Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: pincanje  (Posjeta: 6652 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dijxtra

pincanje
« : 01-06-2010, 00:31:10 »
Pozdrav!

Jabuka mi je izbacila samo dva izboja, ali ta dva izboja rastu ko sumanuti. Već su se zadebljali na debljinu debla i već su mi predugački. Koliko shvaćam, ja ne moram čekati jesen nego već sad mogu recimo maknut vršne pupove. Koliko sam shvatio, to se zove pincanje.

Sad mene zanima sljedeće: jel tu ima neka posebna procedura ili se jednostavno dohvatim škara i odfikarim vršne pupove? Ovo "pincanje" mi zvuči ko nešto što se radi pincetom :-D Jel tu treba samo pažljivo odstranit pup ili se možda reže izboj na mjesto gdje je neki niži list ili se sječe posred internodija? Kako, kako, kako se to radi? :-D

Offline DonQuijote

Odg: pincanje
« Odgovori #1 : 01-06-2010, 15:06:30 »
Pusti pupove i ako je drvo snažno i zdravo slobodno reži grančice. Da li ćeš rezati odmah iznad pupa ili ćeš ostaviti centimetar-dva, ovisi o vrsti. Kod nekih vrsta grančica podnosi orezivanje i odmah potjera iz tog pupa a kod nekih se osuši gornji centimetar pa je onda i pup u opasnosti. Ja jabuke režem tik iznad pupa, doduše to su vrlo mlada drva i nisu u posudi nego samonikli divljaci.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pincanje
« Odgovori #2 : 02-06-2010, 11:09:27 »
Nisam shvatio dali to imaš sadnicu jabuke ili imaš jabuku pa želiš napraviti bonsai.Ako je sadnica onda se grane puštaju da što više jačaju,a na rano proljeće se krate i ostavljaju vanjski pupovi.Ako je bonsai onda slobodno skrati grane na 4-5 pupova i ubrzo će iz istih još ove godine potjerati nove grančice,koje onda ostaviš do ranog proljeća i onda prikratiš na onoliko pupova koliko je potrebno tvome željenom obliku. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline dijxtra

Odg: pincanje
« Odgovori #3 : 02-06-2010, 13:50:44 »
Evo ga, slika govori tisuću riječi. Kad sam ju kupio u rasadniku, bila je samo spigani štap. Pa sam ju presadio i onda je iz dva pupa naraslo ovo :-D Baš divlja tako da sam joj odrezo vrhove na ta dva izboja. Bilo bi lijepo da baci koji povratni pup, al prezivjet ću i ako nastavi razvijat samo ova dva izboja.

Offline Andrija Zokić

Odg: pincanje
« Odgovori #4 : 02-06-2010, 15:25:10 »
Evo ga, slika govori tisuću riječi. Kad sam ju kupio u rasadniku, bila je samo spigani štap. Pa sam ju presadio i onda je iz dva pupa naraslo ovo :-D Baš divlja tako da sam joj odrezo vrhove na ta dva izboja. Bilo bi lijepo da baci koji povratni pup, al prezivjet ću i ako nastavi razvijat samo ova dva izboja.

Drvo baca povratne izboje jače kada je zdravije i snažnije, a ovisi i o vrsti. Ne znam kako je sa jabukom po tom pitanju.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pincanje
« Odgovori #5 : 03-06-2010, 20:12:52 »
Ako se radi o običnoj sadnici jabuke,onda se niti ne isplati truditi je formirati u formu bonsaia.Neće uspjeti.Za to su japanske vrste sa malim plodovima ili eventualno naša divlja jabuka. :umm:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline dijxtra

Odg: pincanje
« Odgovori #6 : 06-06-2010, 21:52:30 »
Ako se radi o običnoj sadnici jabuke,onda se niti ne isplati truditi je formirati u formu bonsaia.Neće uspjeti.Za to su japanske vrste sa malim plodovima ili eventualno naša divlja jabuka. :umm:
Zašto neće uspjeti? Ne treba mi minijaturni plod, to me uopće ne interesira. Čini mi se da ima dovoljno male listove koji bi se vjerojatno dali još fino smanjit... Mda, OK, lupam napamet. Dakle početničko pitanje: mi moš pliz pojasnit zašto jabuka nije pogodna za bonsai? :-D

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: pincanje
« Odgovori #7 : 07-06-2010, 20:58:25 »
Da su obične sadnice jabuka dobre za bonsai,onda bi ih već netko u svijetu uzgojio ali nije.Na njima nemožeš postići sitno grananje,odnosno kratke internodije,cvjet prevelik,plod prevelik...neznam zašto se mučiš sa jabukom. :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Bruno

Odg: pincanje
« Odgovori #8 : 07-06-2010, 21:20:36 »
a mali štrudel?

Offline dijxtra

Odg: pincanje
« Odgovori #9 : 08-06-2010, 05:42:40 »
Na njima nemožeš postići sitno grananje,odnosno kratke internodije,cvjet prevelik,plod prevelik...neznam zašto se mučiš sa jabukom. :question:
Ne mučim se... zabavljam se :-D OK, point taken, ne očekujem dobit bonsai od jabuke, al svejedno ću ju ostavit, baš mi lijepo izgleda.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pincanje
« Odgovori #10 : 08-06-2010, 10:51:38 »
probaj sa japanskom dunjom. odlična je za formiranje.  e u pevecu za 6 kn sam ju kupio. trebat če oko godina ,dve i eto ti prebonsai frende.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: pincanje
« Odgovori #11 : 08-06-2010, 12:24:53 »
probaj sa japanskom dunjom. odlična je za formiranje.  e u pevecu za 6 kn sam ju kupio. trebat če oko godina ,dve i eto ti prebonsai frende.

neće to baš bit tako ... kada imaš vrhunski startni materijal za formiranje u bonsai treba minimum 5 godina ... dok za napraviti nešto konkretnije od sadnice treba višestruko više. Bonsai nije sport za nestrpljive.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: pincanje
« Odgovori #12 : 09-06-2010, 10:26:27 »
da Mare  :great: upravu si .
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!