo susiti, ne dugo nakon toga, nisam bila sigurna je li mu ipak to gnojivo bilo prejako, pa ga nisam vise stavljala. Nastavio se susiti i dalje ...  :zbunjen:

Presadi ga.. operi korjen sa vodom.. a zemlju sprži u mikrovalnoj da poubija bube.. i moli se...:P

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Molim pomoć
« Odgovori #10 : 21-07-2010, 10:36:54 »
Problem je kod tih kupljenih nazovimo ih bonsaima  :gigle:,što su posađeni u premale posude,da to izgleda samo atraktivnije.Problem je početnicima izbalansirati pravilno zaljevanje i pozicija,odnosno mjesto gdje držati takvo drvce.Ako  je previše suho onda ga napada crveni pauk i uši.Treba presaditi u drugu zemlju i u veću posudu,ne mara biti za bonsai.Ako se radi o Kineskom brijestu protiv nametnika ga treba prskati sa prirodnim insekticidima jer ne podnosi umjetne,od kojih mu otpadne lišće. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!